В ожесточен спор по повод огласената поредна успешна акция на НСБОП влязоха вчера антимафиоти и енергетици.
Шефовете на НСБОП и РДВР-Русе Валентин Петров и Ваньо Танов обявиха, че за първи път у нас е задържано веществото хафний, което се използва при ядрен синтез, но става и за направа на атомни бомби. Затова било и включено в списъка на стоки и технологии с възможна двойна употреба и е под контрол във всичките му форми.
На ГКПП Дунав мост полицаи от НСБОП и звеното в Русе са спрели в неделя "Фолксваген Голф". В него пътували един български гражданин и трима румънци. Само един е задържан, но не се съобщава кой е. 3 кг и 410 грама хафний са били в сак в купето на колата. Трафикантът носел метала до себе си, защото в чисто състояние хафният няма радиоактивно лъчение.
"Той се използва в ядрената енергетика, но може да има и бойна употреба, защото поглъща част от протоните и управлява ядрената реакция. Заловеният образец е с чистота 99,99, обясни ген. Ваньо Танов.
От МВР съобщиха още, че веществото се включва като основна съставка при направата на т. нар. контролни прътове, които се използват в ядрените подводници. Когато е под формата на фин прах, той може спонтанно да се запали под въздействието на въздуха. Затова обработката му под формата на метал изисква особено внимание.
Задържаният метал е с двойна употреба, но не е радиоактивен и не може да участва в процесите на ядрен синтез, опроверга полицаите началникът на отдел "Аварийно планиране" в Агенцията за ядрено регулиране Марина Низамска. Материалът се използва в радио- и телевизионната електроника, в медицината, той е изключително красив и би могло да се правят бижута от него, ако не бе прекалено скъп, каза Низамска за БТА. Хафний е от групата на тежките метали, среща се много рядко и не се добива в България. В ядрената енергетика той заедно с циркония е част от защитната обвивка на касетите с ядрено гориво, обясни тя.
Става въпрос за засичане на международен канал. Веществото е трябвало да бъде изнесено в Румъния. Операцията според МВР била от значение за националната сигурност на страната. Разработката продължавала около година и половина. Засега е направена само експертиза, разследването продължава.
"Най-важното е, че България изпълнява своите задължения към партньорите от ЕС и НАТО да не допуска в Европа опасни материали, които могат да се използват за атентати и тероризъм", заключи обаче директорът на НСБОП ген. Валентин Петров. Той скастри медиите, че вдигат излишен шум за маловажни неща като Обществения съвет в МВР, а не обръщат внимание на последните сполучливи разработки на НСБОП.
1. Сега навсекъде, всеки ден, всеки час има матРиал... за ядрени бомби.
Това ми звучи направо като Ъпсуърт, бе!
2. В спор са влезнали куфари срещу учени. Ясен е изходът.