България започва засилено лобиране сред страните от Евросъюза за ратифициране на договора за членството ни в ЕС. Това стана ясно от думите на външния министър Ивайло Калфин, който допълни, че ще се работи с всяка страна поотделно.
За целта шефът на МВнР привиква спешно посланиците ни в европейските страни в средата на октомври, за да им постави ясни задачи.
Засега договорът, подписан от държавата ни на 25 април, е ратифициран само от Словакия. До края на годината се очаква това да стори и Унгария, а Чехия започва процедурата. Калфин уточни, че тя е доста дълга в някои страни на ЕС и даде пример с Белгия, където трае 10 месеца.
Министърът смята, че Германия няма да е пречка по пътя ни към Евросъюза, ако България си върши добре работата. През следващата седмица той ще гостува неофициално на румънския си колега в Букурещ. "Договорът ни с Румъния е общ, с обща ратификация, и разделянето ни е просто невъзможно. Затова координираме усилията си по лобирането", обясни Калфин.
Ивайло Калфин допълни, че страната ни е поемала ангажименти на едро или е чакала последния момент, за да ги изпълни. Такъв е случаят с реформата в съдебната система.
Само ден по-рано външният министър обяви при завръщането си от САЩ, че очаква докладът на Европейската комисия да е доста критичен към България. "Страната ни имаше изоставане , което в момента се наваксва много бързо", обяви той. Според Калфин обаче не бива да се драматизира излишно, тъй като ЕК ще отчете свършеното, а нашата работа ще е да стопи изоставането. Докладът ще бъде готов на 25 октомври.
Еврокомисията даде сигнал още в началото на юни за проблемите на страната ни. Тогава това се възприе като жълт картон от ЕС.
---
КАРЕ
РЕШЕНИЕ
"Продължаваме да работим по решението за изтегляне от контингента ни от Ирак до края на годината", каза Калфин. Според него това се разбира ясно от партньорите ни, включително и от иракчаните. Двете важни дати тук са 15 октомври, когато ще се проведе референдумът за конституцията на Ирак, и изборите на 15 декември. Молбата към страната ни е да изпълни ангажиментите си по охрана по тези дати. Дипломат щ1 допълни, че нещата ще се преценяват, обсъжда се и по какъв начин България, след като се е ангажирала вече с този процес, да се изтегли. Калфин обаче смята, че не бива да се изпраща нов контингент. На точно обратното мнение е шефът на ГЩ ген. Никола Колев, който заяви преди дни, че нов батальон трябва да замени сегашния заради удължаване срока на нашето участие в арабската държава.
"Въпрос на национално уважение е ние да доведем до успешен край този ангажимент, иначе загубите ни в Ирак досега ще бъдат безсмислени", обясни Калфин. Според него бързо трябва да се стигне до решение за крайната дата на изтеглянето ни, за да не се изнервят военните и Генералният щаб.
|
|