:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,648,975
Активни 210
Страници 19,385
За един ден 1,302,066
Позиция

Имигрантите не крадат работата ни, ние откраднахме тяхната. И живота им

Британците се лутат между страха и състраданието, когато стане дума за бежанците
СНИМКИ ЕПА/БГНЕС
Испански спасители помагат на дете, което заедно с родителите си и още 20-ина нелегални имигранти е било спасено от бедстващ кораб край пристанище Алмерия, Южна Испания.
Вече имаме заслужили и незаслужаващи нищо имигранти. Полицията в Сицилия арестува 15 мюсюлмани, спасени имигранти от трафикантска лодка, по обвинение, че са изхвърлили 12 християни отвъд борда заради религиозен спор. Вероятно тази нова морална категория може да успокои съвестта на европейците за 22-те хиляди клети хора, загинали при прекосяване на Средиземно море от Африка към Европа от 2000 г. насам. Сега вече имаме невинни имигранти за контраст на виновните имигранти, добри и лоши имигранти, дори някой би могъл да каже лоши и по-лоши имигранти.

Можем да добавим тази нова категория към съществуващата йерархия на морална виновност. На бежанците се придава етично предимство пред икономическите имигранти, да речем, защото те бягат от преследване, а не търсят просто по-добър живот. В Африка пък на емигриралите се гледа като на съвременни герои, които се осмеляват да поемат голям риск.

Има два вида отношение към пристигащия чужденец. Едното е повлияно от усещането ни за благоденствие, корени се в емпатията. Това е импулсът да помогнеш. Другият е свързан с тревогата от недоимъка. Свързан е със страха. Това е импулсът



да затръшнеш вратата



Съвременната политика е доминирана и често сведена до икономика. Изходната позиция е идеята за конкуренция за изпосталелите ресурси. Затъваме. Отнемат ни работата или в най-добрия случай привилегиите. Това се усеща най-отчетливо в риториката на десните популисти на Найджъл Фарадж от ЮКИП, но е парадигма и за повечето традиционни политици, които са убедени, че така мислят избирателите.

Парадоксът е, че ние, британците, винаги сме се гордеели със състрадателност и съпричастност. Преди дни чух невероятната новина, че м.г. са раздадени 1 млн. пакета с храна във Великобритания, шестата по богатство икономика в света. Но тази статистика означава също, че обикновените британци са дарили 1 млн. пакета продукти в хранителните банки за нуждаещите се. Нашата реакция като нация на природните бедствия по света по традиция е щедра. Даренията за големите благотворителни кампания растат с всяка година.

Като нация се лутаме между страха и състраданието. Може би дори ги държим в постоянно противоборство в политиката си. Вероятно затова, въпреки писъците на консервативните ястреби, основните ни партии отиват на предстоящите избори с ангажимент към целта на ООН за отделяне на 7 пенса от всеки 10 паунда, които страната печели, за международна помощ и развитие. А в същото време за свой срам Великобритания



отказва да финансира



бюджета на европейската агенция за граничен контрол "Фронтекс", която с малобройните си сили от 6 кораба, 2 самолета и един хеликоптер патрулира Средиземно море, за да засече корабчетата с отчаяни африканци, които мечтаят да се доберат до европейските брегове.

Управляващата коалиция защитава решението си да не дава пари за спасителните операции с аргумента, че те създават "притегателен фактор" и привличат все повече африканци към морето като път към Европа. Почти всички имигранти, интервюирани от правозащитни организации, не знаят за съществуването на такива операции. И макар мисията на "Фронтекс" да работи едва с една трета от капацитета на операцията на италианското правителство "Маре Нострум", която бе заменена от тази на европейската агенция, броят на имигрантите не намалява, както би следвало според версията с "притегателния фактор". Вместо това миналата година броят им набъбна - с рекордните 170 000 души, успели да стигнат до Италия, и почти 9000 души само за миналата седмица.

Те са водени от



"подтикващ фактор"



- бедност, болести, война и разпадащите се държави в Либия, Ирак, Сирия, субсахарска Африка и напредването на джихадистите от "Ислямска държава" и "Боко Харам". Мрачна е иронията във факта, че в Ирак и Либия Западът ликвидира тираните Саддам и Кадафи, а в Сирия се опита да свали режима. Двама британски премиери - Тони Блеър и Дейвид Камерън, са ключовите фигури в тези действия.

"Ще бъдем до вас във всяка стъпка по пътя", заяви Камерън на Площада на мъчениците в Триполи и обяви, че либийците "нямат по-голям приятел от Великобритания". Тих смях в Либия. Цената на Блеъровата война в Ирак бе болезнено документирана от филма на Би Би Си "Убий християните", иракските християни днес са наказвани от "Ислямска държава" заради греховете на западните "кръстоносци". Всичко това показва, че всъщност ние имаме още по-голяма морална отговорност да помогнем, вместо да си измиваме ръцете от хаотичния вакуум, в който се намества най-злият вид на фундаментализма. Имигрантите не само не крадат нашите работни места, ние откраднахме техните, както и домовете им, дори живота им. Телата, които морето изхвърля по европейските брегове, са плавеите на нашата



провалена външна политика



Изборите във Великобритания са възможност да си припомним и възможните алтернативи. Въпреки всички приказки за затягане на коланите ние живеем в икономика на изобилието, и то в глобален мащаб. Трябва да си припомним, че имиграцията обогатява, а не води до обедняване - и икономически, и културно. Дори Италия се нуждае от повече имигрантска работна ръка, отколкото в момента използва, в подкрепа на застаряващото си население, макар че се нуждае и от помощта на останалата част от Европа, която да понесе част от бремето, с което тя в момента се товари.

"Отговорни сме да спасяваме животи", каза италианският външен министър Паоло Джентилони, призовавайки за международна помощ, защото 90 на сто от спасителните акции се поемат от италианския флот. Британският флот, който с готовност изигра ролята си при бомбардировките на Либия, откъдето сега бягат мигрантите, не прави нищо. Следващото британско правителство трябва да промени това.



*Авторът е гост-преподавател по публична етика в университета "Честър".
 От 10 до 15 април италианските власти са спасили 8500 нелегални имигранти от потъващи кораби в Средиземно море. Бежанците са предимно от субсахарска и Западна Африка, обявяват от Фронтекс.
 Нелегални имигранти от центъра за задържане "Амигдалеза" край Атина протестират успоредно с демонстрация на левичари с искане за закриване на центъра за задържане на бежанци. 28-годишен пакистанец се самоуби в лагера в началото на годината.
14
4190
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
21 Април 2015 20:12
Хак да им е западняците - пищят срещу нас, а ги заляха африканци и малоазийци!
21 Април 2015 20:27
Изобщо не са ги налазили.
Засега южните страни го отнасяме, тия още мислят виновни ли са, не са ли...

България например никога не е била от тяхната страна на барикадата, но си плащаме като последните идиоти.

Това, че мюсулманизират страната ни е отделна тема и няма да я засягам, щото още поне няколко атентата ще трябва да станат преди на тъпите западняци да им светне шо е то баташко клане.
21 Април 2015 21:11
Имигрантите не само не крадат нашите работни места, ние откраднахме техните, както и домовете им, дори живота им. Телата, които морето изхвърля по европейските брегове, са плавеите на нашата провалена външна политика


Провалиха се защото политиката им се превърна в унизителен и късоглед слугинаж на "Империята на доброто и пазарната демокрация".
21 Април 2015 22:21
Провалиха се защото политиката им се превърна в унизителен и късоглед слугинаж на "Империята на доброто и пазарната демокрация".


Все пак е по-добре от горд слугинаж на Империята на злото и вежливите заелени човечета...
21 Април 2015 23:12
"Имигрантите не крадат работата ни, ние откраднахме тяхната. И живота им."
Заглавието казва всичко
22 Април 2015 08:07
Перспективата пред западния начин на живот постепепенно се стеснява по различни причини. Миграцията е само една от тях. Тези които емигрират трябва да мислят и по този въпрос. Децата им ще живеят в проблемни общества наподобяващи нашето днес.
22 Април 2015 09:43
Fantata
21 Април 2015 22:21
Провалиха се защото политиката им се превърна в унизителен и късоглед слугинаж на "Империята на доброто и пазарната демокрация".


Все пак е по-добре от горд слугинаж на Империята на злото и вежливите заелени човечета...


Не е хубаво, ако някой вижда бъдещето си единствено като обслужващ персонал. Би трябвало да има и друга възможност.
22 Април 2015 10:55
Чувството за вина няма да реши проблема с имигрантите. Западните граждани още нямат представа за какви големим маси хора става дума. Решението е друго - бежански лагери или специални зони на европейска територия.
22 Април 2015 11:13
Кат викахме "ура" га янките бомбиха Ирак и Либия и свалиха Садам и Кадафи мислехме ли какво ни чека. Големи будали излезнахме, янките си устройваха кефа като унищожиха с нашето участие и с наши разходи двете държави барабар с ръководителите им, дето даваха работа на милиони и ни го начукаха втори път като ни натресоха емигрантите. А е редно да пускаме всичките емигранти да влезнат у нас и после да ги товариме на кораб и директно у Вашингтона, те там да си сърбат попарата дето са надробили.
22 Април 2015 12:01
Все пак е по-добре от горд слугинаж на Империята на злото и вежливите заелени човечета...
Де го видя това по-добро, за нас ли? Види сме колко сме цъфнали с Империята на доброто. Сега като ни налазят още повече емигранти съвсем ще цъфнем. Е за англичаните все още може да е добро, да имат някаква аванта, ама докога. Едни англичанки, които срещнах а в Унгария силно се обидиха, като ги попитах да не са американки.
Моя децвиз е, който създаде този хаос в Либия и Сирия - САЩ и Западът, да си пребират имигрантите. Ама и ние барабар Петко с мъжете се пъчихме с една гемия. Не знам успя ли да стигне до Либия
22 Април 2015 12:49
Не успя да стигне до Либия, кадафистите се предадоха още като разбраха, че коритото е преминало успешно Дарданелите.
22 Април 2015 13:06
Ами сами са си виновни - "сфери на влияние". Африканецът отива със семейството си във Франция, регистрира се като социално слаб и почва да получава помощи. После връща семейството в Африка и всички живеят от помощите. И не са луди те, че някой им дава зелника.
Достатъчно е да идеш в Близкия изток и да видиш безлюдна пустиня, а малко по-нататък - в същата тази пустиня - плодороден еврейски кибуц. Само че евреите бачкат, а едни други чакат или нещо да почне да извира от земята, или да падне от небето.
Утре някой от Сириза ще каже, че Западът откраднал работата на гърците и някои тук ще му повярват. Щом е против Запада, значи е вярно - това им е критерия за обективност.
22 Април 2015 18:38
Айде полека с евреите. Всяка година получават БЕЗВЪЗМЕЗДНО от САЩ по няколко милиарда (както Бай Тошо беше уредил нещо подобно (0.5млрд) за България от СССР).
22 Април 2015 20:19
Авторът констатира че те, западняците и най-вече англосаксите са разрушили държавите, страните, домовете, работните места на емигрантите, , нещо което светът отдавна знае. Но изцепката че те, великите британци били състрадателни и изпитвали емпатия е..., нямам подходяща дума за това, най-добре англосакската менталност я е формулирал американецът Кърт Вонегът в "Безотечественик": "Чужденците ни обичат заради джаза. И ни мразят не заради тъй наречената ни свобода, справедливост и така нататък. Те ни мразят за наглостта."

Няма място по земното кълбо, където англо-американците не са бомбардирали, колонизирали, поробвали, ограбвали, през последните 2 века до ден днешен, и авторът срамежливо го признава като " провалена политика", , хич даже не е провалена, както са я мислили така е станала, и въобще Западът е богат, защото до сега ограбва и поробва. Забравете "икономикс" -а, леви, десни икономисти, капитализъм, няма, това е начинът на чувстване и съществуване на западния англо-сакс, той е господаря, а всички на юг и изток сме диваци, годни единствено да им служат, ние сме орките на Джоан Ролинг.

Разбира се че има и изключения, честни хора, намерете си филма "Треската", The Fever"" (2004), с Vanessa Redgrave.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД