Защо Даниел Вълчев, зам.-шеф на управляващата партия и дясна ръка на днешния сив кардинал Пламен Панайотов, година и кусур преди парламентарните избори пусна мухата за Велико народно събрание (ВНС)? Според собственото му обяснение - защото влизането ни в Европейския съюз изисква нова конституция, която може да промени само разширено събрание. Но Вълчев е председател на парламентарната комисия по евроинтеграция от 2001 г. и едва ли чак сега се е досетил за нуждата от този механизъм. Още повече, той е добър юрист и знае, че не е необходимо ВНС, за да станем част от Еврозоната. Значи ключът от палатката е другаде. Например във вметнатото междудругото в изявленията му изречение, че щом така и така ще прекрояваме основния закон, хубаво е да преосмислим разпределението на властта между парламент, правителство и президент. Това вече изисква Велик парламент и звучи доста смущаващо.
Каква полза може да извлече НДСВ
от промяна в съотношението на властта в трите й центрове? Ползите всъщност са няколко. Първо, жълтите ще сменят правилата на политическата игра, която иначе предварително са загубили. Второ, ще експлоатират тезата за увеличаване на правата на единствената личност, която още им носи някакви дивиденти - царя. И трето, но не последно, ще намерят оправдание за несвършената досега работа.
Царистите вече виждат края на своето управление. Лошото за тях е, че след табелата "Финиш" пред погледа им друго няма. Ако се запази тенденцията на срив в рейтинга на правителството и парламента, в следващото Народно събрание ще влезе съвсем скромна група най-верни на Сакскобургготски хора и мнозинството ще изпадне от борда. БСП най-вероятно ще вземе така чаканата власт и поради обективни обстоятелства като ЕС ще си я запази за дълго.
Точно това ще се случи, ако се запазят сегашните институции и традиции. Значи шансът на НДСВ е да промени статуквото.
Ако Симеон Сакскобургготски се е отказал от въжделенията да управлява монархия, то не е изключено съветниците му да са ги трансформирали в нещо от рода на канцеларска република - държавно управление със засилени права и функции на премиера и изпълнителната власт. Другият подвариант е да се увеличат правомощията на президента. И без това се чуват гласове, че щом се избира пряко от народа, редно е държавният глава да може да сваля кабинета, например, или да налага окончателно вето.
Неслучайно хипотезите се въртят около
засилване на едноличното управление
Все пак единственият траен образ в партията-еднодневка НДСВ е на царя-премиер и жълтите могат да залагат само на него. Най-важното е, че при всички положения сегашните управляващи няма да имат мнозинство в следващ парламент. Следователно, добре е да се измести центърът на тежестта към друга институция. Пък и кой си представя Сакскобургготски като непретенциозен председател на малка парламентарна група? Той по-скоро ще се кандидатира за президент през 2006-а. Неслучайно Огнян Герджиков на два пъти вече лансира тази идея.
Освен това необходимостта от промяна на властовите центрове е удобен отговор на упреците, че управлението катастрофира. Конституционната уредба не е добра, затова толкоз можахме да свършим. Променим ли я - ще се оправим. Който не иска смяна на статуквото, значи е от старата политическа номенклатура и си пази мястото.
Във всички случаи идеята е популистка и НДСВ печели дори само от лансирането й, независимо дали ще успее да я реализира. А ако накрая наистина се стигне до избор на Велико събрание, царистите ще вземат доста гласове дори само като носители на нови тези, като автори на промяната. А покрай приемливия за всички ремонт в името на ЕС, колко му е да се пипне и държавната уредба.
Внезапната активност на НДСВ по темата "Велико народно събрание" може да има и друго обяснение. Според някои депутати като Екатерина Михайлова от СДС и Михаил Миков от БСП целта е
да се удължи мандата на правителството
на Симеон Сакскобургготски с поне още година.
"Вярно е, че изтича мандатът на това народно събрание, но правителството остава. Ново правителство трябва да се избере от обикновено НС. Ако имаме ВНС, то няма да се занимава с този въпрос, освен ако той не придобие някаква неотложност, както е според чл. 162 от Конституцията", смята депутатът от БСП Михаил Миков. До избор може да се стигне, ако правителството подаде оставка, например.
Според Миков в този случай е интересен въпросът за ролята на президента при формиране на нова изпълнителна власт. "Не е ясно дали мандат за съставяне на кабинет ще получи най-голямата политическа сила или ще се стигне до правителство на националното съгласие тип "Димитър Попов", твърди Миков. Екатерина Михайлова също смята, че не са ясни правомощията на институциите през периода на ВНС. Според Борислав Цеков от НДСВ всичко е въпрос на тълкуване и са възможни и двете хипотези - нов кабинет или удължаване на мандата на правителството на "Сакскобургготски".
Като противници на лансираната от Вълчев теза се очертават нововремци. Според тях кръгът "Панайотов" панически си търси алиби за провала в управлението и аргумент за нова заявка за власт. Но младите ендесевейци имат и по-сериозна причина да не приемат идеята. Приказките за ВНС отдалечават във времето промяната на избирателната система, референдумите, въобще всички техни мегапроекти. Противникът вече им иззе инициативата. Не е изключено ръководството на НДСВ да подхвърля идеята за Велик парламент, тъй като
не може да обясни защо отхвърля Избирателния кодекс
Откакто Вълчев разгърна мисълта си, двете крила на СДС мълчат като попарени, чудят се накъде бият царистите и само от време на време напомнят, че всъщност те родиха тезата за ВНС. Вярно, че поискаха предсрочни избори за разширен парламент още преди година. Сините от край време твърдят, че настоящата конституция е "червена", те не са я правили и това е първата от много причини да бъде променена. Пък и за разпарчетосаното СДС е важно парламентът няколко месеца да се занимава с конституцията, а в това време колелото да се извърти, мандатът на соцуправлението да изтече и да дойде техният ред. Неслучайно сините свалиха от дневния си ред тезата за предсрочни парламентарни избори. СДС просто няма никаква полза следващите избори да са за обикновено народно събрание. Сега обаче НДСВ измъква примамлива въдичка изпод носа на "Раковски" 134. В СДС подозират, че лансирането на Велик парламент цели и сближаване на жълтите със седесарските позиции. Владимир Дончев вече подхвърли, че като партии с близка идеология, едните и другите могат заедно да прекроят основния закон. Не трябва да се забравя, че царистите отчаяно се нуждаят от бъдещ партньор.
Разбира се,
най-големият противник на идеята е БСП
Там всичко е кристално ясно. Какво би могъл да свърши един червен кабинет, когато законодателният орган по време на неговото управление се занимава с промени в конституцията? Почти нищо. Социалистите се опасяват, че дебатите по основния закон могат да отнемат не 2 месеца, както твърди СДС, а цяла година. През това време червените ще се радват на кратка и ненужна власт, а доверието към тях неминуемо ще спада.
Според БСП има риск десните партии да орежат много от социалните придобивки на гражданите, залегнали в конституцията. "Така ВНС ще роди не конституция, а Франкенщайн. А ние ще сме против и до крайно приемане на новия закон може даже и да не се стигне. Това ще е изгубено политическо време", предрича юристът от БСП Михаил Миков. Според него и ДПС, радващо се на по-скоро ляв електорат, също няма да допусне подобно прекрояване. Още повече, ако новите текстове заплашат етническия баланс.
Разбира се, ако целта на НДСВ в крайна сметка е орязване на парламентаризма, няма как Ахмед Доган да е съгласен с това. Той е в силна роля само като балансьор в парламентарна република. Пък и самият избор на ВНС не му е по вкуса - той е наполовина мажоритарен. А може ли
някой да изброи петима депутати от ДПС поименно?
При това разположение на силите няма как да мине гласуване за ВНС, изискващо мнозинство от две трети от депутатите. НДСВ просто не разполага с такъв ресурс. Но жълтите нищо не губят от лансирането на тезата. Напротив. Това е сгоден случай да се качиш на гребена на вълната и то в момент, когато верващите са на привършване.
Bylgaria prosto kazano i chestno misleno se nuzhdae ot nova Konstutucia!Politicheskata sila koiato ia predlaga misli dobroto na naroda ni!
Avtorite sa se vpusnali v niakakvi izvrateni konsprativni interpretacii samo da ne priznaiat na nikogo doblestnost i dobri namerenia!
A mozhe bi avtorite, amortizirani ot dylgogodishna mediina praktika v Bylgaria, sa nesposobno da razbirat i vizhdat smislenost i dobri namerenia!