:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,600
Активни 815
Страници 25,503
За един ден 1,302,066

Симеон няма да подписва за МНС, баща му Борис вече бил подписал

Юристи във Външно са на мнение, че България няма нужда да подписва специално споразумение, освобождаващо гражданите на САЩ от отговорност от Международния наказателен съд, тъй като през 1924 г. Царство България е сключило с Вашингтон "Договор за предаване", предвиждащ двете страни да си предават обвинените или осъдени граждани, намиращи се на територията на другата страна.

Според външния министър Соломон Паси тази "вратичка" може би щяла да позволи България да избегне гнева на ЕС, който се противопоставя на подкопаването на ролята на МНС чрез двустранни споразумения за имунитет на американците, казаха запознати. Член 98 от статута на МНС ограничава правото на съда да изисква от страните да му предадат заподозрян от чужда държава, ако това противоречи на друго международно споразумение.

В договора от 1924 г. е посочено, че "ако един избягал престъпник бъде искан също от една или повече други държави поради престъпления, извършени под тяхна юрисдикция, такъв престъпник ще бъде предаден на онази държава, чието искане е получено по-рано". Не е никак ясно как това ще се превърне в защита на американците на територията на България, потърсени от МНС, освен ако София реши да ги третира като престъпници, които Вашингтон е потърсил преди МНС, коментираха независими специалисти.

В Европейската комисия са скандализирани от новите идеи на Паси, казаха източници от Брюксел. Дипломати от страни от ЕС в София също изразиха мнение пред "Сега", че Паси прави грешка, като бърза да угоди на американците.



-------

Ще бъдем с ЕС дори ако

не се разбере със САЩ



България няма да изрази позиция по искането на САЩ за имунитет на американски граждани и военнослужещи при евентуално преследване пред Международния наказателен съд. Това е позицията на външно министерство и на комисията по външна политика, отбрана и сигурност в парламента, обясни Асен Агов след заседание вчера. Ние ще чакаме САЩ и Европа да се разберат, но ако това не стане, ще се придържаме към позицията на Европейския съюз, добави той.

Ден преди посещението на американския държавен секретар Колин Пауъл у нас Соломон Паси информира комисията за дипломатическите въпроси между двете държави. Сенатът реши да не се отпуска военна помощ на държави, които не са сключили двустранно споразумение за имунитет на американците. Според посланик Елена Поптодорова обаче това не е задължително условие.
714
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД