:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,889
Активни 373
Страници 6,454
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Гергана Грънчарова: НДСВ е консервативна и либерална партия едновременно

Промяната в конституцията ще визира само придобиването на европейско гражданство и няма да води до промяна на избирателната система, казва царската депутатка
Снимка: Емил Иванов
Гергана Грънчарова е родена на 14 юни 1973 г. в Пловдив. По професия е юрист. Член е на парламентарните комисии по външна политика и по европейска интеграция. Докторант е по право на Европейския съюз и лектор в СУ "Св. Климент Охридски"





- Г-жо Грънчарова, обяснете според НДСВ каква точно ще е промяната в конституцията, касаеща двойното гражданство, защото настана страшно объркване.

- За мен цялата суматоха, която се създаде около т.нар. двойно гражданство, извади на преден план измислен проблем. На практика такъв не съществува, очевидно става въпрос за неправилно интерпретирана теза. Заговори се за двойно гражданство дотолкова, доколкото в конституционните промени, свързани с членството ни в ЕС, е включен институтът на европейското гражданство. Става въпрос за прецизиране на нашата уредба, така че тя да отговаря на реалностите в момент, в който България ще бъде пълноправен член на Съюза.

Всъщност европейското гражданство, наред с въвеждането на еврото като обща парична единица, е един от основните инструменти за задълбочаване на интеграцията в рамките на самия ЕС. С договора от Маастрихт то бе определено като изключително силна и наситена със символизъм стъпка напред към създаване на чувството за принадлежност към Евросъюза у хората от различните страни-членки.

----------------

Европейското гражданство в известен смисъл се различава от познатото ни национално гражданство, защото при второто има силно подчертана политическа връзка между индивида и съответната държава.

-----------------

Европейското гражданство възниква като израз и инструмент за осъществяване не толкова на политическите, колкото на икономическите права и най-вече правото на свободно придвижване и пребиваване в рамките на ЕС. Едва впоследствие ЕС дозрява до идеята, че то трябва да бъде обогатено и с определени политически права. Тогава се включват активното и пасивно избирателно право на европейския гражданин. Става дума за възможността, която ЕС дава на своите граждани да участват в местни избори, както и в избори за Европейски парламент, дори и тогава, когато те не се намират в собствената си държава. Това е решителен скок напред по посока създаване на Европа на гражданите. Именно този скок налага съответни изменения и в националните конституции и законови актове към момента, в който дадена държава става страна-членка на ЕС. Това е големият въпрос и се учудвам, че той предизвика толкова оживена дискусия.

- За да се сложи край на неяснотите, бихте ли дала проектоформулировка на текста в конституцията, който ще разглежда националното и европейското гражданство?

- Все още не се коментират конкретните конституционни формулировки. Може би едно конкретно разписване, че "европейското гражданство няма да представлява пречка за заемане на длъжностите президент, вицепрезидент, министър-председател, народни представители" би решило проблема на конституционно ниво. Това е личното ми мнение. Въпросът в случая се свързва не с реална промяна в избирателната система на страната ни, а по-скоро с процес на прецизиране на отделни конституционни разпоредби, така че те да отразяват законодателството на Европейската общност. Искам да успокоя онези, които видяха в това предложение едва ли не някакъв мистериозен план за удовлетворяване на нечии лични амбиции. Никой никога не е обсъждал такава промяна извън обичайните конституционни и законови промени, свързани с европейската интеграция.

- След като европейското гражданство дава правото за участие в местни избори и избори за европейски институции, защо се предвижда то да се впише и в текстовете, касаещи избора на президент, вицепрезидент, премиер и депутати?

- Защото сега има изрично изискване кандидатите за тези длъжности да са само с българско гражданство. Европейското гражданство не замества българското, то се наслагва върху него, допълва го и го обогатява. От гледна точка на това опасенията ни бяха, че в момента, в който станем членове на ЕС, някак си би могло да се създаде впечатление за формална конституционна пречка за заемането на тези длъжности.

- След промяната в основния закон за тези длъжности ще могат ли да се кандидатират хора, които са българи по рождение, но имат и друго гражданство?

- Тази промяна в конституцията не регламентира тезата, която вие споменавате. Регламентира се само хипотезата, в която вече всеки български гражданин ще бъде и европейски. Т.е. на практика по никакъв начин не се променя сегашното статукво. Пак ще се изисква кандидатът да бъде български гражданин по рождение. Пак евентуално чуждо гражданство, да речем американско, ще бъде формална пречка.

- Европейската конституция още не е приета. Защо вие избързвате да променяте текстове в нашата, свързани с членството ни в ЕС?

- Вече има проект, който е внесен от президиума на Конвента и той междудругото регламентира и института на европейското гражданство.

---------------------

Всъщност в Политическия съвет на НДСВ имаше спор доколко е уместно, когато се правят сега промени в Конституцията, да се въведат и онези, свързани с пълноправното членство в ЕС. Личното ми мнение е, че няма формална причина, заради която да го правим точно в този момент. Добре е да изчакаме новия конституционен договор на Европа, за да може всичките промени, които се правят в нашата конституция, да съответстват на най-новите решения в него.

---------------------

Самите държави-членки вероятно също ще са принудени да въвеждат съответните изменения в собствените си основни закони. Но това е дълъг процес. Може би до момента, в който ще бъде завършена нашата конституционна реформа, ще имаме и конституционен договор на ЕС и пълна готовност да въведем новите изменения.

- Да преминем към по-различна тема. НДСВ реши да подаде документи за членство в Европейската либерална партия. В същото време в платформата ви на две места пише, че споделяте ценностите на Европейската народна партия и ще се стремите към членство в нея. Не трябва ли да свикате конгрес, за да промените документа и да изчистите това противоречие?

- Смятам, че нищо не налага свикването на конгрес и промяна на декларацията на ценностите. Първо, нашият устав овластява Националния съвет да взема решения, свързани с тактиката и стратегията на развитие на НДСВ.

-------------------

Второ, самата декларация на НДСВ определя нашата партия като консервативна, но в същия момент и като либерална, т.е. очертава широк кръгозор за развитие. Така че в случая по никакъв начин не става въпрос за промяна на идеологическата платформа и на ценностите ни, а за закономерен процес на търсене и откриване на нашето място на международната политическа сцена. Това е нещо съвсем нормално в развитието на всяка една партия. Безспорно НДСВ не е формация, която съществува от днес за утре. Тя има много по-сериозни амбиции за значителна роля в обществено-политическия живот в България. Надявам се успешно да намерим своята външнополитическа легитимация. Членството в Европейската либерална партия ще има и чисто вътрешнополитическо измерение. То ще създаде своеобразен прецедент, имайки предвид, че на практика коалиционното правителство ще е сформирано от две либерални партии.

-----------------------

Смятам, че либерализмът е идеология, която напълно подхожда на една управляваща партия в България именно в този момент, защото дава свобода не само на мисълта, а и на действията. Либерализмът подтиква към обединение, а не към разделение.

- Не е ли странно все пак да кандидатствате при либералите с документ, в който пише, че искате да се присъедините към ЕНП?

- Обясних защо според моето скромно мнение такова противоречие не съществува. ЕНП се споменава, но в същия момент е описано по един много широк и конкретен начин как ние си представяме, че изглежда НДСВ. Нека да държим сметка, че в 21-и век идеологизмите вече нямат почва. На мода са реалните действия, конкретните политически решения и ясните механизми за тяхното постигане. Затова считам, че това решение в днешната политическа ситуация е единствено възможното и правилното. Хората искат да видят конкретни резултати в работата ни, а членство в Европейската либерална партия ще ни даде още един допълнителен, но много силен инструмент за постигането им.

- Как така сте хем консервативна, хем либерална партия? Това нормално ли е и има ли и други такива формации?

- Това е съвсем нормално и може да бъде регистрирано в платформите на множество партии. Няма да ги цитирам, защото може би не е коректно. В случая не е толкова важно да се фокусираме върху съответната идеологическа семантика, а да бъдем практически ориентирани на базата на ценностите, които споделяме.

- Не взехте ли прекалено рязко завоя към либералите? Не го ли направихте под натиска на обстоятелствата, защото не можехте да влезете в ЕНП? И не олеквате ли, като сменяте посоката?

- Не мисля, че това е въпрос на рязък завой в нашата платформа, нито смятам, че то означава олекване в международното политическо пространство на партия НДСВ. Факт е обаче, че дълго време нашите опити за членство в ЕНП бяха посрещани, без да бъдат отблъсквани, с неясни аргументи и необосновано забавяне. Ние сме управляваща партия, международната ни легитимация е част от инструментариума за осъществяване на конкретната ни платформа. Не мога да скрия, че от страна на Европейската либерална партия бяха получени многократно много силни сигнали за това, че те биха се радвали да имат партия като НДСВ в своята структура. И НДСВ прецени, че това е положителен политически ход, който се основава на нашата декларация за ценностите и в същия момент дава нов политически кръгозор на действие.
937
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД