И преработеното от Министерството на финансите (МФ) предложение за деклариране пред НАП за целите на ДДС на закупени фирмени коли и имоти със смесено ползване предизвиква критики. Във вида, в който се обсъжда, новият режим няма да работи и ще натовари административно всички регистрирани по ДДС фирми, казаха от асоциацията на специализираните счетоводни предприятия.
Както "Сега" писа, МФ настоява фирмите да декларират дали ползват за лични нужди закупени имоти и фирмени коли над 5000 лв. При наличие на смесено ползване фирмите ще връщат в бюджета част от възстановеното ДДС. Министерството предлага режимът да се прилага и за имоти и коли, купени преди влизането на закона в сила. Фирмите трябва да декларират тези активи най-късно до 29 февруари 2016 г., като при неподадена в срок декларация ще се приема, че те се ползват само за лични нужди и ДДС ще е дължимо изцяло.
Асоциацията на специализираните счетоводни предприятия е категорично против това новият режим да важи за стоки, закупени преди влизането на закона в сила, коментираха от организацията. Според асоциацията прилагането на закона към вече закупени активи е недопустимо, защото ще доведе до данъчни утежнения за фирмите със задна дата. Според експерти от НАП обаче такъв проблем няма, защото при методиката за изчисляване на личното ползване можело да се отчетат амортизацията и полезният живот на активите.
Счетоводните фирми считат за изцяло незаконосъобразно и приемането по презумпция, че при неподадена в срок декларация вещите се ползват само за лични нужди. Не може неспазването на един срок да води до такова заключение, считат от бранша. Оттам са убедени, че няма да работи и редът за подаване на декларациите пред НАП заради липсата на изрично посочен срок и изискването това да става непосредствено преди началото на ползването.
Въпреки многото въпроси у нас проверка на "Сега" показа, че този режим не е нов в ЕС и е установен след решение на Съда на Европа още от 1992 г. Тогава данъчният консултант д-р Ленарц успява да докаже, че има право да си възстанови ДДС в пълен размер при покупка на кола, която ще се ползва за смесени цели, и едва впоследствие да връща дял от възстановеното ДДС заради лично ползване. Делото обаче е водено при различен от българския контекст - заради практиката при такива покупки директно да се отказва възстановяване на част от данъка. У нас тази материя се урежда за пръв път. МФ обаче не дава никакви разяснения, при все че български съд вече се е произнасял по подобно дело въпреки липсата на национално законодателство.
Счетоводните фирми да вземат да предложат поправки които да работят, такива че фирмаджиите да не купуват всичко през фирмите си 20% по-евтино. То да бяха само колите..
Сегашната ситуация е несправедлива - богатите купуват почти всичко 20% по-евтино, отделно ощетяват и бюджета, т.е. ощетяват например децата.
---
http://mickideas.blogspot.com