:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,283,414
Активни 270
Страници 14,106
За един ден 1,302,066

Парите нямат стойност в хаоса

СНИМКА РОЙТЕРС
Водната струя преминава толкова бързо през дома на Денис Митчъл, че тя успява да избяга, но без да вземе нищо със себе си. Единственото, което притежава, са дрехите, с които е облечена. След като Митчъл и 10 от членовете на голямото й семейство намират убежище в конгресния център в града, тя осъзнава, че пред тях се изправя още един проблем: тук дават храна и вода, но няма нищо за племенницата й, която е бебе.

Единственото ценно нещо, което Митчъл има, е сребърната й верижка, която носи около врата си, и в продължение на часове обикаля пред конгресния център, като се опитва да я изтъргува за мляко. Никой обаче не се съгласява на размяната.

В Ню Орлиънс ураганът "Катрина" създава "спешна" икономика, която се различава от останалата част на страната - в основата й стои бартерът и цената се определя от нуждите, а не от това кой колко иска за определена вещ. "Вещите ще ни помогнат да оцелеем", казва 36- годишната Митчъл, която е студентка по компютърно програмиране.

Парите в брой са почти излезли от употреба. В конгресния център единственият човек, който иска пари, е момче, успяло да спаси грил за барбекю и се опитва да вземе пари, като предлага притопляне на храната - това предизвиква усмивки по лицата на доста хора, тъй като температурите тук са много високи.

Неща, които хората никога не са смятали за много ценни, сега се превръщат в истинско богатство. Чиста възглавница и одеяло или дори чаршаф, може да се разменят срещу всичко, дори срещу лекарства за диабет или парче месо. Офисстолове с колелца за превозване на болните и слабите са по-ценни дори от лаптопите. Цигари и алкохол в началото също са били ценни - създават комфорт в тежките условия, но след като мародерите "наводниха" пазара с подобни стоки, все повече хора се отказват от тях.

За краткото време, в което хората е трябвало да съберат нещата си, за да избягат от природната стихия, някои са наблегнали на най-практичното. Други пък съжаляват, че са оставили спомените и подаръците, сега изгубени завинаги под водата, преминала през Ню Орлиънс.

Бъч Ъпчърч, 38, и съпругата му Карън, 41 г., имали пет минути, за да напуснат дома си в западната част на Ню Орлиънс. Те грабнали банкови извлечения, застрахователни полици, малко вода и храна. Майката на Ъпчърч, синът му и двама от племенниците му се натъпкали в колата. Имало място само за едно от кучетата, питбулката КоКо не успяла да влезе. Те я целунали за сбогом и се помолили да оцелее. Сега Ъпчърч иска да беше могъл да спаси и нея, и снимките от сватбата си.

Бартерът е много разпространен в конгресния център, където хранителните запаси са ограничени и където полицейското присъствие се увеличи само в петък. Временните обитатели сами трябва да се ръководят.

Хората, които са в най-тежка ситуация, са тези като Митчъл, които нямат нищо освен дрехите на гърба си. Но Митчъл е находчива и й отнема само няколко часа, за да схване правилата на новата икономика. След ровене из няколко кофи за боклук тя открива фланелки, които може да размени. Отива при хора, които са били евакуирани по пижами или пък дрехите им са мокри, и прави бартер с тях срещу заветното мляко и торба с памперси.

Робърт Томас, 46, е сред хората, които не съжаляват за нещата, които не е успял да вземе със себе си. Той е имал няколко секунди, преди водата да нахлуе в апартамента му, но веднага е преценил какво иска: велосипеда и бейзболната си бухалка. На фона на съобщенията за изнасилвания, отвличания и убийства той вече знае, че е взел точното решение. С колелото успял да стигне навреме до евакуационния център, а с бухалката в ръка се чувства сигурен, че никой няма да "се нахрани с мен".
8
1477
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
07 Септември 2005 01:06
а нашите дето са без дом?
кво квичите з а американците?
?


07 Септември 2005 09:12
Кое ли има стойност... в хаоса. Човек предполага, бог разполага...
07 Септември 2005 09:35
тъй де, ма пък само с паре може най бързо да се излезе от него
07 Септември 2005 09:43
Така си е.
07 Септември 2005 10:03
Кофите за боклук се оказаха ценни не само у нас.
07 Септември 2005 11:53
Не схванахте знака май - че парите, дето толкова ламтите за тях, ще имат все по-малка стойност в настъпващия световен хаос.

_______________________
"Ако народът не вярва на управниците си, те не могат да останат на власт." Конфуций
07 Септември 2005 16:22
... к'ва е тая щуротия ?
07 Септември 2005 17:37
що да е щуротия старши
виждаш нагледно как една многовековна обменна система се разпада и губи смисъл.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД