До края на октомври т. г. изпращането на спам ще бъде забранено във всички държави-членки на Евросъюза. Неяснотата до момента е как властите ще контролират изпълнението на забраната. В момента Европейската комисия прави допитване до представителите на правозащитни организации и министрите по телекомуникациите на европейските страни по въпроса.
Новата Директива за защита на личните права (Privacy Directive) в Европа категорично забранява изпращането на нежелана поща. Пропускът на еврочиновниците е, че не са посочили законовите практики, които ще се използват в случая. Основен неизяснен въпрос остава разследването на спамърите, които имат дейност на територията на целия Евросъюз.
Директивата предвижда в някои страни да се използва различно ниво на защита за отделните граждани. В други европейски държави обект на защита ще е само трафикът с легална електронна поща. Директивата забранява комерсиалния спам, като изключва останалата част от нежелани е-послания, например политическата или религиозна агитация.
Общо седем страни-членки на ЕС вече имат национално антиспам законодателство. Това са Австрия, Дания, Германия, Финландия, Гърция, Италия и Испания. Унгария и Норвегия също забраняват спама. В Австрия спамърите са заплашени от глоба в максимален размер 36 330 евро, докато в Италия се предвижда ефективна присъда, плюс заплащане на глоба от 500 до 5000 евро за един е-mail.
До края на този февруари Европейската комисия трябваше да получи становищата на бизнеса и правозащитниците и да изработи общи принципи за борба със спама на територията на Стария континент.
Пълният текст на подготвяната Директива може да бъде прочетен в pdf формат в Интернет на адрес europa.eu.int. В сайта http://www.euro.cauce.org/en/countries/ са посочени съществуващите антиспам закони във всички европейски страни.
Сн. Junk.gif
Текст снимка: Като мярка срещу спама белгийските власти организираха т. нар. национална спам кутия, в която за 2 месеца са постъпили над 50 хил. реклами, препратени от недоволни граждани, затрупани от електронен спам.
|
|