Микробиологичният анализ на водата на Шабла показва, че е негодна за пиене. Това обяви кметът на града Елка Димова пред радио "Добруджа". 3-метрова вълна мина през града в нощта срещу петък и превърна селището в блато.
"Жителите са по дворовете си - не слушат радио и телевизия, затова сме пуснали по улиците полицаи с мегафони, които да информират пострадалите за обстановката", казаха от общината.
Елка Димова допълни, че градската канализация е изграждана в дерето, ударната вълна е разсипала конусите на шахтите и ги е напълнила с камъни. Според нея институциите трябва да излязат с обща стратегия как Добруджа да се отводни. Общината нямала практическа възможност да поеме количествата, тръгнали към морето. Невъзможно е опазване на Шабленското и Дуранкулашкото езеро, тъй като всички наноси влизат в тях.
Шабла се оказа отново под вода след снощните дъждове. Гражданска защита извършва спасителни действия в крайморския град. Положението се усложнява заради срутените мостове. Трудно е да се гарантира безопасността на хората и евакуирането им от наводнените места. Докато не се оттегли обаче водата, не могат да се предприемат никакви възстановителни работи.
Мъж е бил спасен от удавяне с подръчни средства от местните жители. Над 30 семейства са пострадали от поройните дъждове, а техните домове са станали необитаеми.
Междувременно стана ясно, че дигата на р. Русенски Лом при с. Красен е била скъсана и центърът на селото е залят. Нивото на водата е около 1,2 м, съобщиха от Гражданска защита. 10 къщи са наводнени. Селото е било разделено на две от придошлите води.
Към 10 ч. бе затворено движението от с. Басарбово към с. Иваново поради заливане на участък от пътя. Според шефа на "Напоителни системи" Стоян Бойчев вълната по Русенски Лом е излязла от община Иваново и навлиза в община Русе.
|
|