Г-н Живко Георгиев, социолог, казва, че разликата между професионалните оркестранти и дилетантите е, че вторите могат да свирят само при пълна тишина, докато първите поддържат синхрон и не допускат фалш в изпълнението дори топ да гърми в залата. Той има предвид българските политици, по-точно политическите екипи. При шум в залата - т.е. народно недоволство, скандали, истерични реакции - нашите политически музиканти обикновено се десинхронизират, изнервят, губят общата мелодия... Настъпва какофония, късо казано.
НДСВ е млада и неопитна формация не само във времеви план. Движението няма опит от поражения, не знае как изглежда загубата.
Ето защо настъпилият сега шум в българската политическа зала избива преди всичко като вътрешно напрежение в НДСВ.
За "жълтите" сега ситуацията
има поне три крайно неприятни аспекти:
1. Зачестиха вътрешнобългарските скандали (БТА, медийният закон, приватизациите...) и сме близо до точката, в която отделните скандални епизоди се сливат в перманентен единен скандал. Тук само си спомнете финала на кабинета на г-н Костов.
2. Зимата традиционно удари рейтингите на управляващите и глухото ръмжене на народонаселението е емпиричен факт.
3. Върху това се потрупа най-неприятното възможно: геополитическа криза, като България, известна с прочутия си късмет да се забърква в драматични истории, сега се оказа близо до центъра на циклона, бидейки член на Съвета за сигурност.
Представете си само: на един отделен човек да му се случат едновременно тези три неща - ще го заболи главата най-малкото. Камо ли ако посочените фактори атакуват едновременно колектив от хора - в случая парламентарната група на НДСВ. Затова всички линии на възможен разлом са напрегнати, всички скрити дефекти стават видими. Избиват дори чисто субективни проблеми - нерви, лична непоносимост, стари забравени истории...
Ще издържи ли групата на НДСВ?
Всичко зависи от подхода на г-н Сакскобургготски.
Първото решение, което той неизбежно трябва да вземе, е с проста структура:
да прави ли хирургическа операция на "своите",
или да не прави? По-пряко казано: да преразпределя ли помежду им властта, или да се мъчи да удължава нещата при сегашните базови съотношения.
Тук с голяма доза на сигурност можем да кажем само едно: март и може би април са последните месеци, през които той може да приложи тази радикална рецепта за лечение (смяната на министри и пр.). По-нататък ще последва фаза, при която инжекцията ще ускори разпада, вместо да го задържи. Ако вече не е късно, в което обаче се съмнявам.
Може все пак да очакваме, че ремонтът на кабинета ще донесе облекчаване и по трите описани по-горе негативни фактора:
а) ще донесе нов, макар и частичен, кредит на доверие от хората;
б) ще намали вътрешните скандали, понеже ще обнадежди част от участниците им да решат въпросите си "по мирен път", чрез преговори;
в) ще направи външнополитически жест, който би отслабил примката, в която, без да иска, геополитически се озова България.
Второто решение, което премиерът трябва да вземе, е свързано с неговите
отношения с президента и в по-малка степен с БСП и със СДС
Тук е логично той да търси някакви договорености, които да намалят натиска и по-точно - да избегнат ново усилване на натиска.
Клопката тук обаче е много коварна. Трудно е да тръгнеш едновременно и наляво, и надясно, и към Европа, и към Америка...
Във футбола това се нарича "фалцов удар" - когато топката е насочена надясно, за да стигне наляво, или обратно. В политиката му викат "да оглавиш преврата срещу себе си" - нещо, за което четем в дебелите книги, че цар Борис III бил голям майстор.
----------------------
Други текстове от същия автор: http://www.Raichev.org
За отзиви и коментари: A. Raichev@gallup-bbss.com
|
|