Имало е и предишни шокове. Ала не ги броим, понеже сме ги забравили. И не виждаме, че трендът е низходящ от 1860 насам (на графиката по-долу това е видно).
Сега барелът струва едновремешни $10. Когато Осама бин Ладен поиска барелът да стане $144, той бленуваше да се върне времето, когато уахабизмът бил млад и ибн Сауд носел държавното съкровище в дисагите на гърба на камилата си.
Ако утре един драматичен технологичен пробив измести петрола, петролът ще си отиде по-евтин, отколкото е бил, когато се появил като енергоносител. Разбира се, елиминирането на петрола няма да бъде допуснато от нефтениците, които се разпореждат със САЩ, със света и с климата на планетата.
BTA PHOTO - GRAFIKA ZA JIMO.JPG
И тъй, първият петролен шок не е бил през 1973, а през 1860. Следи от него можете да откриете във вашето мазе, ако там още стои газената лампа на вашата прабаба. Само че не онази, дето е виенска изработка с порцеланов абажур на цветенца, а другата, простата, с фитил, топнат в синкава, люспесто грапава стъкленица, захваната със скобка, на която е нахлузено кръгло огледалце зад ламбеното шише (ламбено с "б"), и с ухо на скобката, че да можеш да закачаш газената лампа хем на пирона в одаята, хем на пирона в обора.
Нефтените компании, наречени после "седемте сестри", произвели милиони такива газени лампи и шишета. Пласирали ги на безценица. Зарибили света от Китай до България. И вдигнали цените, когато селяните свикнали да купуват от бакалницата трите монополни стоки: сол, кибрит и гас. Гас със "с":
"Мари Марийке от Бургас/
Оди купи малко гас/
Да запалим ламбата/
Да се видим двамцата"
Трите стоки били от първа необходимост. И обложени с такъв плосък данък, че от него не можел да избяга и най-бедният.
Зарибяването било ефикасна практика. В две опиумни войни (и трета заедно с французите) англичаните принудили китайците да се отворят за свободна търговия и да купуват стоки срещу опиум (комичното е, че проповедниците на свободната търговия сега пискат срещу свободната търговия и наплива на китайски стоки).
И солта била стратегическа. В Индия и Индокитай, ако се назорите, ще намерите останки от Големия Хедж, дето препречвал пътя на индусите и индокитайците до солниците, че да им продават обложена с акциз сол срещу опиума, с който англичаните плащали на китайците.
Българските черноморски солници бяха нискоефективни поради слабата соленост на Черно море, но вършеха работа. И "шведският" кибрит беше монопол. Помните ли как българският класик разказва за другоселеца, дето влязъл в кръчмата, огледал се, щракнал и си запалил цигарата? Хайде да помислим защо се огледал.
Ветераните от балканските войни се били завърнали от фронта със запалки-самоделки. Били си ги направили от празни гилзи на патрони за винтовка. Другоселецът, вместо да си запали цигарата от коминчето на ламбеното шише, огледал се и щракнал. Запалките били забранени в царство България. Глобата била значителна, ако не си носиш документ за платен акциз за запалката. Научих това от Йовков, когато той идваше вкъщи и кафето беше вече опечено и аз го мелех в пиринчената мелничка и не давах на друг да го смели.
Това мое писмо започна и ще свърши с числа. Сега сред седемте най-печеливши компании в света са следните четири: ExxonMobil, Royal Dutch Shell, BP, Chevron (обща печалба $72,8 млрд. миналата година). ExxonMobil е най-печелившата компания в света ($25,3 млрд. миналата година). Печалбите на седемте скочиха с една трета през последното тримесечие в сравнение с миналогодишното. За двете президентски кампании, завършили с избирането и преизбирането на Дж. Буш-син, нефтениците и газовиците дадоха $61,5 млн., от които 79% за Буш (според Center for Responsive Politics). Онзи ден (чрез новия Energy Bill) Буш се реваншира с данъчно облекчение за $14,5 млрд.
След урагана "Катрина", който помете Ну Орлийнз (така го произнасяше Сачмо), към застрахователите се очерта иск за $25 млрд. ExxonMobil обяви дарение за $2 млн. Да ти се доповръща, дето казваше навремето една креолка. Тя ми втълпявяше, че, като не съм бил живял в Le Vieux Carre на Ну Орлийнз, нямал съм бил понятие от вкусотиите, подправени с ail.
- | Мен ли ще учиш какво е чесън, мари? |
- | Не съм Мария. Може да си ял гарлик, но не си ял гъмбо. |
- | Не съм. |