:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,741,084
Активни 811
Страници 25,987
За един ден 1,302,066
Ускоряват наказателния процес, следовател поема хората с имунитет

Военен съд ще наказва полицаите и в бъдеще

Компютърните данни стават доказателства, агентите под прикритие ще дават показания лично
Полицаите остават подсъдни на военните съдилища. Това реши вчера парламентът при гласуването на второ четене на промените в НПК. Идеята престъпилите закона служители на МВР да бъдат съдени от цивилен съд беше на МВР шефа Георги Петканов. Тя бе залегнала и в правителствения законопроект.

Отпадна и другото спорно предложение на вътрешното министерство, според което можеше да се разпитва като свидетел само началник на агент под прикритие, но не и самият агент. Парламентът прие, че ще се пази единствено неговата самоличност, но показанията ще дава лично той.

Гласуваните промени в НПК трябва да сложат и края на протакането с години на наказателните производства. Така според приети вчера текстове всеки обвиняем за тежко престъпление (предвиждащо наказание над 5 г. лишаване от свобода) може да поиска делото му да влезе в съда след изтичането на 2 г. от началото на наказателното производство. За леките наказания този срок е 1 година. Ако обвиняемият поиска това, прокурорът ще е длъжен в двумесечен срок да напише обвинителен акт. Ако не го стори, съдът просто прекратява делото.

Депутатите гласуваха и граждански иск от пострадал вече да може да бъде предявяван само в съдебната фаза на наказателния процес. Целта е той да се ускори и да не се отлага заради отсъствието на такива хора.

Прието бе и от НПК да отпадне изцяло предварителната проверка, която сега се извършва от МВР при липса на достатъчно данни за извършване на престъпление. Възстановено е и старото правило лицата с имунитет също да се разследват от следовател, а не както беше досега - от прокурор от Върховна касационна прокуратура.

Гласувано бе и като веществени доказателствени средства в наказателен процес да могат да се ползват и записите върху носител на компютърни информационни данни.



------



СПЪНКА



Заради спор в пленарна зала, възникнал покрай промени в института на споразумението, депутатите не успяха да изгласуват изцяло промените. Предложението е при споразумение между прокурор и обвиняем да бъдат извадени като участници и пострадалите, както и да може да се налага наказание под минимума.

Краят на гласуването на промените в НПК вероятно обаче ще стане за няколко минути днес.
547
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД