- Г-н Паскалев, защо приехте да станете съветник на президента по вътрешната политика?
- Първо трябва да кажа, че напускането на правителството беше сериозно мотивирано. Основните ми мотиви бяха липсата на политическо доверие и невъзможността да провеждам политиката, която смятам за целесъобразна в сектора, за който са ми възложени съответните компетенции. Това води до извода, че не съм съгласен с политиката, която се провежда в този сектор. След като има несъгласие, почтената и принципната политика е да се разделя с правителството, на което съм бил член.
Колкото до предложението на президента, за което съм му благодарен, мисля, че имам знанията и възможностите, с които да съм му полезен при оценката на вътрешнополитическите събития.
- В какво ще се състои работата ви?
- В подготовката на позиция по всичко онова, което конкретно се случва в България в управленски план, в контактите с обществените и политическите организации за формирането на общи изводи на базата на позицията на конкретните управленски структури, на обществените организации и неправителствените структури.
Но искам да подчертая следното - единственият говорител на тази институция е президентът. Т.е. оттук нататък не може да се очаква, че моите мнения, които ще бъдат споделяни по един или друг повод, ангажират президентската институция. Онова, което смята президентът, казва самият той.
- От вицепремиерското кресло отивате на "Дондуков" 2. Как възприемате смяната на работното си място - като израстване в кариерата или обратно?
- Имам един личен проблем - не съм амбициозен. Т.е. по никакъв начин не разсъждавам за себе си от гледна точка на някаква йерархия или лична реализация. Мисля, че съм се доказал като човек. Самият факт, че съм бил кмет на Благоевград 6-7 г., е достатъчен за всяка една биография.
- След като се разбра, че ще ставате съветник на президента, една от интерпретациите беше, че той ви взима при себе си, за да може да ви направи служебен премиер, ако има предсрочни избори?
- Не мисля, че президентът работи в посока на предсрочни избори. Той има съвсем други ангажименти, които са формулирани ясно от конституцията. Не смятам, че предложението му е свързано с търсене на убежище или ниша за запазването на една или друга личност и ползването й в перспектива.
- Президентът заяви, че предсрочните избори невинаги са най-добрият вариант за решаване на проблемите. От друга страна, от БСП, която се ползва с най-голямо доверие в момента, се чуват гласове в посока на предсрочен вот.
- Трябва да разделим въпроса на две части. Първата е доколко една политическа структура може да извлече дивиденти от предсрочни избори. В момента нито една политическа сила не може да извлече дивиденти.
- Защо?
------------------
- При провеждането на едни конкретни избори в непосредствена близост от момента, в който говорим, означава поемане на ангажименти по завършване на процедурите по приватизацията на "Булгартабак" и БТК, което ще бъде негатив за което и да е следващо управление. А в областта на енергетиката - поетите ангажименти по отношение на АЕЦ "Козлодуй", както и приватизацията на електроразпределителните и електропроизводствените мощности. Т.е. всяко следващо управление ще навлече на гърба си негативи.
------------------
Втората част на въпроса засяга редица управленски решения, които са неадекватни, и точно поради тази причина всяка една политическа сила трябва да готви своята алтернатива, която би следвало да стане основата на нейната предизборна кампания независимо дали ще има предсрочни или редовни парламентарни избори. Т.е. въпросът е свързан по-скоро с възможността за алтернативни решения по всеки един конкретен казус на управлението.
- Казвате, че партиите няма да извлекат дивиденти. А ако говорим за интересите на хората?
- Никога няма гаранция, че едно следващо управление ще е по-успешно от предишното. Тук трябва да подчертая, че хората свързваха присъствието на Симеон Сакскобургготски, връщането му и участието му в политическия живот на страната с огромни надежди. Видя се, че твърде разочароващи са конкретните действия на управлението на НДСВ и ДПС. С други думи, българският народ е свикнал да бъде лъган и постепенно оттегля доверието си от политическия елит.
- В момента оттеглено ли е доверието от политическия елит?
- До голяма степен да.
- Личното ви мнение какво е - нужни ли са предсрочни избори? - Честно казано, съм раздвоен.
- Защо?
- Не мога да кажа дали са категорично необходими предсрочни парламентарни избори. Ако има ясни индикации от политическите сили в опозиция, че са готови да се справят с реалните проблеми, които стоят пред държавата, по-добре от сегашното управление, може би са нужни.
- Вие виждате ли такива индикации?
- На този етап не.
- Каква е причината да не се задава алтернатива?
- Една политическа структура е силна тогава, когато успява за всяко конкретно решение на управляващото мнозинство, което критикува, да подготви не само мотивите на критиката си, но и вариант за реализация на друго решение.
- Т.е. в момента опозицията се занимава с голо критикарстване?
- Не че не е основателно, но трябва да се покажат алтернативите.
- Защо липсват? Лидерите ли са слаби?
-----------
- Не. Просто обикновено най-добре се формулира алтернатива от хора, които са участвали в държавното управлението. БСП не използва Жан Виденов, СДС не използва Иван Костов. Твърдя, че има по-силни, по-знаещи и по-можещи лидери от гледна точка на държавното управление, а не от гледна точка на политическото ръководство. Т.е. всички тези хора, с които разполагат и СДС, и БСП, трябва да бъдат използвани за формирането на алтернативни решения.
------------
- Надежда Михайлова е била в управлението.
- Но тя се е занимавала с друг сектор от управлението - външната политика. А в момента има изключително сериозни теми, по които бившият премиер Иван Костов разполага с достатъчно информация, и то актуална. От тази гледна точка той би могъл да формулира много ясно позиция по всяко едно управленско решение, с което да помогне на СДС. В този аспект Иван Костов е нужен и на СДС. Но по-важното е, че е нужен на държавата заради неговия опит и формирането на алтернативни решения.
- Публикуването на мнението на Иван Костов за кризата в Ирак във в. "Сега" беше интерпретирано от някои наблюдатели като стъпка към завръщане в политиката?
- Не вярвам.
- Смятате ли, че това правителство ще изкара мандата си?
- Много е вероятно.
- Какво е мнението ви за промените в закона за приватизацията, които мнозинството прие на първо четене?
- Не са полезни за държавата.
- Защо?
- Непрекъснатото позоваване на националната сигурност говори за размиване на проблема "национална сигурност". Тук имаше няколко доста солидни изявления от хора, които са работили в съдебната система, включително от бившия главен прокурор, председателя на Върховния съд, които много ясно формулират правните недоразумения при приемането на тези изменения в Закона за приватизацията и следприватизационен контрол.
- Мислите ли, че при евентуално вето на президента този закон може да не мине в парламента? 15 депутати от НДСВ не го подкрепиха на първо четене.
- За мен индикация за това ще бъде второто четене на закона.
- Мнозинството може да се разпадне?
- Възможно е.
- Разпадането на парламентарното мнозинство води ли и до падане на кабинета?
- Според мен ключът към предсрочните избори е в ДПС.
- И кога Доган ще отключи вратата на предсрочния вот?
- Не мога да кажа. Но основните насоки на поведението на ДПС ще се видят на тяхната Национална конференция. Ще се видят принципните различия между хората, техните конкретни представители в местната власт и централното ръководство на ДПС.
- Защо смятате така?
- С оглед на факта, че независимо от обявените високи цени на изкупуване на тютюна реалните цени са значително по-различни. Независимо от поетите ангажименти за несимволичното увеличаване на доходите районите със смесено население са в най-тежко състояние в момента. Държавният бюджет не гарантира онези финансови ресурси, които да позволят реализацията на една адекватна инфраструктура, която да позволи нормалното съществуване на това население. Това означава, че на конференцията ще има ясни гласове за несъгласие с конкретни управленски решения. А Ахмед Доган е добър политик, който ще се съобрази с мнението на своите членове.
- Кой е най-големият проблем на управлението в момента?
- Липсата на диалогичност, до известна степен некомпетентни решения, наличието на икономически интереси, които се защитават чрез конкретни действия на управляващите.
- Например?
- Вижте какво се случва с приетите поправки в закона за приватизацията. Недопустимо е в хода на една приватизационна процедура да се променя нормативната уредба, по която се провежда самата процедура.
- Одобрявате ли идеята на президента да се създаде Национална служба за борба с корупцията?
- Корупция има навсякъде. За да може да се говори за борба с корупцията, е необходима цялостна система - механизми, методология и съответстващи административни структури. Идеята на президента е полезна тогава, когато тя е защитена с адекватен механизъм и с административните структури, които реализират този механизъм. Но въпросът е много по-сериозен. Той е свързан с конкретното приложение на онези нормативни актове, които касаят придобиването, независимо дали става въпрос за приватизация, обществени поръчки или митнически контрол и т. н.
- А какво смятате, че трябва да е поведението на България за кризата в Ирак?
- Това не е моя тема. Няма да съветвам президента по външнополитически въпроси. По-скоро смятам, че цялото правителство трябва да работи по темата - последици от евентуален военен конфликт в Ирак. И тук трябва да има много ясна оценка, превантивни мерки и прогнози, които да бъдат облечени в конкретните управленски решения. В противен случай ще се окажем изненадани.
- Тази година може да няма предсрочни парламентарни избори, но местни ще има със сигурност. Какви промени в законите са необходими в това отношение?
- Нормативната уредба в България, която се занимава с дейността на местните власти, не е добра.
---------------------------
Местните власти нямат самостоятелност. Те са като куче на каишка и държавата, когато иска придърпва каишката, когато иска - я отпуска. За съжаление голяма част от управляващите във всички периоди на управлението са разглеждали местните власти като процент от държавния бюджет, а не като публична услуга, която предлагат местните власти на населението. Трябва да се промени първо принципно разбирането за местната власт и тогава да се правят промени. За това е необходимо политическа воля, а засега такава няма.
------------------------
- А какви ще бъдат тези местни избори?
- Изключително сложни. И СДС, и ДПС, и БСП, и НДСВ ще имат много сериозни проблеми с издигането на качествени кандидатури, с подкрепата на досегашните кметове, с формирането на модел на коалиционно партниране за реализация интересите на населението, с формирането на един нов поглед към работата на местните власти.
- Може ли да се каже отсега коя от политическите сили има най-голям шанс за успешно представяне на изборите?
- Не. Това може да се каже в навечерието на обявяването на кандидатурите, ако те са известни.
|
|