Военното министерство възражда отново грандоманския си проект за строеж на скъпи бойни кораби за военноморските сили. Става въпрос за 3 патрулни кораба, които ще струват на бюджета минимум 360 милиона лева. Построяването им ще продължи общо пет години, като първата машина ще излезе в открито море след 36 месеца. В работата по тях ще бъдат ангажирани 500 души.
Предложението за проекта е на ръководството на военноморските сили, съобщи военният министър Ангел Найденов на вчерашната среща между правителството и бизнеса. Така той отговори на въпрос на оръжейния търговец Петър Манджуков, който се възмути, че България се отказала преди години да строи френски корвети във Варна.
Проектът, за който говори Манджуков, беше един от най-скъпите в плана за модернизация на армията. Първоначално той беше за четири корвети, но по времето на кабинета "Станишев" беше намален до два кораба за 498 милиона евро. За изпълнител беше избрана френската компания "Армарис", която трябваше да изработи корабите в завода "Флотски арсенал" - Варна. След идването на кабинета на ГЕРБ на власт проектът беше спрян, а след среща между Бойко Борисов и тогавашния френски президент Никола Саркози - окончателно отменен.
Още тогава стана ясно, че в момента бойният флот няма нужда от толкова скъпи кораби. България не изпълнява и някакви специални задачи на НАТО в Черно море. В момента границата ни се охранява от модерни катери, които бяха купени от "Гранична полиция". Затова не е ясно какво точно се е променило, че да се тръгне отново към подобен скъп проект. Прави впечатление, че и в двата случая той е предложен от ръководството на бойния флот и той изпреварва всички останалите проекти за модернизация. Лансирането на проекта става още по-странно заради факта, че тепърва ще се прави нов план за модернизация на армията.
Общо 2.3 млрд. лв. ще бъдат дадени за покупката на нова военна техника до 2028 г., съобщи Ангел Найденов. През 2014 г. за капиталови разходи и за основен ремонт на въоръжение и техника са предвидени близо 31 млн. лв. Финансовите средства за ангажименти по вече сключени договори са за близо 130 млн. лв. Средствата за нови процедури по Закона за обществените поръчки са за около 30 млн. лв., затова през 2014 г. поставяме акцент върху т.нар. малка модернизация. "При реализирането на по-малки по стойности иновационни проекти ще се вземат под внимание възможностите на българските производители на въоръжение, технически и други средства", подчерта министър Найденов.