- Г-н Петков, как ще коментирате разцеплението в НДСВ? Това нов повод ли е да заговорите за предсрочни парламентарни избори? Вие често говорите за това напоследък.
- За криза в управлението говорим от навършването на една година от това управление. Още в края на миналата година казах, че очаквам парламентарната група на НДСВ да се разцепи. Говорейки за извънредни парламентарни избори, ние винаги сме казвали, че те могат да бъдат предизвикани от управляващото мнозинство в резултат на несъстоятелна политика, на вътрешно напрежение в групата на НДСВ и на невъзможност процесите на вътрешно конфронтиране да се прекъснат. Ако сега управляващото мнозинство не разбере, че повече така не може и не промени генерално политиката, персонажите, които я олицетворяват, и манталитета си, извънредните избори ще станат реалност и то в скоро време.
- Колко скоро?
- Пак казвам - това зависи от управляващите. Допуснах грешка с това, че прогнозирах групата да се разцепи до Нова година, а тя се разцепи след Нова година. В политическата декларация на отцепилите се от НДСВ депутати се очертават ясно проблемите, породени от ръководството на парламентарната група на НДСВ, от това, че отделните народни представители се неглижират и се поставят под определена личностна зависимост. В тази декларация са изредени и тези, които ние развиваме през целия период на това управляващо мнозинство. И това мен не ме изненадва.
- Какво би спечелила БСП от едни предсрочни парламентарни избори?
- Не е важно какво ще спечели БСП, а какво ще спечели държавата.
- И какво ще спечели държавата?
- Винаги сме заявявали, че държавата се нуждае от стабилност, в това число и политическа. Т.е. не ние сме тези, които бутат държавата към извънредни парламентарни избори, а управляващите.
----------
Държавата би спечелила, ако има едно отговорно правителство. Днес сме свидетели на поредица безотговорни действия на правителството. Ще дам само два примера - безотговорната позиция на правителството за атомната енергетика при затварянето на глава "Енергетика" и поведението на кабинета относно кризата в Ирак. Това е абсолютно неадекватно поведение, несъобразено с вижданията на ключовите страни в ЕС и генерално разминаващо се с позицията на мнозинството в Съвета за сигурност на ООН. Това българско правителство действа в такава степен неадекватно, че ще постави България в една дисхармония с ЕС като цяло.
--------------
- От една страна казвате, че не е добре да има предсрочен вот, а от друга, че правителството е неадекватно. Какво е решението тогава?
- Във всички случаи, ако правителството продължава по този начин, добрият за България път е отговорно управление в резултат на нови парламентарни избори.
- Вашият лидер Станишев каза, че БСП трябва да спре да плува в мъглата на заблудата, че познава настроенията на хората и да чертае кабинетни схеми как и кога властта ще падне върху нея, без да е готова с алтернативата?
- Казах го и в моя доклад пред пленума - съществува една много недобра за нас тенденция. От една страна медиите и социологическите агенции чрез своите проучвания, които вероятно са обективни, внушават, че спечелването на предстоящите избори е почти факт, който просто трябва да бъде регистриран със самото провеждане. Това води до демобилизация. Би могло да доведе до една надменност, която през последните години БСП в много голяма степен преодоля.
------
Чрез такава надменност бихме могли да се върнем назад, а това е крайно недопустимо. Би могло да ни доведе и до усещането, че независимо от това дали ще работим или не за предстоящите парламентарни избори, резултатът е предизвестен. Това в една или друга степен у част от нашия актив по места добива материалното изражение - ние сме спечелили изборите, въпросът е кой ще е кандидатът. Постановката трябва да бъде друга - предлагаме печелившата политика и кандидатът, който може да я реализира. И на тази база работим за доверието на обществото.
--------
- Но Станишев каза и, че не бива да се говори за предсрочни избори преди БСП да представи на хората алтернативата си?
- Само в две партии в България не е имало никога никакви проблеми - в БКП и в СДС по времето на Иван Костов. Едно от достойнствата на БСП е, че може сама да посочи своите слабости и грешки. Действително ние като Висш съвет и като парламентарна група се нуждаем от една много по-активна позиция по наболелите социални проблеми във всяка една от общините, в страната като цяло. Не бива да продължаваме да вървим след събитията. Не бива събитията да формират позицията на БСП, а БСП трябва да влияе като отговорна политическа партия върху тенденциите за развитието на обществото като цяло. И това е становище на цялото ръководство, не просто на лидера. Всеки от нас носи своята отговорност за състоянието, в което партията се намира, в това число. Външният облик, стабилитетът на партията, на коалицията, готовността и изработката на управленските проекти, готовността ни да представим алтернатива са задължения на партийното ръководство и то трябва да бъде на висотата на очакванията на обществото. Действително ако покажем убедителна и силна алтернатива, тогава извънредните избори ще бъдат не просто очаквани, а необходими. Ако ние останем на ниво заявки на тези, не мисля, че извънредните избори въобще могат да се състоят.
--------
Казвам, че зависи и от нас дотолкова, доколкото СДС са в една много тежка криза, от която едва ли ще излязат скоро. А когато сме готови с тази алтернатива, ние ще работим за извънредни избори, защото това правителство нанася ущърб на България в международен и във вътрешен план.
--------
- Кога БСП ще е готова с алтернативата?
- До март трябва да дадем нашата обща рамка за предстоящите местни избори. Успоредно с това трябва да подготвим и общата си рамка за управлението на страната.
- Добре, все пак не разпознавате ли и себе си в критиките на Станишев? Той критикува остро подготовката на БСП за местния вот, а вие сте шеф на Националния предизборен център на партията.
- Сигурно и в работата на Националния предизборен център има слабости, въпреки че и в доклада си пред пленума отбелязах, че досега обемът работа, който центърът следваше да извърши по своето структуриране, по очертаване параметрите на необходимата коалиционна политика и предварителните разговори с областните партийни ръководства за изясняване на ситуацията във всяка една област, е свършен. Има какво още да се желае, но то може и ще бъде направено.
- Каква е опасността от издигането на паралелни леви кандидатури по места?
- Кандидатурите не бих казал, че в момента са на дневен ред, но имаме крещящ пример в Невестино, където има няколко кандидати, членове на БСП, издигнати от различни партии. И моето предложение, заедно с главния секретар на БСП Димитър Дъбов, е там да се действа изцяло така, както позволява устава. Защото ние не бива да оставяме впечатление в партията и в обществото, че БСП предполага и издигането на повече от една кандидатура в едно населено място. Това е много несериозно и на фона на конфронтационните процеси през последните години в левицата, би било изключително погрешен ход. Аз съм убеден, че няма да се допуснем това да стане на предстоящите местни избори.
- Кое е приоритетното - местните избори или предсрочния вот?
- За нас сега същностен приоритет е подготовката ни за местните избори. Въпрос на политическа ситуация и на нагласи са евентуалните извънредни парламентарни избори.
---------
- Кога евентуално ги виждате?
- Има три варианта - преди, заедно с местните избори и след тях.
- И кой е вашият вариант?
- Ако има извънредни парламентарни избори най-добре за страната е да бъдат съчетани с местните.
---------
- Това реално ли е?
- С темповете, с които правителството и управляващото мнозинство бутат страната към извънредни избори, напълно реално е.
- Добре, а все още ли смятате, че БСП има шанс да спечели кметския стол в София?
- Да. И този път това в голяма степен зависи от БСП. Защото СДС е в ситуация на много тежка вътрешна конфронтация, която не може да бъде преодоляна до местните избори. В самата десница противопоставянията са много сериозни. Част от тях са на политическа основа, друга част са на междуличностна.
- Но София все пак си е синя крепост.
--------
- Според мен в България вече няма сини и червени крепости. Има избиратели, които могат да бъдат убедени да подкрепят определен тип политика. Има избиратели, които могат да бъдат убедени да се противопоставят на корупцията и разграбването, такива, които да се противопоставят на хаоса. Разбира се има и една група избиратели, които са традиционалисти и които ще си подкрепят партиите, в които членуват поради дълбока вътрешна мотивация и историческа обвързаност. Но не те ще решат предстоящите местни избори.
------------
- А кой?
- В голяма степен те ще бъдат решени от тези, които не гласуваха в последните три вота - местните, за парламент и за президент, както и от тези, които се поведоха по емоцията да подкрепят идеята за 800 дни в името на собственото си добруване.
- И откъде сте сигурен, че тези хора ще гласуват този път?
- Като отговорна политическа сила, ние ще се опитаме да ги убедим да гласуват в името на една отговорна политика и в името на един друг тип национално съгласие.
- Ако левицата се провали на местните избори, това ще се отрази ли на рейтинга й в национален мащаб?
- Не допускам провал на БСП на местните избори. Но пак казвам, че резултатът на местните избори няма да дойде от днешните или утрешните нагласи, а от упоритата и ежедневна работа на БСП. Тази работа включва оформянето на общинската платформа за всяка една община, конкретна работа с всеки един от избирателите, специално внимание на тези, които не са гласували и тези, които са гласували на последните парламентарни избори за НДСВ, но сега са разочаровани от управлението.
За мен не е възможен провал на БСП, ако съумеем да държим партията в тази кондиция, в която тя се намира сега и ако успеем да реализираме тези задачи.
|
|