:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 167
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Висящите проекти на научния фонд ще бъдат прекратени

Новият управител проф. Брезин поиска двойно по-висок бюджет за догодина
Старите, недовършени проекти на фонд "Научни изследвания" от периода 2008 - 2012 г., получили финансиране само за своите първи етапи, ще бъдат прекратени. Причината е, че конкурсите са обявени некоректно. Това стана ясно преди дни при встъпването в длъжност на новия управител на фонда проф. Веселин Брезин. Конкурсите за финансиране от фонда в последните години бяха извор на много скандали, провали и незаконно раздаване на пари, които доведоха до смяна на просветния министър Сергей Игнатов.

843 проекта за общо 79 млн. лв. са приключили дейността си, но нямат финансов одит. За целта от фонда се нуждаят от повече одитори, за което имали подкрепата на просветното министерство. Останалите 250 проекта на стойност 11 млн. лв. обаче са завършени само на първи етап, а не са получили финансиране за следващите си етапи. Някои от тях висят от 2008 г., други са от по-скоро, но така или иначе, досега никой в МОН не отговаряше ясно на въпроса каква ще е съдбата им.

Проф. Брезин съобщи, че ще проведе срещи с университети, БАН и ССА, които имат подобни проекти, за да постигне доброволни споразумения с тях за прекратяване на договорите. "От финансовото министерство два пъти ни заявиха, че тези проекти не могат да се финансират, защото конкурсите за тях не са обявени по условията на регламента за държавните помощи", обясни и председателят на изпълнителния съвет на фонда проф. Георги Вайсилов. По думите му Софийският университет вече е изразил желание за подобно прекратяване, а при тези, с които не се постигне съгласие, ще се търсят допълнително юридически съвети как да се подходи.

Скандалите около фонда избуяха през 2012 г., когато стана ясно, че фирми, близки до тогавашния образователен министър Сергей Игнатов, са взели пари в разрез с еврорегламенти, забраняващи да им се предоставят средства от хазната (те се третират като неразрешена държавна помощ). Тогава сесията бе прекратена и на практика първата нова конкурсна сесия след скандалите бе обявена едва тази година преди няколко месеца.

Според проф. Брезин, за да работи нормално фондът, бюджетът му трябва да бъде увеличен двойно - от сегашните 15.1 млн. лв. на поне 30 млн. лв. Ниското финансиране е причина България единствена да намалява броя на научните си публикации, коментира и проф. Вайсилов. По негови данни от 2008 досега родните научни публикации са намалели с 5%, докато за последната година Румъния ги е увеличила с 20%, а Сърбия - със 100%.



СТАРТ

За конкурсите за фундаментални научни изследвания са подадени 529 проекта, а за тези за млади учени - 59 проекта, съобщи проф. Вайсилов. За момента те са минали първата проверка за административно съответствие, предстои и следващ етап на оценка на самите научни предложения. Очаква се в средата на ноември оценяването, за което ще бъдат привлечени и чуждестранни рецензенти, да приключи, след което да се пристъпи и към сключване на договори със спечелилите. До днес е крайният срок за подаването на проекти за двустранно сътрудничество с Китай и Франция, а до 29 октомври - за проекти за научна периодика.
1429
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД