Уважаема г-жо Касабова, имаме информация, че всяка сряда отпада от дневния ред гласуването на промяната на закона "Лучников". Повече от 120 хил. семейства очакват да проявите малко здрав разум и да отмените този абсурден закон. Заради една запетайка хиляди семейства са излезли на улицата от собствените си жилища. Чл. 7 трябва незабавно да отпадне. Той засяга абсолютно невинни хора и ги обрича на смърт. Всички са подали искове за справедливо правосъдие в Страсбург. Държавата ще бъде осъдена да обезщети пострадалите, но много от тях няма да дочакат тази справедливост. Кога ще гласуване промените в терористичния закон за реституцията?
От името на пострадалите - Огнян Марков
Добре съм запозната с проблемите, породени от ЗВСОНИ, печално известен като "Закона Лучников". Той е гласуван от предходното 38-о НС и ощетява хиляди добросъвестни граждани. Това е чудесен пример за гласуване на акт, чиито правни последици не са премислени. Така се достигна до трагедия за хиляди семейства.
Получихме многобройни сигнали. Те са породили законодателната инициатива за изменение на чл. 7 от закона. Предложената промяна е свързана не само с премахване на "запетайката", заложена в редакцията на текста. Тя предвижда и механизъм за обезщетяване.
Не оспорвам социалната справедливост на предложената законова промяна. Причината тя да не бъде все още включвана засега в дневния ред е продиктувана от убеждението на управляващото мнозинство, че приемането на предложения законопроект е обвързано със значителен материален ресурс, с който обрулената и ограбена от предходното управление държава, уви, не разполага. С ясното съзнание, че отново гражданите понасят цялата тежест на този несправедлив закон, ние не можем да се ангажираме с изменението му на хартия, без да осигурим необходимите средства и без да предвидим материалните измерения на неговите правни последици. Ще реализираме този законопроект веднага, щом сме готови.
Г-жо Касабова, четох с изумление информациите в пресата за гласуването с чужди карти на ветото върху закона за приватизацията. Вие като председателстваща не сте ли видели какво става в зала? Дори и да не сте, след като стана ясно, че четирима души са използвали, освен своите, и чужди карти, защо не отменихте гласуването? Не смятате ли, че така щеше да е по-честно и нямаше да се стигне до очерняне на Народното събрание?
С уважение: Иван Делчев, София, ж. к. "Младост 4"
Не би следвало да сте изумен от една практика, която битува в българския парламент от първите дни на възраждането му като демократична институция. Уви, гласуването с чужди карти не е от вчера. Тъжно е, че и 39-то НС възприе това неписано правило. За съжаление, няма друг механизъм за блокиране на това поведение, освен личната отговорност на всеки народен представител. И в този случай, както и във всички случаи на упражняване на вот, аз отговарям за себе си. Моята съвест в това отношение е спокойна. До момента не съм си позволила злоупотреба с личния вот и няма да го направя.
Питате ме защо не съм отменила гласуването. Ако тръгнем по този път, означава да се отменят голяма част от актовете, приети от НС през последните 12 години, защото са гласувани чрез използването на тази порочна практика. Така гласуват и тези народни представители от опозицията, които днес лицемерно искат оставката на председателя на Народното събрание. Не мога да приема това политическо дебелоочие. Не мога да се съглася с прилагането на двойни стандарти.
Жалкото в този конкретен случай е, че дебатът около картите измести от общественото внимание силните юридически и политически аргументи, с които мотивите на президентското вето бяха оборени в пленарна зала.
Уважаема г-жо Касабова, гледах ви по "Всяка неделя" преди време и ми направиха впечатление думите ви, че и преди да станете зам.-председател на парламента сте се возели в мерцедес. Бихте ли разказали, как сте поддържали толкова висок на стандарт на живот? Едва ли преподавателската заплата в СУ е била достатъчна.
Геновева Кирчева, Смолян
Изненадана съм, че точно този детайл от моето участие във "Всяка неделя" Ви е впечатлил най-много. Вероятно не сте информирана за значителен етап от моя професионален живот. Преподавам в СУ "Св. Климент Охридски" едва от 1996 г. Преди това дълги години съм работила в банковата система като директор на направление "Правно" и Главен секретар на Асоциацията на търговските банки. Моята позиция предполагаше управленски функции, свързани и с представителност. Това беше причината да ползвам луксозни служебни автомобили. Така че мерцедесът на НС не би могъл да ме впечатли, нито да ми придаде допълнително самочувствие. Това далеч не е първата служебна кола, в която съм се качвала, и точно това имах предвид в изказването си във "Всяка неделя". Същото е валидно и за моя стандарт. Развивах правна консултантска дейност, която ми осигуряваше добри доходи. Съпругът ми също има успешна професионална реализация.
Напълно споделям убеждението на банкера Буров, че във властта трябва да влизат материално осигурени хора, готови да отстояват име и професионална репутация, а не такива, които да използват политическите позиции за материално облагодетелстване до трето коляно.
Г-жо Касабова, ще простите, надявам се, откровеността ми, но смятам, че загубихте като приехте да станете зам. председател на 39-ото Народно събрание. Преди ви бях почитател - имах ви за очевидно успешна жена, привлекателна, лъчезарна, с излъчване. Като се качихте обаче на оня "президиум" в пленарната зала, където прожекторите и микрофоните хващат всеки детайл, всяка словесна грапавина, невежество и злост, разочаровахте ме. Не смятате ли, че сгрешихте с избора си и политиката и властта се оказаха неподходящо поприще за вас? Амбицията ли беше тази, която ви подведе? Нима се чувствахте нереализирана с всичките си успехи като юрист?
Ясен Курдов, София, бул. "Братя Бъкстон"
Когато човек прави избор в живота си, винаги рискува да разочарова някого. Когато избрах активната политика, аз имах вече своята успешна кариера, уютна професионална среда, добър стандарт, всички основания да бъда усмихната и лъчезарна. И ако следвах Вашите житейски принципи, щях да си остана в своя личен житейски комфорт. Аз избрах друго - да не бъда пасивен наблюдател на живота край себе си, да работя за подобряването на този живот. Избрах да погледна хората в очите, да чуя техните проблеми, да се срещна с деца, лишени от дом и ласка, да чета всеки ден писма за човешката болка. Избрах да отговарям на въпроси като Вашия. Такъв беше моят избор. Защото в лъскавата, бяла фасада на Народното събрание ме чака едно трудно ежедневие - часове работа на "оня президиум", както Вие ласкаво се изразявате. Напрежението и отговорността трудно могат да се видят отстрани. Атмосферата на негативизъм, умората от дългите часове заседания не предполагат слънчево и фриволно излъчване. Но мога да ви уверя, че когато изляза от ролята на председателстващ, се старая да бъда усмихната и лъчезарна. Затова и хората, с които се срещам, трудно ме свързват със строгия образ от трибуната.
И ако трябва отново да избирам дали да запазя един почитател като Вас или да се открия за хората, да им дам нещо от себе си, да надмогна егоизма на удобното съществуване, каквото и да ми струва това, пак бих направила същия избор.
Г-жо Касабова, години наред Юридическият факултет в Софийския университет "дава" десетки представители във властта. Сегашното положение обаче бие всички рекорди - десетки хора от факултета, при това от ръководния екип на факултета, са по върховете на властта - председател на НС, зам.-председател на НС, шеф на парламентарна група, вътрешен министър....
Смятате ли, че това е нормално и ако да - защо?
Петя Златишка, ул. "6 септември", Пловдив
Не сте права сте в наблюденията, че юристите са толкова широко представени в политическия живот. Митът за голямото юридическо лоби от ЮФ на Софийския университет не отговаря на действителността. Не сме десетки, а само 6-ма. Ако следваме опита на развитите демокрации и се стремим към качествено законотворчество, юристите трябва да са много повече.
България имаше зад гърба си вече 12 години двуполюсен политически модел, основан на яростна конфронтация, на пълна липса на градивност. При своето сформиране НДСВ се обърна към хора извън кръга на тази политическа шарада. Няма нищо по-нормално от това във властта да се включват подготвени и компетентни хора. Убедена съм, че школовката на професионализма и доброто име в обществото са обещаващ старт в политиката.
Вие от кого се учите в политиката, в която сте новобранец? Смятате ли, че вече сте разбрали що за материя е това? Кои са най-големите трудности пред вас, откакто влязохте в парламента от управляващите и стъпихте направо на зам.-председателското място? Сега, като сте част от властта, и то от най-високите й етажи, какъв смятате, че е вашият принос за разрешаването на хорските проблеми?
Въпросите ми станаха много, но вие сте ербап жена - едва ли ще се уплашите от тях и ще избягате от отговорите.
С поздрав: Асен, по мейла
Благодаря за добронамереното отношение. В политиката се уча от грешките си, от получените шамари, от преглътнатото огорчение. Опитвам се да следвам същата ценностна система, които съм имала и преди да навляза в тези води. Това съвсем не е лесно. Политиката е материя за сурови и обръгнали хора, а аз, въпреки че Ви изглеждам "ербап", съм деликатен и чувствителен човек. И затова най-трудно ми е да понасям политическата безпардонност, лицемерието, журналистическата агресивност, липсата на лична свобода и пространство. Трудно ми е и да се изправям ежедневно пред често пъти нерешими проблеми. Трудно ми е да губя доверието на хората, които очакваха толкова много от нас. Трудно ми е да продължа. И все пак продължавам, защото започнатото трябва да се довърши. И ако с работата, с поведението си накарам хората да повярват, че в политиката човек може да бъде честен, че злоупотребата с власт не е правило, че човешкото достойнство има своето място, това ще бъде моят малък принос като политик.
Защо се получава все така, г-жо Касабова, че когато иначе добри специалисти влязат във властта, забравят всичко, което са учили и самите те са преподавали? Сегашният подчертано юридически ръководен екип на НДСВ е драстичен пример за това. Кажете ми, г-жо Касабова, наистина ли вярвате, че изключването на съдебния контрол, особено от такива важни дела като приватизационните, не гази конституцията? А ако не го вярвате, защо го правите и на какво разчитате?
С уважение: Лора Котелкова, Благоевград
Подкрепих последното изменение на Закона за приватизацията с ясното юридическо убеждение, че тази редакция не е противоконституционна. Респектът, който имам към правото, ми попречи да подпиша един друг вариант за промяна в същия този закон, точно преди Нова година. Тогава много от моите колеги се противопоставиха с ясни юридически аргументи и предложението не влезе в зала. С риск да навляза в една чисто експертна терминология, бих искала да Ви уверя, че възможността съдебната система да бъде ограничена в определени случаи е разписана в Конституцията - чл. 120, ал. 2. Въпросната законова промяна е изцяло съобразена с практиката на Конституционния съд. Можем да погледнем на тези изменения и като на един политически отговор, породен от безпрецедентна намеса на съдебната власт в изпълнителната. Гласувах за тази промяна и защото съм убедена, че НС е органът, който най-безпристрастно може да се произнесе по финализирането на важните за страната приватизационни сделки. НС е конгломерат от различни политически възгледи и идеи, което го превръща в надежден коректив за защитата на най-важните национални интереси. Същевременно, въпреки приетите промени, не бих гласувала за сделка, ако са налице доказани нечистоплътни намерения и корпоративни интереси. Точно в това е силата на приетото изменение.
Уважаема г-жо Касабова, у мен напира един малко неделикатен въпрос, но съм убеден, че вие съзнавате, че сте публична личност и трябва да сте готова да отговаряте на всичко. Какво ви свързва с Огнян Герджиков? Остава впечатлението, че сте като негова сянка - вие сте зам.-председател на парламента, той - председател. Той е председател на Арбитражния съд към Българската стопанска камара, вие и там сте зам.-председател. Бих искал да ви попитам и как виждате бъдещето на арбитражното производство в България?
Камен Кьосев, Варна, по мейла
За мен няма неудобни въпроси. Познавам проф. Герджиков от 1978 г., когато бях негова студентка. Какво би могло да мотивира отношения в продължение на 25 години, освен уважението на ученика и признанието на учителя?
Не винаги съм била в неговата сянка. Аз имах своя успешна реализация в банковата система, макар че винаги съм се консултирала с проф. Герджиков по сложни юридически казуси. Когато започнах да се занимавам с науката "търговско право", да преподавам, да пиша дисертация и книги, нямаше кой друг да бъде мой научен ръководител. Той е титуляр на тази дисциплина в юридическия факултет.
Бях поканена от Огнян Герджиков и Божидар Данев за заместник-председател на Арбитражния съд към Българска стопанска камара не заради дългите ми мигли, а защото имах голям административен и организационен опит. Опит, който набрах като Главен секретар на Асоциацията на търговските банки в най-тежките години за банковата система. Арбитражният съд се създаде от лист хартия. Материалното му оборудване, нормативната му уредба, цялостната организация и популяризиране, всичко това беше и мое дело. Върших го в продължение на години без никакво възнаграждение. Когато трябва да се върши работа, канят се обикновено хора, които могат да я свършат.
Вярвам в бъдещето на арбитражното правораздаване в България. То предлага процесуална ефективност и по-евтино производство. Не на последно място, страните избират арбитър, в чийто професионализъм и безпристрастност вярват.
За зам.-председател на НС бях избрана с 1 глас "против" по волята на народните представители и по предложение на г-н Сакскобургготски.
Убедена съм, че нямаше да ми зададете този въпрос, ако имах същата професионална биография, но бях с друга външност.
Г-жо Касабова, въпреки че съм жена, трябва да призная, че сте атрактивна дама и съм сигурна, че впечатлявате мъжете. В този контекст искам да ви попитам, не смятате ли, че външността ви също е допринесла, за да заемете поста зам.-председател на НС? Разкаже, моля, кой ви номинира и вие защо се съгласихте? Можете ли да кажете за себе си, че сте добър зам.-председател на парламента? Можете ли да кажете, че жените, които масово навлязоха в политиката през последните години благодарение на царя, се представят добре?
С уважение: Илияна Сербезова, Силистра
Бях номинирана за заместник-председател на 39-то Народно събрание лично от г-н Сакскобургготски 20 часа преди първото му заседание. Не знаех, че ще се спре на мен. Разбрах, че неговият избор е бил продиктуван от богатата ми професионална биография и от това, че съм жена. Едва ли г-н Сакскобургготски се е водил от съображения, свързани с външността ми, а защото жена на този пост придава една европейска визия на българския парламент. Ако критерият беше предположеният от Вас, не аз, а една от много по-младите и по-красиви дами в НДСВ щеше да заеме моето място. Приех тази номинация като висока оценка за личните ми качества и доверие, което безкрайно задължава. Дали се справям със задълженията си на заместник-председател, ще оставя да говорят другите, най-вече опозицията. Наистина, 39-то Народно събрание има нов, европейски облик, благодарение на засиленото женско присъствие. Не всички се представят еднакво, но сред тях има образовани и амбициозни жени с голям потенциал в политиката.
Наскоро се срещнах с президента на Финландия, г-жа Таря Халонен, която посочи като едно от най-големите постижения на страната си постигането на равнопоставеност между половете. И си казвам, отговаряйки на Вашия въпрос, че България ще постигне това ниво на европейско мислене, когато жените престанат да се изненадват от заслужения успех на своя пол.
Г-жо Касабова, възхищавам се на волята и решителността ви. Сигурна съм, че малко жени биха издържали на изключителното напрежение да бъдат политици, а още по-малко и да заемат поста зам.-председател на парламента. Как преодолявате напрежението? Как успявате да запазите равновесие, когато опозицията видимо ви провокира? В какво намирате упование? Как се разтоварвате?
Ирина Кюлевчиева, по мейл
Благодаря Ви за добрите думи. Имам силна воля и вярвам, че да изградиш своя характер е едно от предизвикателствата в човешкия живот. Вярно е, че политиката неизменно се съпътства с голямо напрежение, но когато избрах да сменя своя начин на живот, направих го с ясната цел, че нещо в нея трябва да се промени. Председателството на 39-то Народно събрание положи усилия да въведе един нов дух на толерантност, една нова атмосфера в българския парламент. За съжаление, през последната сесия отново градусът на напрежението се повиши. Все по-трудно е да се запази тонът на прагматизъм и търпимост, когато си обект на яростни провокации. Надявам се, че все още съм вярна на този тон. Намирам упование в хората. Начинът, по който те ме окуражават по телефона, с писма, при непосредствен разговор, ми дава сили да продължа. Упование е и когато срещам разбиране и признание за усилията си и от непознати хора като Вас.
Г-жо Касабова, разкажете нещо повече за себе си. В какво семейство сте израснала? Кой е съветът на родителите, който и досега помните? Коя е линията, от която никога не бихте се отклонили?
С уважение: Аврамова, София
Родена съм в София, в семейство с патриархални ценности и традиции. Семейство, в което трудолюбието и почтеността бяха закон. Загубих рано баща си, но от него ми остана завета да бъда вярна на себе си, да не преставам да се боря, да се трудя и да се доказвам. Той много вярваше в мен и моето бъдеще. С всеки свой мъничък успех отдавам почит на неговата обич и вяра в мен. Влязох в политиката като почтен човек и съм убедена, че това е линията, от която никога няма да се отклоня.
|
|