Преди година в публичното пространство се появи един 130-страничен доклад на финансовия министър Милен Велчев "Образованието - състояние, проблеми и възможности". Последваха дискусии, семинари, дебати и стотици депутатски изказвания. Резултатът - с активното участие на нововремци 130 милиона се изсипаха в социалната яма с табелка "Образование". Положиха се неимоверни усилия за осигуряване на нови компютърни кабинети, за да могат предизборно депутати и министри да прерязват лентите пред камери и местна общественост.
Една година след появата на доклада ме спохождат мисли, че целта му е била именно осигуряване на имидж и мотив за прехвърляне на милиони от държавния бюджет към ИТ бизнеса. Не последва нищо друго. DISCONNECT**.
Проблемите в образованието се задълбочават все повече и повече.
И тази година не мина без сътресения. Хиляди деца останаха извън класните стаи и disconnect-наха образованието си поради недостиг на средства. И още хиляди бяха disconnect-нати от езиковите гимназии, защото не посещавали частни уроци, за да вържат тройка по математика. Пак поради недостиг на средства.
И стотици учители ще бъдат disconnect-нати от езиковите гимназии, защото няма приети ученици. Причината - disconnect-нати от реалността депутати гласуваха поредната поправка в Закона за просветата, с която задължиха министъра да проверява възможностите на децата, за да учат чужд език. Но възможностите на децата са право пропорционални на родителските заплати и това е публична тайна. И финансовото министерство отчете, че 600 милиона лева всяка година се заработват от частни уроци, без да се облагат с данъци. ... И пак DISCONNECT!
Образованието тотално е disconnect-нато от нуждите и потребностите на съвременния ученик. Той е задължен да присъства в класната стая, за да оправдае получаването на месечната социална помощ на учителя, разпределяна от МОН под формата на заплата.
Няма индикатори за качеството на учителския труд
- дава се на всички по малко, а който може - да си принади стойност от частни уроци и сергии по пазари.
Какво иска да учи ученикът - никой не го пита. Той е бройката, която формира група ЗИП, за да има за г-жа N-ска норматив /щат/ и да си получава месечната заплата. Щом се утвърди Списък - Образец No1, всичко е ОК. Учителката е спокойна, че ще може да сложи още една година педагогически стаж в трудовата си книжка и ще избута някакси до заветната пенсия, а ученикът се disconnect-ва от часа й, знаейки, че няма да му пише отсъствие.
Допадат ли на ученика 300-страничните учебници, изпълнени с трудносмилаеми изречения, несъобразени с неговите години? Давам пример от учебник по български език за 8 клас, реколта 2001: "Звуковете са езикови единици, с които в устно общуване предаваме и възприемаме смисъла на значещите единици. Звуковете нямат собствено значение, но служат за различаване смисъла на значещите единици, т. е. те имат смислоразличителна стойност." Ех, има и по-ярки шедьоври на бивш министър, удостоени с парламентарно четене. Disconnect-наха го, но умопобъркващите му учебници са все още по сергиите.
Дали факторите от МОН, ежегодно утвърждаващи стотици учебници, са направили допитване до учениците по какви учебници биха искали да учат. Не са го направили, няма и да го направят! Защото
в учебника се залага интересът на издателя
и комисиона на оценителя, а мнението на ученика и на учителя - disconnect.
Интерактивен CD учебник, електронно учебно съдържание, дистанционно обучение, тестово оценяване - това са disconnect-нати думи от българското образование. Те са заплаха за цялата образователна верига - частни учители, експерт-чиновници, издатели, доставчици на горива, ремонтни фирми, автобусни превозвачи и наскоро присъединилите се кифладжии и млекари.
Какви знания получава българският ученик и защо, излизайки от класната стая, е disconnect-нат от интереса на бизнеса? Защото образоващите са се disconnect-нали от критериите на правещите бизнес. Защото в училище се преподава ИТ само в 9 и 10 клас и по учебници с Windows 95! По един час седмично!!! А г-н N-чев, собственик на хотел в Банско, иска ежедневно да му се вкарват в база данни броят на изпраните чаршафи, и то на Linux, защото не желае да си дава левчетата на Бил, за да си купи Майкрософия!
И не може г-н N-чев да намери този младеж! Защото младежът, завършил елитна езикова гимназия, вече е контингент на социалното министерство - регистриран в бюрото по труда и включен в поредната програма за преодоляване на безработицата сред младите хора. А когато свърши програмата и парите бъдат усвоени - disconnect.
Образованието на децата ни е delete***-нато от приоритетите на властимащите. Те дори са го извадили и от Recycle Bin**** и сега четат въпроса: "Are you sure you want to delete `obrazovanie.doc`? Завинаги ли искате да унищожите образованието?
Yes или No? Ще позволим ли да кликнат на Yes? Знаете, че има и RESTORE*****!
SEARCH****** roditeli.org
Желаещите да кликнат на RESTORE могат да пишат на obrazovanieto@abv.bg
P. S.
Позволих си да използвам долупосочените чужди думи в знак на протест срещу 6-годишното бездействие на МОН и липсващата Наредба за усвояването на българския книжовен език.
Disconnect** - разединявам, разделям, отделям;
Delete*** - изтривам, задрасквам, зачерквам, премахвам;
Recycle Bin**** - кошче за изтрити файлове;
Restore***** - възстановявам, връщам, реставрирам;
Search****** - претърсвам, разглеждам.
* Нина Георгиева е майката, която извоюва във Върховния административен съд отмяната на задължителните матури през 2003 г.
Не мога да си обясня как " майката, която извоюва във Върховния административен съд отмяната на задължителните матури през 2003 г." се оплаква, че "Няма индикатори за качеството на учителския труд". Ами нали точно матурата(ако е истинска, а не менте) освен индикатор за постигнатото от ученика, е именно и индикатор за постигнатото от учителя. Че образованието ни е много зле, е ясно. Но точно елитните (но наистина елитните) гимназии не са чак толкова голям повод за притеснение. Завършилите ги деца отиват в добри университети у нас и в чужбина, а след университета си намират без проблем добра работа - ако са си избирали специалността с оглед на пазара, т.е. нуждите на обществото, а не собственото удоволствие. Разбира се, винаги има и деца, влезли по "втория начин". Но повечето от тях са деца на богаташи, които очевидно не стават контингент на социалното министерство. Остават дребните връзкарчета (учителски деца, например). Те ли са проблем?