:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,218
Активни 672
Страници 21,148
За един ден 1,302,066
Think positive

Къде сме ние

"Наближава времето, когато ще се наложи да променим възгледите си за политиката"

Ницше, 1886 г.



Think positive е послание, което още от 70-те и най-вече от 80-те години на XX век звучи ежедневно в устата на почти всички, ангажирани с политиката. Имам предвид обаче не политиците, а тези, които не излизат пред микрофоните и прожекторите. Това са армиите от политолози, социолози, имиджмейкъри, PR-и, съветници, консултанти, анализатори.

Think positive, преведено буквално на български, означава "мисли позитивно", но смисълът в случая е "прави положителни послания".

Защо тази стратегия се наложи през последните 30 години? Едва ли е случайно. На първо място психолози и социолози установиха по безспорен начин, че хората в чисто психологически и социален план



възприемат и осмислят много по-лесно събития с положителен характер



Същото важи и за посланията, новините, отношенията, за живота като цяло. Доказано бе, че всичко, съдържащо отрицателна енергия, предизвиква първоначална съпротива, а нейното преодоляване изисква допълнителен ресурс.

Въпреки това тенденцията на положителното начало си пробиваше път трудно по чисто практически причини. От гледна точка на креатива много по-лесно е да оплюеш опонента, като му извадиш кирливите ризи на показ, отколкото да измислиш положителна перспектива или алтернатива. Аргументацията на лошото е винаги по-лесна от защитата на доброто.

Все пак, ако се заровим в най-новата политическа история и практика, ще видим, че победителите почти винаги са носители на положителното начало. Сега си спомням двете президентски кампании на Бил Клинтън, които той спечели през 1992 и 1996 г. И в двата случая опонентите му разчитаха на негативната кампания. И в двата случая Клинтън отправи позитивни послания, свързани с бъдещата му програма за управление. И в двата случая той спечели. И то така, че аферата Моника Люински и безпрецедентната вътрешна и външна атака срещу Клинтън не му попречиха да влезе в историята като един от най-успешните президенти на САЩ след Втората световна война.

Подобни примери, при добро желание и търпение, ще се намерят и в редица държави от старите европейски демокрации.

Къде са медиите?

Think positive, макар и по-бавно, си пробиваше път и в медиите по света. По-бързо в електронните, по-трудно в пресата. Професионалистите осъзнаха, че стресът от лошата новина отблъсква несъзнателно слушателя или читателя. Лека-полека балансът се търсеше и бе намерен. Никой не бяга и сега от лошата новина в световните средства за информация. Но никой не си позволява да преекспонира негативното. Плурализмът и многообразието печелят убедително пред едностранчивостта и черногледството. Психолози и социолози успяха



да се наложат над екстремистката максима - добрата новина не е новина



Къде сме ние? Труден въпрос с още по-труден отговор.

Преживяха ли българските политици справедливата за 1989 г. реакция, предизвикана от наложената 45 години невъзможност да се критикува и говори открито? Реакция, довела до другата крайност - да се отрича агресивно всичко и всеки.

Преживяхме ли справедливата реакция на всички колеги журналисти, предизвикана от тоталния 45-годишен контрол над медиите и задължението да се пише само хубаво и розово за властимащите? Реакция, довела до другата крайност - да се търси предимно отрицателното, лошото или най-малко сензационното в поведението не само на управляващите, а и на политическата класа като цяло.

Трудни въпроси с още по-трудни отговори.

Търси ли обаче обществото тези отговори? Правят ли се опити за обективен анализ на публичния интерес към политическото поведение и медийната практика повече от 13 години след промените у нас? Следят ли се световните тенденции в тази част на обществения живот?

По-скоро не. А ако някой работи в тази посока, то засега го прави твърде плахо и незабележимо.

Крайно време е да разберем дали е в обществен интерес стоката от



медийната сергия да отговаря единствено на критериите и търговските намерения



на производителите й. И дали тези критерии и намерения ще се развият така, че да бъдат основа за благоприятното развитие на самосъзнанието на българина.

Крайно време е да разберем дали е в полза на България политиците, най-често от опозицията, да търсят утвърждаване на теснопартийните си намерения чрез пълно отрицание и подминаване на стратегическите национални интереси.

Крайно време е да излизаме от време на време от уютната нашенска черупка и да се оглеждаме какво става по света.

Крайно време е да забравим практиката с велосипеда и топлата вода.

Крайно време е.

Think positive.

2007 година не е толкова далеч.

---------------------

* Това е дебютната статия на правителствения говорител, който всяка събота ще ви представя мнението си за събитията в България и света.
1014
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД