Наред с многобройните отговорности, произтичащи от новия училищен закон, от тази година директорите на училища и детски градини у нас ще бъдат натоварени с още едно задължение - да правят редовни анкетни проучвания за мнението на родителите за качеството на образователните услуги и цялостната дейност на съответното школо или забавачка. Това предвижда проект на стандарт за управление на качеството в институциите, публикуван от МОН.
Според документа основно при управлението на качеството е самооценяването - то е дефинирано като процес на изготвяне на вътрешна оценка на качеството на предоставяното образование чрез дейности, процедури и критерии, определени от самата детска градина или училище в съответните правилници. В самооценяването следва да участват всички - директори, учители, ученици и родители, като то трябва да се прави преди края на всяка учебна година от работна група, специално определена за целта от директора. За 2016/17 г. срокът за свикване на работната група е до 30 октомври. Накрая ще се прави доклад, който трябва да съдържа препоръки за внасяне на мерки за подобрение на работата на институцията. Те трябва да се публикуват и на страницата на училището.
НЕЯСНОТИ
На всеки 5 години училищата ще бъдат инспектирани от Националния инспекторат по образованието, гласи пък другият публикуван проект на стандарт - за инспектирането. Описано е, че ще се проверяват преподавателската и възпитателската дейност, напредъкът на учениците, взаимоотношенията им с педагозите, управлението на финансите, на физическата среда и др. Критериите и индикаторите за инспектирането обаче ще се разработват от директора на Националния инспекторат и засега остават енигма. Няма и дума какво представлява новият орган, колко души ще е съставът му, какви точно ще са правомощията им и пр.
|
|