Малко под 700 чужденци от трети страни официално работят у нас. От началото на годината до сега са издадени 127 сини карти на висококвалифицирани специалисти от трети страни. Още 393-ма чужди граждани на трети страни работят и пребивават у нас с единно разрешително от Агенцията по заетостта, а 173 са с регистрация за краткосрочна заетост, съобщиха от Агенцията по заетостта пред "Сега".
Чужденците от трети страни вече могат да бъдат наемани у нас и като сезонни работници за период до 90 дни. Кабинетът прие правилника за закона за трудовата миграция и изменения в закона за чужденците, с които освен висококвалифицирани работници със синя карта работодателите у нас ще могат да наемат и нискоквалифициран персонал за сезонна заетост. Фирмите ще доказват с пазарен тест, че няма български работници за позицията, като няма ограничение за броя на хората. Чужденците ще показват доказателство за осигурено жилище. Разрешението за сезонен работник се издава от МВР по закона за чужденците и на базата на решение от Агенцията по заетостта. Министърът на труда решава кои са секторите и дейностите със сезонна работа.
Другата промяна е възможността за вътрешнокорпоративните трансфери - фирма от трета страна, която има представителство у нас, може да си вземе работниците от чужбина тук. "Това е една дългоочаквана стъпка от туристическия бизнес, защото ще даде много по-ясна и по-лесна процедура за наемане на сезонни работници от трети страни - от Молдова, от Украйна. Нашата статистика досега показва, че най-много наети служители с разрешителни за работа има от САЩ, предимно преподаватели", коментира пред БНТ социалният министър Зорница Русинова. "Става въпрос за наемане на сезонни работници от трети страни, свързани с позиции, където има най-голям недостиг, като камериерки, бармани, сервитьори, рецепционисти", заяви министърът на туризма Николина Ангелкова.
МЕРКИ
Русинова се похвали с още облекчения за туристическия бранш у нас. С 30 млн. лв. от оперативната програма за първи път ще се обучават сезонни работници. След приключване на летния сезон работодателите ще кандидатстват за обучение на сезонните си работници, за да не ги уволняват. Разчетите на социалното министерство са за 10 хил. души. "Идеята е около 10 хил. души да имат възможност да минат през гъвкава форма на заетост, през зимните месеци, когато не е активен туристическият сезон, да минат през курсове по преквалификация, съответно след това да има период, в който те ще бъдат активно заети през следващото лято и съответно през следващата есен също да могат да си довършат обучението. Това до голяма степен ще реши още един проблем, тъй като ще има много често хората, които работят в туристическия сектор, не могат да хванат 9-те месеца дълъг период на заетост, с който получават високите обезщетения, и това също ще ги подпомогне", заяви Русинова.
ИНТЕГРАЦИЯ
Министърът съобщи, че в момента 18 бежанци ползват социални помощи, още толкова са регистрирани в бюрата по труда.
|
|