Една от историите, които се разказват за Герхард Шрьодер, гласи, че като млад депутат в Бундестага една вечер той скочил на оградата на канцлерството в Бон и започнал да блъска по вратата: "Ето тук искам да вляза!" Това може и да е пропаганден трик, но е факт, че германският канцлер отново изумява всички със стратегията и поведението си за предсрочните парламентарни избори на 18 септември.
В предизборната битка канцлерът влезе с възможно най-ниска популярност. Но ето че седмица преди вота Шрьодер поведе на Меркел с 4% одобрение. Защо се случи така?
Негативната тенденция срещу настоящия канцлер бе пречупена първо от наводненията, които това лято заляха Южна Германия. Както преди 3 г. придошлата Елба му спечели изборите, така и сега наводненията заработиха в негова полза.
Сега бившият лидер на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) отново светкавично посети опустошената от придошлите алпийски реки Бавария и отдели федерална помощ за района. Това дори му спечели нов прякор - Завръщащото се момче. Политическа карикатура в германски вестник показа начумерената Ангела Меркел да наблюдава телевизионните репортажи за наводненията, докато в съседната стая Шрьодер и лидерът на Зелената партия Йошка Фишер подскачат от радост заради същите картини. "Това е преломният момент!", провиква се Фишер.
Консерваторите веднага усетиха накъде задуха вятърът и се опитаха да отвърнат на удара. Премиерът на Бавария Едмунд Щойбер лично обиколи всички засегнати райони, но вече беше късно, Шрьодер го беше изпреварил. Според приближени на Ангела Меркел тя била бясна на своя съюзник, тъй като това бил вторият му гаф, след като през лятото обиди източногерманците, че са по-зле развити интелектуално от сънародниците си на Запад. Меркел е родена в бившата ГДР. Така соченият допреди няколко месеца нов железен тандем Меркел-Щойбер даде първи пукнатини. Не се сбъднаха и прогнозите, че премиерът на Бавария ще получи креслото на външен министър в екипа на сочената за бъдещата първа жена, канцлер на Германия. В него влязоха финансовият експерт Паул Кирхоф и бившият шеф на технологичния гигант "Сименс" Хайнрих фон Пирер. Но първият също се оказа големият провал на Меркел. Въпреки че ХДС имаха своя икономическа програма, в разрез с нея Кирхоф лансира миналата седмица виждането си да бъде въведен плосък данък за доходите от 25% и да се вдигне ДДС. Моменталната реакция не закъсня. "Съгласни ли сте и медицинските сестри, и работниците в "Опел" да плащат 25% колкото богаташите?!", каза канцлерът на предизборен митинг.
Неуспешното представяне на Меркел в тв дуела й с Шрьодер и данъчните идеи на Кирхоф дадоха нов мощен тласък на рейтинга на социалдемократа.
Темата Ирак също отново бе намесена в кампанията, след като стана ясно, че Герхард Шрьодер е номиниран за Нобелова награда за мир като противник на войната в региона. Той от своя страна само тактично заяви, че има по-достойни хора за тази награда, с което отново покачи акциите си пред германците.
Завръщащото се момче остана твърдо на своите позиции и за своята икономическа програма "Агенда 2010", пакет от социални реформи, включващи орязване и на социалните програми. Независимо от това, че в момента в Германия има почти 5 милиона безработни, което е рекорд в цялата й история. Той също така потвърди, че ще се яви самостоятелно на изборите, без дългогодишния съюзник - Зелената партия, която има подкрепата на около 7 на сто от германците. В това може би се крие още един коз за сегашните управляващи. Явно Шрьодер и Фишер са решили, че поотделно ще съберат повече проценти и ще могат евентуално да подновят коалицията си след изборите, ако получат добри резултати. В полза на социалдемократите е, че секна оттеглянето на симпатизантите им към наскоро основаната Лява партия на бившия съпартиец Оскар Лафонтен и на източногерманския социалист Грегор Гизи.
Според повечето анализатори канцлерът на ФРГ в момента е достигнал до своята максимална подкрепа, на която може да разчита за изборите. Въпросът е, че най-вероятно нито един от основните претенденти няма да получи над 50%. Следователно за да съставят правителство, било Меркел, било Шрьодер ще трябва да направят т. нар. голяма коалиция, която включва нетрадиционни партньори.
Проблема с тръбопровода, който беше предвиден за подписване през октомври, беше изнесен напред, заради изборите.
Eдва ли може да се заяви открито на официално политическо ниво, че
воден за пореден път от късогледи предизборни сметки, канцлерът Шрьодер загърби един от консенсусните принципи във външната политика на следвоенна Германия: никога, по никакъв повод и от никоя политическа сила в Германия да не се водят преговори с Русия зад гърба и в ущърб на Полша.
§- Герхард Шрьодер преди три години вече наруши друг непоклатим принцип на германската политика - трансатлантическата солидарност!
За тази постъпка вече е предложен за Нобелова награда.
В разгара на предизборната кампания 2002 г. той отказа подкрепа за кампанията срещу терористичния режим на Саддам Хюсеин, за да спечели гласовете на трайно поразените от антиамериканизъм германски избиратели.
> За `личния приятел` на Шрьодер, Вл. Путин --
известният руски писател Виктор Ерофеев каза преди време, като го оприличи на двуглавия орел от руския герб - едната му глава обърната на Запад, а другата все още фиксирана на Изток - към КГБ, за по-точно.