Активни 584

Габриела Петрова дебютира с 2-ро място на Диамантената лига

Българката победи някои от най-добрите в тройния скок на турнира в Осло
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Мюриел Ауре (вдясно) финишира като победителка в спринта на 100 м, следвана от Вероника Кемпбъл-Браун (в средата) и Росанжела Кристина Сантос Оливейра (вляво).
Габриела Петрова победи няколко от най-добрите състезателки на троен скок в света и се класира на второ място при дебюта си на турнира от най-престижната верига в леката атлетика - Диамантената лига. 22-годишната спортистка от Харманли постигна 14,57 м в Осло (Нор) и отстъпи само пред световната шампионка и сребърна олимпийска медалистка от Лондон`12 Катерине Ибаргуен (Кол), който завърши с 14,68. Това бе трета победа на колумбийката от три "диамантени" състезания този сезон.

Петрова, европейска вицешампионка на закрито от Прага`15 през март, пък продължава да демонстрира стабилност през летния сезон. В три състезания досега тя има 14,64 от 8 юни в Прага (личен рекорд и резултат №3 в световната ранглиста), 14,57 от Осло (№5 в света) и 14,46 от 27 май в Атина (№6 в ранглистата). В норвежката столица тя остави зад себе си световната шампионка от 2011 г. и трикратна №1 в Европа Олга Саладуха (Укр), която постигна 14,46. След Петрова е и лидерката в световната ранглиста за сезона (с 15,04) и световна шампионка на закрито Екатерина Конева (Рус), завършила с 14,36. Пета се класира бронзовата медалистка от Прага`15 Ханна-Княжева Миненко (Изр) с 14,22.

В Осло участва и най-добрата ни спринтьорка в момента - Ивет Лалова. На коронните си 100 метра обаче тя остана на шесто място с 11,47 сек. Пред 31-годишната софиянка финишираха Мюриел Ауре (Кот д`Ивоар, 11,03), Вероника Кембъл-Браун (Ям, 11,08) Росанжела Кристина Сантос Оливейра (Браз) и Джесика Йънг (САЩ) с по 11,27 и Ейша Филип (Вбр, 11,35).

Постигнат бе и един най-добър резултат в света за сезона. Постави го шампионката на 400 метра с препятствия от Игрите на Британската общност в Глазгоу`15 Калийс Спенсър (Ям), която победи с време 54,15 сек. Финиширалата втора Джиорджан Молайн (САЩ) също би досегашното постижение №1 (54,31 на Адекоя Олувакеми (Бруней) с 54,29.