:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 66
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Бизнесът е разочарован от усложняването на данък уикенд

Работодателските организации са доволни от общата данъчна политика на кабинета за 2017 г. по запазване на съществуващите данъци и ставки, но не приемат запазването на статуквото в отделни данъчни закони. Най-голямото разочарование за работодателите е отказът на кабинета да наложи отдавна отлаганата нова методика за сформиране на такса смет на база произведеното количество отпадъци вместо данъчната оценка на имотите. Работодателите не виждат в пакета от данъчни промени и обещаните административни облекчения около така наречения данък уикенд, който се оказа зле работещ. Това показа проверка на "Сега" за първите реакции по публикуваните от МФ за обществено обсъждане промени в данъчните закони за 2017 г. Пакетът отново съдържа голям брой промени, но съществени изменения на ставки и данъци няма извън обратния завой за акцизите на цигарите.

"Не приемаме за поредна година да се отлага новата методика за такса смет. Кога ще е подходящото време за нея - това е местна такса, която не би следвало да влияе на предстоящия президентски вот", коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев. Текстовете, които забраняват таксата да се обвързва с данъчната оценка на имотите, са още от времето на кабинета "Орешарски", но така и не се стига до прилагането им на практика заради очаквано непопулярно увеличение на тежестта върху част от гражданите.

Бизнесът не е удовлетворен и от равносметката около наложения с цената на скандали и неуредици нов режим на облагане с ДДС на личното ползване на фирмени активи. От МФ обещаха през 2017 г. за фирмените автомобили да може да се прилага опростен режим, при който компаниите си приспадат само половината ДДС още при покупката, ако автомобилът ще се ползва и за лични цели. Целта е да се избегне ежемесечното връщане на ДДС в бюджета в зависимост от степента на лично ползване. Промяната още не е получила зелена светлина в Брюксел и отсъства от предложените изменения в закона за ДДС. В него вместо облекчение има поредна промяна в режима, по който ще се смята дължимият данък при смесеното ползване на активи. "Това ще доведе до поредното преработване на декларации и софтуери и затруднения за фирмите, след като и тази година те бяха принудени да работят при много неясни условия", коментираха счетоводители. Все пак бизнесът оценява, че правилата вече ги има в закон, а не само в променяни от НАП указания.

ГЛЕДНА ТОЧКА

Работодателските организации са против предложеното разширяване на правомощията на Агенция "Митници" да изземват вещи и книжа при ревизии. В момента това правомощие е дадено в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс само на служители на МВР.
1220
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД