Учен от Колумбийския университет изобрети изкуствено дърво, предназначено да върши работата на растенията, съобщи Би Би Си. Макар на външен вид да не прилича твърде на дърво с листа, изобретението на д-р Клаус Лакнър може да извлича въглероден двуокис от въздуха, както правят растенията по време на фотосинтеза. То обаче не отделя кислород.
Идеята и чертежите на изобретението били представени на годишното заседание на Американската асоциация за развитие на науката в Денвър, щата Колорадо. Според физика Лакнър, ако бъдат развити в определен мащаб, синтетичните дървета ще могат да пречистват атмосфера, наситена с въглероден двуокис - най-изобилният газ, произвеждан от хората и виновен за парниковия ефект. Физикът предвижда, че едно синтетично дърво би могло да отстранява до 90 000 тона въглероден двуокис годишно, а това са газовете, отделяни от 15 000 леки коли.
Засега синтетичното дърво още е на чертожната дъска, но д-р Лакнър сериозно планира да създаде работещ модел. Технологията изисква да се решат две неща - улавянето на въглерода и складирането му. Синтетичното дърво би могло да се "посади" навсякъде - ако е малко, може да стои като телевизор върху тревната площ в двора и да неутрализира въглеродния диоксид, отделян от един човек или едно семейство.
Според д-р Лакнър по-практично ще е устройство с големината на хамбар, което ще стои на открито. Ученият дори е изчислил, че 250 000 синтетични дървета в целия свят биха били необходими, за да се неутрализират 22-та милиарда тона въглероден двуокис, произвеждани всяка година.
Според инженер от Масачузетския технологичен институт има още много технически проблеми за решаването на задачата и преди всичко свързаното с нея голямо количество енергия за разкъсване на връзките между разтворителя и въглеродния двуокис.
|
|