:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 221
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Ченалова е епизод 1 от сериала "Борба с корупцията"

Управляващите искат да постигнат резултати, арестувайки тези, които довчера закриляха
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
Румяна Ченалова като съдия и като обвиняема
Няма никакъв спор, че арестът на съдията от Софийския градски съд (СГС) Румяна Ченалова бе цирк. Едва ли има нормален човек, който да повярва, че разследващите не могат да намерят свой колега магистрат или че същият магистрат е толкова глупав, че да започне да се крие с идеята да избяга в чужбина или нещо от сорта. Просто и двете страни започнаха да си играят мръсни номера, но понеже са овластени, го правят чрез законови правомощия, а обществото им гледа сеира.

Прокуратурата се опитва да призове Ченалова, за да й повдигне обвинение. Тя, прекрасно запозната с всички номера, които могат да се извъртят в едно такова производство, започва да иска отлагане, представя болнични листове, адвокатът й е зает и т.н. Разследващите също са прекрасно запознати с тия трикове, решават да й го върнат чрез собствения си арсенал от номера и я обявяват за издирване. Вдигна се олелия до небесата, но бързо затихна, след като съдийката сама се предаде в следствието. Разбира се, беше ефектно по вестниците да се появят снимки на съдия с белезници. Само дето белезниците не бяха добре заснети, защото Ченалова ги прикри с яке, а и беше освободена много бързо. Не само това, съдът даде да се разбере, че прокуратурата не е положила никакви усилия, за да разследва евентуално взет подкуп от страна на Ченалова по дело с доста сериозни финансови интереси. Въпросният процес се води срещу НЕК от фирмата "Обединени енергийни търговци", в която бе обявен като консултант бившият шеф на ДАНС Петко Сертов. Ченалова е обвинена, че е поправяла протоколи от съдебни заседания и така е дала възможност на дружеството да представи доказателства в своя полза. Свидетели твърдят, че за това е била уговорена сумата от 690 хил. лв. Друг е въпросът как се доказва това, ако няма следа от банков превод или нещо друго, а се разследва само чрез показания от типа "един човек ми каза".

Досега на публиката бе поднесен само кратък откъс от бъдещия сериал за борбата с корупцията, чийто сценарий управляващи и разследващи очевидно са написали.



Ще има още, това е сигурно



Едва ли ще се ограничат само със съдии, нищо чудно да падне и някоя министерска глава, или поне няколко заместници, също шефове на агенции и други по-малки чиновници. "За мен колегите прокурори, работили по случая на съдия Румяна Ченалова, са си свършили работата. Прокуратурата ще продължава да върши работата си точно по този начин. Ние нямаме намерение да спрем дотук", каза преди няколко дни главният прокурор Сотир Цацаров. Това заедно с приетата наскоро правителствена стратегия, а и сформираното набързо антикорупционно звено към главния прокурор, говори за сериозни намерения.

Истината е, че и управляващи, и разследващи са притиснати да покажат някакви резултати в тая област. Широко рекламираните успехи срещу корупцията в Румъния наред с неспирните критики за липсата на резултати у нас, както и множеството обещания на управляващите, доведоха дотук. Принципно няма нищо лошо да вземат да поработят малко. Проблемът е, че остава усещането, че в момента се атакуват хора, чиито прегрешения довчера бяха толерирани, а самите те - прикривани.

Такъв е случаят с Ченалова. През последните години съдийката многократно се появяваше по шумни дела, а решенията й ги правеха още по-шумни. Достатъчно е да се спомене делото "Соло", по което Ченалова оправда напълно Илиян Тодоров. Впоследствие апелативният съд тотално преобърна присъдата и постанови доживотна. Това решение бе потвърдено и от последната инстанция. Никой не се поинтересува как Ченалова оправда Тодоров. Официалното обяснение е просто - на база на доказателствата и вътрешното си убеждение. Обаче идват въпросите - не гледаха ли съдиите от горните инстанции същите доказателства, не са ли учили всички магистрати от едни учебници и не трябваше ли да постановяват сходни присъди при еднакви доказателства.

Другото шумно дело, което получи Ченалова, бе "Октопод" с главен обвиняем Алексей Петров. Това беше времето, когато бившият вътрешен министър Цветан Цветанов бе в апогея на силата си и най-големият критик на българския съд. Никой обаче не го чу да разкритикува избора на съдия Ченалова, нито да изрази недоволство от действията й по делото. Години по-късно депутатът от ДПС Делян Пеевски твърдеше, че е присъствал на разговор между Цацаров и Цветанов, по време на който тогавашният вътрешен министър настоявал да се прикрие разследване срещу Ченалова в Македония и тя във всички случаи да остане съдията по "Октопод". Цветанов отрече.

"Бях наричана съдията на Първанов, съдията на Цветанов и съдията на Пеевски. Явно не съм, защото никой не ми помогна", каза тя пред съда, докато се гледаше мярката й за неотклонение. Истината е, че досега Ченалова май нямаше чак такива проблеми, за да търси закрила от мощни покровители. Всъщност нямаше почти никакви допреди няколко месеца. Нито ВСС, нито който и да е друг реагира както на казаното от роднините на убитите пред дискотека "Соло", така и на твърденията, че със СРС-та са



засечени поръчки на "кошници с плодове"



Това словосъчетание стана популярно, след като през 2010 г. бившият зам. главен прокурор Валери Първанов обяви, че за корупция се проверяват 60 магистрати, но това се установява много трудно, защото в телефонните си разговори те говорели за кошници с плодове, гаранционни карти или ремонт на апартаменти. Облаците около Ченалова се сгъстиха едва след като френският посланик у нас Ксавие Лапер дьо Кабан произнесе прословутата фраза "гнили ябълки", визирайки нейно дело. Дипломатът заподозря, че се готви кражба чрез съда на френските дружества "Белведере Дистрибуция" и "Домейн Менада" и че Ченалова работи за това заедно със синдика Панайот Велков. Едва след като нещата стигнаха дотам, ВСС се задейства, започна дисциплинарни производства и отстрани съдийката. Тогава обаче бе прекалено късно съветът да се опитва да изчисти имиджа си и да убеди всички, че едва сега е прогледнал за това, което се случва около него.

Ченалова успя да се забърка и в друг голям скандал - "Красьо Черния". Това се случи в далечната вече 2009 г., когато плевенският бизнесмен Красимир Георгиев изведнъж се превърна в най-големия лобист в съдебната система. Бяха засечени разговори на Ченалова с него. Съдийката бе наказана с понижение в ранг за две години, които изтекоха много бързо, а тя се върна отново на гребена на вълната с делото "Октопод". "Това лице беше оправдано, осъди държавата, той защити името си, а имената на 20-30 магистрати останаха опетнени.



Той не е осъждан, не е доказано, че е лобист",



заяви съдията по повод Красьо Черния.

Днес тя не отговаря категорично на въпроса дали има връзка между проблемите й и това, че делото на Алексей Петров започва отначало, а той самият, сочен за глава на мафията, вече има право и да пътува в чужбина. "Опитвам се да намеря отговорите за случващото се с мен. Възможно е към моя арест да има отношение и фактът, че бях съдия по делото "Октопод" с подсъдим Алексей Петров. Веднага след като това стана, срещу мен бе заведено дело в Македония по казус от моята практика като адвокат", каза тя пред Нова телевизия, а по-късно пред bTV добави: "Не знам дали скоро ще имам възможността да говоря за нещата, които са ми известни. Бях предупредена, че трябва да се пазя, няма да коментирам какво знам и колко знам."

Колкото и атрактивно да е делото срещу съдия Ченалова в момента, формално в него все още няма нищо. Естествено, налице са подозрения за множество зависимости, корупция и т.н., но формално нищо. Много е спорно дали прокуратурата ще успее да представи доказателства в тази посока. Ясно е само, че разследващите вече залагат капана за следващата жертва от високите етажи на властта.
СНИМКА:БГНЕС
--
СНИМКА: АРХИВ СЕГА
Прокуратурата ще продължи да работи по същия начин, обеща Цацаров.
2
4382
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
21 Април 2015 20:14
Борбата с корупцията тепърва предстои - а Ченалова е изоставена от всякъде и ще бъде по-лесна плячка за съдебната система - все от някъде трябва да се започне!
22 Април 2015 09:36
Управляващите искат да постигнат резултати, арестувайки тези, които довчера закриляха
Напълно вярно. Румито беше хвърлена на кучетата, защото имаше лошия късмет да бъде хваната. За назидание.

Христо Иванов: Не се съмнявам в подкрепата на премиера Мнения: 47
Rakita
03 Април 2015 09:59
Ясно, няма да има ефективни реформи в съдебната система, а ще наблюдаваме поредния опит за овладяването й. Нужда от поръчкови съдии и прокурори винаги е имало, ще има и занапред.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД