:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,768,502
Активни 197
Страници 24,969
За един ден 1,302,066

Здравната комисия отхвърли ветото на президента за лекарствата

Здравната комисия отхвърли ветото на президента Росен Плевнелиев върху текстовете в закона за лекарствените продукти, с които се въвежда специален режим за износа на медикаменти от България. Това стана на извънредно заседание късно в понеделник. Според промените фирмите, които се занимават с т.нар. паралелна търговия на лекарства, вече ще трябва да уведомяват агенцията по лекарствата какво точно изнасят и закъде, както и да чакат 30 дни преди да осъществят износа. През това време агенцията трябва да направи проверка дали изнасянето на даден продукт навън няма да доведе до недостиг у нас и така да се застрашат животът и здравето на българите. Ако има такава опасност, експортът може да бъде забранен. За да бъде отхвърлено и в парламента, срещу ветото трябва да гласуват 121 депутати, а червените и ДПС имат 120.

В мотивите си президентът на практика припозна аргументите на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства срещу въвеждането на уведомителен режим с опция за изчакване на проверка. Според нея той противоречи на европейския принцип за свободно движение на стоки и ограничава конституционното право на частна инициатива. Затова са сезирали и Европейската комисия, която вече обсъжда същото ограничение, въведено в Словакия преди година. "Това на практика е скрит разрешителен режим, щом трябва да се изчака 30 дни преди износа. Подобен срок може да провали сделки", категоричен е председателят й Христофор Иванов.

"Аз твърдя, че когато има заплаха за живота и здравето на хората и няма количества лекарства, българската страна може да предприеме съответните действия. Все повече се затвърждават подозренията ни, че фирмите от сектора се опасяват от уведомителния режим, защото твърдя, че той е такъв, понеже не искат пълното изсветляване на бизнеса им", коментира председателят на здравната комисия Нигяр Джафер. Вчера обаче от асоциацията обявиха, че са съгласни да уведомяват какво ще изнасят, но износът да е разрешен веднага след уведомлението.

ОБХВАТ

Христофор Иванов призна, че към настоящия момент няма официални данни за износа, тъй като никой не ги е искал. По данни на асоциацията за 2012 г. от България са изнесени лекарства за 85 млн. лв. по цени на производител, което е около 5.5% от целия пазар.
1617
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД