:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 309
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Жена избра улицата пред руините на общински апартамент

Предложили й социално жилище без врати, прозорци и тоалетна
Общинско жилище в потресаващо състояние - без прозорци, врати, мивки, тоалетна и изгоряла дограма в жк "Люлин" 5 остави повторно жена без покрив. Хронично болната Диана Павлова, която преживява с пенсия под 200 лв. и не може да излезе на свободен наем, предпочете да остане без покрив, отколкото да живее сред руините на общинския имот. От районната администрация обаче прехвърлиха вината на частните собственици на жилища в блока, тъй като не са се погрижили да спрат достъпа на външни лица във входа.

Диана Павлова остава без дом през 2010 г., тогава решава да продаде жилището си, но става жертва на имотна измама. През 2013 г. се картотекира като крайно нуждаеща се в "Жилищно настаняване" в район "Люлин", а през това време живее в домовете на възрастните и децата, които гледа срещу минимално заплащане. Пред Bulgaria ON AIR жената разказва, че старецът, за когото последно се грижела, починал, а тя заживяла като клошар. Затова се обърнала към началника на "Жилищно настаняване" Миглена Василева с молба за помощ.

През април от общината й се обадили, че на следващия ден ще й предоставят жилище от фонда си, като я предупредили, че апартаментът има нужда от лек ремонт. Дали й адреса на блока на хвърчащо листче. Диана обаче се хванала за главата като видяла апартамента. От съседи разбрала, че при пожар в него изгоряла възрастна жена, после жилището заприличало на разграден двор. От общината сложили метална решетка, едва след като случаят скандализира първо социалните мрежи.

Диана разказва, че от районната администрация я накарали да се откаже писмено от предложението им за настаняване. Според нея това е практика, тъй като при два отказа човек губи право на жилище в следващите десет години. Чакането за социално общинско жилище е между 5 и 10 години, а понякога и повече, а експресните настанявания стават най-вече с рушвет, показа разследване на Би Ти Ви в края на 2017 г. Тъй като общините нямат пари за ремонти на стария жилищен фонд, той е в окаяно състояние. В същото време броят на жилищата с ниски наеми намаляват, тъй като много от настанените в тях след петата година ги изкупуват по данъчна оценка.

ОПРАВДАНИЕ

От отдел "Жилищно настаняване" в район "Люлин" коментираха, че наемателите на жилищния им фонд са 2500, а служителите им, които отговорят за имотите, са само четири. Затова и разчитали собствениците на частни имоти в блока да обезопасяват входа.
30
2566
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
05 Май 2018 23:07
Паразитни структури,които отдавна трябваше да се закрият и крайно нуждаещите да се подпомагат финансово,когато наемат частно жилище.
05 Май 2018 23:35
без врати, прозорци и тоалетна

Това не е жилище, а някакъв заслон.
06 Май 2018 16:25
В Германия каква част от жилищата са общински и кой се грижи за основния ремонт в тях и в блоковете?
09 Май 2018 16:46
Кайли, в Германия във всяка жилищна сграда с апартаменти под наем има Hausmeister . Това е служител на заплата, който на пълен работен ден се занимава с текущи ремонти, поддръжка и почистване на общи части, грижа за прилежащи зелени площи... Нерядко той живее в същата сграда със семейството си.
На моя близка тази зима и падна плочка от кухненския гръб. Смениха всички плочки безплатно. Тези ремонти са калкулирани предварително в наема. Е, не можеш да избираш цвят и фасон. Но има и друго. Немецът като правило полага доста грижи за дома си, независимо от това дали е наемател, или собственик. В Германия наемите са дългосрочни, наето жилище може да се наследява.
****
Във Великобритания можеш да откажеш общинско жилище, само ако то е в доказано лошо състояние. Предлагат ти друго.

****
Кой у нас е виновен, че общински апартамент е в руини?! Като правило живеещите в такива жилища нехаят за поддръжката им. Наемът е твърде нисък за да позволи безплатни ремонти.
09 Май 2018 20:01
Кой у нас е виновен, че общински апартамент е в руини?! Като правило живеещите в такива жилища нехаят за поддръжката им.

Я пак? Твойта позната в Германия в общинско жилище ли живее, социално слаба ли се води, има ли доходи, какъв наем плаща тя и какъв държавата, кой плаща на майстора, де живеел в кооперацията?
10 Май 2018 16:10
Моята близка за която пиша е обикновена пенсионерка, била е дребна чиновничка. Живее в панелно жилище под наем, в панелен комплекс в Източен Берлин. Не, не е социално слаба. Заплатата на хаусмайстера също е предварително калкулирана в наема.
****
Сгради със социални жилища съм виждала отвън във Виена. Минавах от там поне веднъж в седмицата в продължение на почти две години. Че са такива разбрах съвсем случайно, от дискретна табелка с герба на града на една от стените. Беше преди в подобни сгради да настаняват мигрантски семейства. Как е сега не знам.
***
Социално слаб не означава Кайли, че му е позволено да счупи мивката и дограмите, да потроши кухненските шкафчета, да отвинти крушките и абажурите, да остави стаи и сервизни помещения заринати със смет...
---
Как се случват у нас нещата? Когато наемател напусне социално жилище няма ли поне един общински служител, който да огледа в какво състояние се освобождава жилището и на място да получи обратно ключовете, дори, ако наемателят не освобождава доброволно? Тъй като съм наясно, че няма как да искаме на босия цървулите, преди повторно отдаване под наем на социално жилище общината би трябвало да е задължена по закон да извърши ремонт и да подмени негодното оборудване и обзавеждане.
10 Май 2018 16:24
Социално слаб не означава Кайли, че му е позволено да счупи мивката,

Значи т.н. социални жилища у нас не се поддържат изобщо от общината, тя не дава пари за нищо - ни за 40-годишна дограма, ни за мивка, ни за тоалетна чиния, ни за нищо. Ония жилища, де си ги виждала навън, се поддържат от общината, нали не мислиш, че наемателите са събирали пари за саниране?
У нас общината не дава пари ни за общи части, ни за местни части, затова и 90% от наемателите са на ток, нищо че жилището е общинско и топлофикацията е общинска. Щото като протече радиаторът и човек си каже - не мога да давам толкова пари за нов радиатор и за поставянето му, минавам на ток.
И общинската фирма топлофикация губи щото общинската фирма наеми не поддържа по никакъв начин нищо.

Та разликата мужду тука и там не е в наемателите, а е в общинската или държавната поддръжка. Иначе ако мислиш, че българите са по-големи свине от мароканците, негрите от поколения на социалки и новодошлите мургави, де бият, трепят и си мият задниците на общинските чешмички - твое право е.
10 Май 2018 16:30
Иначе ако мислиш, че българите са по-големи свине от мароканците, негрите от поколения на социалки и новодошлите мургави, де бият, трепят и си мият задниците на общинските чешмички - твое право е.
Категорично не мисля така за повечето българи, само за оня етнос към който имам ''специално отношение''.
10 Май 2018 17:16
Даже наште цигани се социализират, а и повечето социалки са дадени на българи, поне където аз имам наблюдения.
10 Май 2018 17:22
Какво тук значи някаква си драма, когато Меркел тупа МЕДИАТОРА по рамото. Не е важно, че българи страдат заради безчовечната система. Важното е, че сме ЕВРОПЕЙЦИ.
10 Май 2018 17:27
повечето социалки са дадени на българи, поне където аз имам наблюдения.
Влизала ли си в такъв дом? Ако да, имаш ли забележки откъм чистотата вътре? Нали нормален човек си мие съдовете след хранене, сменя си спалното бельо с разумна честота, завърта четка с белина през санитарния фаянс, хвърля си боклука често и където трябва... без значение дали живее в строго охраняван комплекс, еднофамилен палат, или панелна социална квартира.
10 Май 2018 17:35
Попрегледах на верев сайтовете на някои общини - ''поддръжката на общинско жилище е задължение на наемателя''.
10 Май 2018 18:33
Попрегледах на верев сайтовете на някои общини - ''поддръжката на общинско жилище е задължение на наемателя''.


И след като наемателят е оставил руини, от следващия се очаква да направи основен ремонт ли? Нали все пак тия жилища са на държавата. Тя трябва най-малкото да контролира.
10 Май 2018 21:11
''поддръжката на общинско жилище е задължение на наемателя''.

Отдолу са ти отговорили, а аз да те замоля да прегледаш на верев основният ремонт на общите частни чие задължение е. Щото по закон е задължение на собственика. А текущата поддръжка е задължение на наемателя.

И след като наемателят е оставил руини, от следващия се очаква да направи основен ремонт ли?

Не само се очаква, ами и това се случва. А че наемателят няма пари за ремонта, щото нали затова е социално слаб ...


11 Май 2018 11:42
И след като наемателят е оставил руини, от следващия се очаква да направи основен ремонт ли? Нали все пак тия жилища са на държавата. Тя трябва най-малкото да контролира.

Този жилищен фонд винаги е бил общински. Как да контролира общината? Да прави проверки вътре в жилищата ли? Това е неприкосновено лично пространство. Достъп може основателно да бъде отказан. При настаняване, съответно освобождаване на жилището не присъства ли общински служител на място, джанъм?! И какво се прави, когато се установят щети, нанесени от наемателя на чуждата собственост? В повечето случаи наемателите живеят в такива жилища много повече от трите години по закон. Когато някои освобождават принудително поради системно неплащане на наем и се установи каквато и да е щета в жилището, невписана в приемателния протокол в момента на настаняване, редно е наемателят или да ремонтира сам, или да заплати стойността на щетата. Практика за полагане на безвъзмезден труд по ремонтиране на такива жилища, за съжаление няма. Ако част от заплатата, или социалните помощи биват приспадани до изплащане на щетите, предполагам, че дори тези хора биха се замислили.
11 Май 2018 11:55
Отдолу са ти отговорили, а аз да те замоля да прегледаш на верев основният ремонт на общите частни чие задължение е. Щото по закон е задължение на собственика. А текущата поддръжка е задължение на наемателя.
Точно така - не говорим за основен ремонт на общи части. Говорим за текуща поддръжка, при това вътре в жилището. Потрошена дограма, счупен санитарен фаянс, изкъртени врати , изтръгнати контакти и каквото се сетиш , какво е ако не вандализъм?
*******
Кайли, ти даде примера с отопление на ток, защото, видиш ли, радиаторите масово протичали. Как излиза сметката при плащане на сградна инсталация и топла вода веднъж и ток за отопление втори път? Кой уред е по- скъп - радиатор за централно отопление, или климатик ? Можеш да си демонтираш и вземеш при освобождаване на жилището и двата уреда.
11 Май 2018 12:19
Как да контролира общината?


Както иска. Не може да даваш на хората апартаменти без прозорци и врати. Те ако можеха да си позволят ремонт, нямаше да прибягват до услугите на общината.
11 Май 2018 15:41
Не може да даваш на хората апартаменти без прозорци и врати.
Категорично съм съгласна с теб. Проблемът е, че тези апартаменти са имали врати, прозорци и поне минимума оборудване за що годе нормално обитаване. И не общината ги е потрошила. Някои от обитателите на такива жилища не само са социално слаби, те са директно асоциални. Там е проблемът.
11 Май 2018 16:13
те са директно асоциални. Там е проблемът.

Не е там проблемът!!!
Проблемът е, че няма държава, ни община, ни полиция, ни контрол.
Твойта обсебеност от циганите те прави сляпа и глуха за всички причини, ти всичко обясняваш и за всичко имаш лек с краставицата съдържа 95% вода.
В Германия те питах вече веднъж - що блоковете на социално слабите изглеждат добре - кой поддържа общите части?
В България ОБЩИНАТА НЕ ДАВА ПУКНАТА ПАРА ЗА ПОДДРЪЖКА НА ОБЩИТЕ ЧАСТИ.
Ти си видяла блокове отвън в Германия, вътре не знаеш какво е във всеки апартамент, така че дай да не говорим на тоя етап и да сравняваме кон с кокошка.
Питам директен и прост въпрос


В Германия кой поддържа общите части на блоковете, в които наематели са социално слаби?
В България общината дава ли пари за поддръжка на общите части в блокове, в които има нейни жилища?



Кайли, ти даде примера с отопление на ток, защото, видиш ли, радиаторите масово протичали. Как излиза сметката при плащане на сградна инсталация и топла вода веднъж и ток за отопление втори път? Кой уред е по- скъп - радиатор за централно отопление, или климатик ? Можеш да си демонтираш и вземеш при освобождаване на жилището и двата уреда.

И не искам да те разсейвам от горните два въпроса, щото ти може пак да не ги дооцениш и подминеш, а оттук ще ти се загубят разсъжденията, ама ще рискувам.
Не задавай въпрос кой уред е по-скъп, хората, които нямат пари за радиатор и монтирането му, нямат пари и за климатик, така че се топлят с духалки. Не ме питай мен защо и как си правят сметката, не се разсейвай. Отбележи, че общината може просто, понеже е собственик и на двете фирми - общински социални жилища, или както и да се казва, и топлофикация софия - та общината може да реши проблема много просто и чисто - да задължи наемателите в топлофициран блок да се отопляват на парно или да напуснат тоя апартамент и да чакат да се освободи друг без парно.Ама не го прави. Щото циганите са прости, а управляващите са 100 пъти по-прости. Е затова.

Сега ми отговори на горните два въпроса.
11 Май 2018 16:22
Като начало това за моята ''обсебеност'' , https://petel.bg/Sled-sluhovete-za-bezhantsi--grazhdani-pitat--Kakvo-stava-v-SUPTS-vav-Varna--zashho-prilicha-na-bunishhe-__171162
Другото при първа възможност. Ако имаш време Кайли, можеш да преброиш сателитните чинии.
Духалките харчат най-много ток.
11 Май 2018 16:28
Ще чакам да ми отговориш на горните два въпроса, щото, както подозирах, одма се разсея.
11 Май 2018 16:39
В България ОБЩИНАТА НЕ ДАВА ПУКНАТА ПАРА ЗА ПОДДРЪЖКА НА ОБЩИТЕ ЧАСТИ.

В България проблемът с поддръжката на каквото и да е е повсеместен. Строи се на ангро, никой не мисли как ще се поддържа построеното напред във времето. Преди две-три години изградиха из цяла Варна нови детски площадки - не лоши впрочем. Строиха ги като цяло на голи полянки, на метри от останките на старите и занемарени съоръжения за игра из кварталите. Писах, ядосвах се, настоявах да се разчистят останките от старите площадки. Отговор . От години липсват капаци на шахти из квартала, звъних преди месец в съответния отдел на районното ни метство - любезен мъжки глас ме увери, че знае за проблема и своевременно е уведомена и община Варна. Капаци до днес - нанай.

Скъпи сме на трици, на брашно евтини, не пазим и не поддържаме, нямаме уважение към труда на другия, нито култура на обитаване. Подблоковите пространства често са сметища, повече боклуци около контейнерите, отколкото в тях...
*****
Преди години сменихме всички пощенски кутии във фоайето на сградата в която живеем. Месец след това осъмнахме с една счупена с ритник вратичка на кутия. Да, ама имаме видеонаблюдение. Домоуправителят накара келешчето да плати в троен размер. От тогава и до ден днешен няма и една драскотина по пощенски кутии и стени на общи коридори и асансьори. Всеки месец плащаме символична сума в общата каса на блока. И ремонтите се случват, бавничко но постоянно, нова входна врата, нови дограми на стълбищните прозорци, боядисване на общи части, парапети, рампа за детски и инвалидни колички, пейки отвън, градинката я поддържат пенсионерите, дето имат време да ни клюкарят на седянка по същите тия пейки...Сумата се събира и от собственици, и от наематели. Всички ползваме общи части, всеки иска да му е чисто. Ни държава, ни община са ни дали и стотинка. И не са длъжни.
11 Май 2018 23:06
Не ми отговори на двата въпроса, пак се разсея.
12 Май 2018 12:00
1. Основен ремонт на общи части - задължение на собственика
2. Поддръжка на общи части - задължение на наемателя. Поддръжка за мен включва текущите ремонти - повредило се кранче - поправяш, или сменяш с ново. Олющила се боята на дограмата - свяляш олющеното и удряш едни две ръце нова боя, в наетия от теб апартамент и заедно със съседите - дограмите в общите части. Децата ритат пощенските кутии - подмяната е грижа на родителите. Счупи се дограма - идва общинския дърводелец. Счупил си я ти на пияна глава - ремонтираш за своя сметка. И така.
3. В Германия поддържа навсякъде собственикът на сградата. На никого, бил той и социално слаб няма да му дойде на ум да троши , да рисува по стените вътре в сградата, да хвърли хартия в контейнер за пластмаса, или органични битови отпадъци. Ако все пак го направи, първо за него съседите ще уведомят хаусмайстера, или директно управляващия собствеността, така, че дори живеещите в Германия негра и арабели се съобразяват с тези правила. Има, разбира се и система за полагане на обществено полезен труд. Кайли, немецът и българинът са коренно различни по манталитет. Това, което за нас е пъхане на носа в чужди работи и донос, за немеца е проява на будна гражданска съвест. Да не говорим за това, че етнически немец сравнително рядко е на социални помощи, ако е на 18-60 и е с добро здраве. Повечето социално слаби са германски граждани с други корени, или чужденци ( не включвам ''новите'' мигранти'' ).

4. Не знам как е в мигрантските общежития. Но не става дума за тях.
***
В Германия, там, където живеят немци, прозорците и пердетата са чисти, независимо от това дали обитателите на жилището са на социал, или са си наели хигиенист.
12 Май 2018 12:18
Здравче, пак упорито ми заобикаляш въпросите, които са само два:

В Германия кой поддържа общите части на блоковете, в които наематели са социално слаби?
В България общината дава ли пари за поддръжка на общите части в блокове, в които има нейни жилища?


Понеже се изсулваш, ще те питам по друг начин:

В Германия кой поддържа общите части на блоковете, в които наематели са социално слаби?
В Германия кой дава пари за основен ремонт на общите части, в които наемателите са социално слаби?

В България общината дава ли пари за поддръжка на общите части в блокове, в които има нейни жилища?
В България кой дава пари за основен ремонт на общите части, в които наемателите са социално слаби?


Въпросите би трябвало да са лесни за човек, който знае колко са хубави блоковете там и тук, но не знае причината защо.
12 Май 2018 12:33
Кайли, виж по-горе. Писали сме едновременно. Пак да допълня - ме може да обитаваш едно жилище и една сграда на принципа ''след мен потоп'' и да имаш непрекъснати ппретенции относно поддръжката. Да сменям душове, които утре ще бъдат изтръгнати и продадени за скраб за да има за ракия ли? Е, няма.
12 Май 2018 16:18
В Германия поддържа навсякъде собственикът на сградата.


Там блоковете са хубави, щото държавата или общината се грижат.
Тук са лоши, щото нашите собственици са абдикирали отвсякъде и не се грижат.

За пердета сега няма да говоря.

Говоря за това, че собственикът на апартаментите не дава пет пари не само за апартаментите, но и за сградата и за задълженията си по закон за поддържане и основен ремонт на тия общи части.

Разликата не е в манталитета на населението, разликата е в манталитета на държавата. А за нея циганите не са виновни.
12 Май 2018 16:38
Държавният ( и общински тоже ) чиновник, Кайли не е паднал от небето, ни тук ни на запад от Калотина. Държавата я правят хората, калпавата - калпави хора, добрата...
Хубав ден.
12 Май 2018 18:20
Държавата я правят хората

не, държавата я правят ония на власт, а ония на власт са избрани от една кошница, за която няма да казвам истинската дефиниция
ама
от една кошница с тикви пъпеш не можеш даже ти да извадиш...
А кой слага в кошницата тиквите - бизнесмените и досегашните политици
това е сложно, предполагам, за разбиране, така че - вярвай в каквото искаш
За всичко са виновни циганити
ойларипи
13 Май 2018 15:35
от една кошница с тикви пъпеш не можеш даже ти да извадиш...
А кой слага в кошницата тиквите - бизнесмените и досегашните политици

Не аз, Господ не може да извади пъпеш от кошница с тикви. Държавата на кратунковците ражда само това. Бизнесмените и политиците ни не са внос от чужбина, нашенски са си, толкова българи по дух и манталитет, колкото ти и аз. Само дето ония на върха крадат милиони, а кака Мара чистачката чопва на дребно от почистващите препарати и маа през куп за грош по коридорите с един и същи мърляв парцал. Щото те я лъжат, че и плащат, тя ги лъже, че им работи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД