Съдът налага наказания за мнимите инвалиди, но за хората, които са им помогнали да се снабдят с фалшиви документи, не казва и дума. |
Кой обаче е издал въпросният фалшив документ,
с който е реализирана цялата тази схема?
От този въпрос не се интересуват нито прокуратурата, нито съдът. Или поне така излиза от съдебното решение. Разследването срещу Панайотов започва по анонимен сигнал до местния клон на "Социално осигуряване". Прокуратурата установява, че през 2003 г. мъжът научил, "че срещу заплащане може да се снабди с експертно решение на ТЕЛК град Ловеч, на което да е придаден вид, че е издадено от ТЕЛК Ловеч и в което да е вписано, че е с трайно намалена работоспособност и въз основа на него да му бъде отпусната от държавния бюджет инвалидна пенсия". Панайотов отишъл в лекарския кабинет за преглед, носейки със себе си трудова книжка, военна книжка и изчисления на получаваната от него заплата и никаква медицинска документация. Там бил приет от д-р Д.П.Д. Лекарят го попитал дали има някакви оплаквания. Пациентът отвърнал, че има болки в гърба и шум в дясното ухо. "Д-р Д. му заявил, че заболяванията не намаляват работоспособността му, но въпреки това приел документите му. Подсъдимият ясно съзнавал, че не страда от заболяване, което да го прави неработоспособен, но за да получава пожизнена ежемесечна пенсия трябвало да се снабди с експертно решение, което да удостоверява наличието на съответно заболяване", пише в съдебното решение. Въпреки че шумът в дясното ухо и болките в гърба не водят до трайна нетрудоспособност, очевидно договорка е била постигната, защото на излизане Панайотов споделил, че е дал 50 лв. за почерпка, като му обяснили, че пак ще трябва да дава. След това си получил документа, в който пишело, че е глух и с двете уши, поради което може да получава пенсия. И така 10 години.
Накрая започва дело, привикват участниците един по един. Оказа се, че д-р Д.П.Д. е покойник от 2007 г. Както и Мария Георгиева, автор на придружителното писмо, с което решението на ТЕЛК е изпратено за изпълнение на социалните служби. Върху решението, в графа "председател и членове", обаче има общо четири подписа - подозира се, че може би са на починалия Д.П.Д. и на Б.В.Н., И.Ц.И и Б.С.П. На нито един от тримата останали живи не са повдигнати обвинения, извикани са само за свидетели. Причината - "от назначените в хода на досъдебното производство съдебно-графически експертизи е установено, че експертното решение е изготвено върху оригинална печатна бланка. Подписите в графа "председател и членове" не са положени от св. Б. В. Н., Д.П.Д.(починал), св.И.Ц.И. и св.Б.С.П., като не е установен авторът им", пише в съдебното решение. Как прокуратурата разбра, че трябва да извика точно тези тримата за свидетели, при условие че това не са техните подписи, не става ясно. Дали не са се подписали с целите си имена или пък подсъдимият ги е посочил с точните им инициали (10 години по-късно), също не се знае. Ясно е обаче, че в Ловеч не се пази експертно решение с номер като този върху неговото, т.е. този документ съществува само в един екземпляр. Какви повече доказателства са нужни на един съдия или прокурор, още повече че самият обвиняем си признава напълно вината? Очевидно никакви. Присъдата е издадена и потвърдена от горния съд без забележки. А не е ли ясно, че има схема за издаване на фалшиви документи, в която работят и лекари, и кой знае кой още? Това няма никакво значение.
Обаче това дело не е единственото, което се занимава с тази тема. Очевидно фалшивите инвалидни пенсии
се разпространяват като зараза, при това евтина,
защото не е особено скъпо да се сдобиеш с подобно решение от ТЕЛК. Съвсем наскоро Разградският окръжен съд издаде присъди по аналогични случаи. А на лекари и чиновници, замесени в схемата? Не, разбира се. Присъдата срещу мнимите инвалиди е единствената справедливост, която държавата може да осигури в такива случаи. Например в Разград бе осъден М.С.К., женен, пенсионер, с начално образование и неосъждан досега за това, че е вземал инвалидна пенсия на база фалшиво решение на ТЕЛК от юли 2007 г. до април тази година. Общо 17 976.19 лв. Той получи две години и половина, след като призна изцяло вината си като Панайотов, наказанието му бе намалено с 1/3. Осъдена бе и Р.И.Д., отново пенсионер, пак с основно образование и до момента с чисто съдебно минало за това, че е получила без право 11 825.34 лв. Тя получи 1 година условно.
Във всички тези случаи държавата си влезе в ролята и заведе граждански искове срещу хората. Спечели ги до един и те бяха осъдени да върнат присвоените пари. Друг въпрос е дали това ще се случи. Едновременно обаче същата държава не си мърда пръста, за да разплете схемата, от която тези хора са част. А че такава схема има, е повече от ясно, тя дори не е особено сложна, но очевидно на никого не му се занимава. Преди три години спецпрокуратурата, която работи изключително срещу организирани престъпни групи, започна разследване на такава схема в Шумен. Заради него бяха спрени инвалидните пенсии на над 200 души. Колко от тях наистина имат заболяване и колко лъжат, не е ясно, но е сигурно, че вече трета година тези хора не получават пари. Разследването още не е завършило. Междувременно държавата вижда решението на проблема с инвалидните пенсии, чиито брой главоломно расте през последните години, в това да се работи в посока хората със заболявания да бъдат по-добре интегрирани на пазара на труда. Такава е идеята на социалния министър Ивайло Калфин, стана ясно от негово изявление пред Нова телевизия. Дори това да се случи, проблемът с фалшивите решения на ТЕЛК няма да се реши. Лекарите, които ги издават, и хората, които ги ползват, изобщо не се интересуват дали инвалидите са добре интегрирани на пазара на труда. Подобни документи се изготвят с идеята, че повече няма да излизаш на този пазар.