Както е тръгнало, депутатите ще променят избирателния закон в 12 без пет. А в началото на мандата се кълняха, че това ще е една от първите им работи. После млъкнаха като сицилианец, пазещ омерта.
Ако не се промени законът, по който ще избираме кметове и общински съветници наесен, вотът трудно ще се състои. Редица текстове са остарели - не са съобразени с промените в други нормативни документи. През последните години отпадна адресната регистрация, срочнослужещите бяха заменени от наборни войници, левът бе деноминиран. Отпадна и законът за достъп до документите на Държавна сигурност, по който бяха проверявани кандидат-кметовете.
Промени със сигурност ще има и по още една, по-прозаична причина - за да се смени съставът на Централната избирателна комисия, в която няма нито един човек на управляващата партия. Сигурно е, че НДСВ няма да допусне такава очевидна несправедливост, нали?
До края на депутатската сесия има около 2 месеца. После идва ваканция. А
местните избори, които вероятно ще бъдат насрочени за 12 октомври,
почти чукат на вратата. Като се имат предвид темповете, с които народните избраници се трудят, е ясно, че време няма.
Проектът за Избирателен кодекс, който Емил Кошлуков внесе в парламента през септември миналата година и част от който засяга местния вот, няма да мине скоро. Хич май няма да мине. Не го харесват шефовете в НДСВ, голяма част от БСП, пък и ДПС не са във възторг.
Идеите в кодекса бяха смислени, въпреки че частта за местния вот бе доста оспорвана. Там се предвиждаше общински съветници да се избират преференциално измежду кандидатите от партийни листи в 4-мандатни избирателни райони на всяка община. Примерно София трябваше да се раздели на 12-13 района, всеки един от които трябваше да излъчи по 4-има общински съветници, а избирателят получаваше право да задрасква от партийната листа онези, които не харесва.
Кодексът предвиждаше да се върне старата система, при която кмет се избираше и в малко населено място - в села под 500 души.
След като стана ясно, че
"гордостта на Кошлуков" няма да стигне до пленарна зала,
депутатите взеха плахо да пишат промени в действащия закон за местните избори. От БСП дадоха два варианта за изменение. ДПС се включиха с един проектозакон по темата. СДС лансира свои идеи, но още не е готов с цялостен текст.
Сините настояват да се въведат преференциални избори за общински съветници, да има пряк избор за районни кметове в големите градове - София, Пловдив и Варна, кметовете на общините да назначават заместниците си, да се намали броят на общинските съветници. СДС смята, че кметовете на селата под 500 жители трябва да продължават да се назначават. Това е съществено противоречие с идеите на коалиционните им партньори от Народен съюз, които винаги са били за избор на кметове в малките села, където живее основната част от симпатизантите на земеделците. В СДС обаче твърдо са убедени, че там избори не трябва да се провеждат, тъй като кметовете на малките села нямат друга работа, освен да издават смъртни актове.
Партията на Надежда Михайлова все още умува дали да подкрепи идеята на политолога Васил Гарнизов, който бе за известно време зам.-министър на регионалното развитие в правителството на Иван Костов - да се ограничи броят на кметските мандати до 2. Това хрумване обаче със сигурност ще срещне активния отпор на БСП и ДПС. Факт е, че единствено тези две партии имат кметове, които са на власт повече от 8 години. На практика 1/6 от всичките 263 общини в България се управляват от кметове, които имат най-малкото два мандата. Има кметове, които са такива отпреди 1989 г. А и
ако това се приеме, Стефан Софиянски няма как да се кандидатира.
Днешните идеи на СДС за промяна в избирателния закон са доста по-премерени и по-приемливи от тези, които същата партия лансира през 1999 г., когато бе на власт. Тогава сините решиха да премахнат районните кметове, да редуцират общинските съветници, да въведат централна регистрация за предизборните коалиции и изборите да протекат в един единствен тур - т.е. победител да бъде онзи, който спечели най-много на първия тур, дори неговите проценти да са 15, например. По абсурдност тази идея може да се конкурира само с хрумването на БСП за трилотажа, т.е. на втори тур да отиват не първите двама кандидати, а първите трима.
От 2 април в парламента отлежава проект за изменение на закона за местните избори, вносители на който са Ремзи Осман и Четин Казак от ДПС.
Хората на Доган искат да има пряк избор за районни кметове,
бюлетините за съветниците да са отделни за всяка партия, да се гласува по адресна регистрация. Предлаганите от ДПС промени очевидно са козметични. Самите вносители говорят в мотивите си за "прецизиране на нормативната уредба". Според движението законът от 1999 г., според който районните кметове в големите градове се избират от съответните общински съвети, е доказал своята неефективност. Прекият избор на районни кметове ще им даде повече сигурност, а няма да ги прави зависими от настроенията и прегрупирането в общинските съвети. ДПС няма интереси в големите градове, така че тази идея може да мине за конструктивна без дебат.
Второто предложение на ДПС обаче е тясно свързано с интересите на партията. По времето на Иван Костов СДС измисли сложна схема за гласуването през 1999 г.: в една обща бюлетина бяха изписани партиите, които издигат съветници, а в друга обща бюлетина - имената на всички кандидати за кмет. Избирателите трябваше с химикалка да отбелязват за кого гласуват. Много от симпатизантите на ДПС не можаха да се оправят и процентът на недействителните бюлетини рязко скочи. Сега Осман и Казак твърдят, че промените в закона от 1999 г. нарушава чл. 10 от конституцията, според който изборите се провеждат въз основа на общо, равно и пряко избирателно право с тайно гласуване. Т.е. организацията за произвеждане на изборите трябва да осигури възможност за всички граждани - независимо от грамотността им, да изразят политическата си воля. Затова ДПС иска отделни бюлетини за всеки кмет и за всяка листа за съветници, с ясни обозначения кои политически партии ги подкрепят.
Проектът на БСП за изменение на закона за местните избори, внесен на 11 април, бе подписан лично от лидера на партията Сергей Станишев. На 22 май проект внесе и друг депутат на БСП - Младен Червеняков. После стана ясно, че двата законопроекта "не се бият", а се допълват.
В проекта на Станишев са интересни най-вече мотивите.
Според социалистите законът за местните избори, който датира от 1995 г., е издържал изпитанията на времето и на този етап не се налагат фундаментални промени в правилата. Другото щяло да бъде поредният експеримент.
В проекта "Станишев" се предлагат няколко промени: пряк избор на районните кметове в големите градове и на селските кметове в места над 100 души, президентът да назначава Централната избирателна комисия, избирателните списъци и гласуването да става по постоянния адрес на гражданите.
В проекта "Червеняков" социалистите са вкарали и други промени: заради избора на районни кметове да се въведат районни избирателни комисии; в избирателните списъци да фигурират освен имената, адресът и ЕГН, още видът и номерът на документа за самоличност; дава се възможност всяка партия да влиза в една местна коалиция за избор на кмет и в друга - за избор на общински съветници; решенията в избирателните комисии се взимат с 2/3 от гласовете. БСП предлага още по време на кампанията
кандидат-кметовете за София да имат бюджет до 40 000 лв., а не като всички останали -
до 20 000 лева.
Ясно личи, че както ДПС, така и социалистите просто искат да върнат това, което СДС премахна през 1999 г. - районните кметове. Този път обаче и СДС иска това.
Логично е, че червените се стремят да прехвърлят правото за излъчване на ЦИК в ръцете на президента - все пак Първанов бе лидер на БСП. Долу-горе така постъпиха и сините през 1999 г. - тогава те не избраха ЦИК за местните избори, а записаха в закона, че ЦИК от победния за тях парламентарен вот през 1997 г. продължава да действа за местния.
Покрай наложителните промени в закона за местните избори БСП, СДС и ДПС очевидно искат да прокарат и текстове, които биха повишили поне на теория шансовете им за по-добро представяне. ДПС иска да намали броя на избирателите си, чийто глас изгаря заради недействителни бюлетини, БСП - да отнеме правото на мнозинството да определя еднолично голяма част от членовете на ЦИК. Ако СДС действително вкара в проектозакона си текст, който ограничава по брой кметските мандати, то ще лъсне и синьото желание за служебна победа в част от общините.
Само управляващата партия няма ясна визия какво иска да извърши със закона. Но с това вече всички сме свикнали.
|
|