Миниатюрно биологично устройство може да доведе до появата на мощни компютри, управлявани от ДНК, пише сп. "Пръсийдингс ъв дъ Нешънъл академи ъв сайънсиз", позовавайки се на твърдение на израелски учени. Те са създали ДНК-устройство, което се приема за най-малката биологична изчислителна машина в света.
Тя работи, като използва молекули ДНК и ензим. Един микролитър от разтвора съдържа до три трилиона ДНК-компютъра. Заедно те ще са в състояние да изпълняват 66 милиарда операции в секунда. Пробивът е бил постигнат от Ехуд Шапиро и колегите му от института "Вайцман" в град Реховот.
Клетъчната ДНК кодира програмите, които дават инструкциите за изграждане на протеини. Учените се опитват да открият начини да накарат ДНК да прави същото под формата на конвенционален компютър. Новата система използва две допълващи се молекули ДНК - едната е "входна", а другата - "софтуерна". Двете спонтанно се съединяват, след което софтуерната управлява "хардуера" и кара ензима да среже "входната" молекула.
Ензимът FokI разкъсва две връзки в двойната спирала на ДНК-молекулата, освобождавайки енергията, натрупана във връзките като топлина. По принцип ДНК-компютър, използващ същия процес, би могъл да се задейства самостоятелно, казва Шапиро.
|
|