:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,792,383
Активни 596
Страници 19,257
За един ден 1,302,066
Deja vu

Спецслужбите в капана на партийните скандали

Вместо да се занимават с противодействие на тероризъм, шпиони, мафиоти и бандити тайните структури са впрегнати да да разследват случаи с твърде съмнителен привкус
Снимка: Николай Дойчинов
Българските специални служби пак влязоха в капана на политическите скандали. Нещо, което стана очевидно след като вчера временната парламентарна комисия, разследваща обстоятелствата около т.нар. Петролгейт, реши да привика директорите на разузнаването и на контраразузнаването да дават обяснения. При това след като и Националната разузнавателна служба, и Национална служба "Сигурност" публично обявиха, че към момента не са установили политическа централа, български фирми и физически лица да са участвали в незаконни схеми за продажби на петрол от Ирак.

Всъщност от няколко месеца насам тайните структури се замесват в почти всяка крамола между политици, партийни централи и "активни мероприятия". Като се тръгне от всички постановки след взривяването на Иван Тодоров-Доктора м.г., мине се през парите от Чорни за фондация "Демокрация", трагедията в Кербала, та се стигне до "българската връзка" в иракския петрол.

Няма нищо лошо спецслужбите да проверят, разследват, изяснят и кажат истината по всеки голям скандал в държавата. За това им се плаща. Точно тук обаче идва и проблемът. На практика се получава така, че специалните служби всъщност се използват за чистене и замазване на случаи и странни сценки, чийто характер е повече от съмнителен. Искат или не, тайните структури се оказват в един момент едновременно и изпълнители на управленски, държавнически или политически поръчки, и "кукловоди", определящи кое е важно за обществото и кое не.

Последните скандали отново показаха, че българските държавници и политици говорят за реформа в сектора по сигурността и на специалните служби само и докато на тях им отърва. После бързо забравят обещанията, че ще има граждански контрол върху тях, че най-сетне тяхната работа ще бъде вкарана в законна рамка, а



моделът им на управление ще стане прозрачен и демократичен.



В останалото време същият държавен елит и тайните структури май само взаимно се използват и подкрепят - при това за сметка на обществения интерес.

Освен всичко друго напрежение се нагнетява и от размитата отговорност и неяснотите около това кой всъщност

възлага работата на спецслужбите, кой ги контролира и ръководи. Още по-нахално става това поведение като започне да се прикрива истинската картина с оправдание за държавна тайна или национална сигурност.

Да вземем случките след взривяването на мерцедеса на Иван Тодоров-Доктора. Тогава първо МВР в прав текст обяви, че има данни за връзка между политици, високопоставени държавни служители и организираната престъпност. След бурен политически натиск бързо бе бит отбой. Службите написаха някакъв доклад - наричан докладна записка, до президента, премиера и парламента, в който трябваше да обяснят схемата на организираната престъпност в България. По общо признание обаче той е бил "изчистен" от всички данни, сигнали и съмнения за връзки на мафията с държавници и политици.

Да не би защото не е имало? Или може би, защото не е прилично службите да се ровят в приватизацията и да подслушват, следят и проверяват хора от елита?

Случилото само показа, че



службите играят много

опасна двойна игра



От една страна те показаха, че имат достатъчно ресурс и агентура, за да са наясно кой контрабандист и перач на пари с кого от властта е свързан, от друга - че са достатъчно слаби и страхливи да го кажат на глас. В крайна сметка всички участници си стиснаха ръцете и се повеселиха за сметка на обществения интерес да се знае кой всъщност управлява държавата.

Не мина кой знае колко и службите започнаха да "отработват" поредния скандал - този с дарението от 200 000 долара от Чорни за фондация "Демокрация". И при него нещата започнаха обещаващо - Върховна касационна прокуратура и софийска градска прокуратура възложиха на НСБОП проверка. Антимафиотите обещаха да я свършат за месец.

Какво имаме насреща като резултат - само някакви твърдения, съмнения, обвинения и половинчати обяснения. А минаха няколко месеца от началото на скандала.

После дойде историята с военното разузнаване, разиграла се покрай трагедията със смъртта на българските военнослужещи в Кербала. При нея, вместо да се установи какво точно се е случило и има ли виновни, се пръкна скандал кой да ръководи служба "Военна информация" - министърът на отбраната или началникът на Генералния щаб. После пък и правителственият Съвет по сигурността си "изми" ръцете от случая в Кербала като почти цялата отговорност бе прехвърлена върху военното и цивилното разузнаване.

Следващият скандал влетя отвън след като иракският вестник "Ал Мада" писа, че БСП е получила милиони барели петрол от режима на Саддам Хюсеин. Той бързо бе подхванат от политическите противници, които намесиха бившия соцлидер и настоящ президент Георги Първанов. Тук държавният глава направи нещо, което търпи по-задълбочен анализ.

Защото показа, че



нещо в управлението на службите е сбъркано изначално.



Първанов обяви, че е възложил на Национална служба "Сигурност" (НСС) и Националната разузнавателна служба (НРС) да направят пълна проверка по случая и своевременно да му докладват.

По традиция и по тълкуване на един секретен указ от началото на 90-те години се смята, че НРС е служба на подчинение на президента. Затова държавният глава може да възлага пряко задачи на директора й. Не така стоят нещата с НСС - контраразузнаването. То по закон е подчинено на вътрешния министър и главния секретар на МВР. Георги Петканов обяви че президентът не му е искал нищо за задачата, която изпълнява службата във връзка с "иракския сканал". Веднага след това пък шефът на НСС ген. Иван Чобанов обяви, че "президентът лично му е възложил проверката".

Тук ще оставим настрана обвиненията на синята опозиция, че държавният глава използвал службите, за да почистят неговото и на БСП име. Въпросът е, че наистина си е "дяволски" прочит на закона, че президентът може да възлага директно на НСС изпълнението на каквато и да е задача. Странно е да вадиш аргумент от обстоятелството, че контраразузнаването пише доклади до президента, премиера и председателя на парламента, за да твърдиш, че това автоматично означава, че те могат да му възлагаш задачи. Нали си представяте на какво ще заприличат шефовете на служби ако всеки от тримата, плюс министърът, главният секретар и прокуратурата започнат да им възлагат задачи, когато им скимне. Да вземем сегашния случай. Цяла работна група от контраразузнаването проверява повече от месец кой е внасял петрол от Ирак, бяха впрегнати и митниците, и НСБОП. Изобщо не беше изненада, че от цялото проучване излезе, че никой в нищо не е замесен. Сега остава да видим как



президентът, който обеща да каже на обществото "пълната информация",



ще го направи по-точно.

Та всички тези скандали за пореден път показаха, че е повече от очевидна нуждата от реформа в сектора за сигурност и в спецслужбите. Нежеланието за промяна само подхранва съмненията, че службите изпълняват политически поръчки, че политиците са част от тях и в крайна сметка взаимно се използват да крият нелицеприятни неща едни за други.

А това е не само лошо, но е и опасно.
11
826
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
05 Март 2004 22:41
Кошмарът продължава, работническата интелигенция - спи агентурен сън.

Редактирано от - Vodolei на 05/3/2004 г/ 22:59:18

06 Март 2004 00:44
Относно назначената от Първанов проверка по иракския нефт се сетих за шоуто на Джей Лено.
След като избраха Терминатора за губернатор на Калифорния, някаква хубавица се оплакала, че навремето , на публично място, Арнолд я потупал по задника. Та по този повод Джей Лено каза, че Арнолд е решил да си назначи самопроверка, за изясняване на истинността.
06 Март 2004 00:49
АКО външният министър С.Паси беше "истински", а не български еврейн- трябваше да спретне един "еврейски номер" на Съвета за сигурност или на Общото събрание на ООН !
Щото, нали, "Петролгейт" било НАРУШАВАНЕ на ембаргото, наложено от ООН на Ирак ?! Ми да беше пледирал и поискал м-р Паси от ООН да си спретне тя , за своя сметка, едно НЕЗАВИСИМО от българските специални служби РАЗСЛЕДВАНЕ!!! Така хем м-р Паси ще защити името на България от НЕдоказани обвинения, хем доказването ще бъде БЕЗплатно и БЕЗболезнено за България! Хем и службите ни щяха да са "чисти" ! Пък и всякакви съмнения в двете посоки- към България и към БСП- щяха да са ДОКАЗАНИ от "върховна инстанция" ! Ама Паси е "НАТОвик", а НЕ "ООНетик" ! Той повече вярва и се нада на НАТО, отколкото на ООН ! А ако беше "истински" еврейн, а не български евреин- щеше да е БЪЛГАРО-ООН-ЕС-НАТО-тик! Т.е., ПОЛИТИК ! Да, ама НЕ е !!!
06 Март 2004 01:12
С влизането ни в НАТО всички служители на ДС (освен техническите) ще трябва да будат отстранят от работа в службите и от ръководна работа в държавата, партиите, икономиката и пропагандата. Ако това означава закриване на НСС, НРС и пр. - значи това значи. Първа работа на новите служби трябва да бъде разследването на деянията на ДС и осигуряването лоялността на кадрите по методите на ФБР.
06 Март 2004 01:50
На автора на статиaта-Добро утро
06 Март 2004 02:08
Едно си Чичо знае, едно си бае.. Защо бе, Володя, вменяваш на хората вина че са изпълнявали законите такива, каквито са били? Не е ли основен принцип на правивата държава че законът - добър или лош - трябва да се изпълнява? Те ли са виновни или онези, които са предлагали и приемали такива закони?
06 Март 2004 02:38
АБЕ, де си чул и видял български демократ-демоКРЯК да се интересува от закони и правни принципи?! Нашите се интересуват само от Демокрация- как да я ОдемоКРЯКИзират изоснови!!!
Те са готови да отрежат пръстите на цигуларя-виртуаз, само и само защото той бил свирил виртуазно някакъв "скапан" /според вкуса им!/ стар ОПУС!!! Вместо да го прикоткат СЕГА да свири виртуозно /защото той го може!/ нов "прекрасен" /според тях!/ ОПУС !?! Разбирам да АНЕТЕМОСВАТ композитора ! Ама защо и оркестрантите- те к`во са виновни, че оня написал музикален "БОКЛУК" /според днешните представи!/ ?!?
06 Март 2004 18:24
"От една страна те показаха, че имат достатъчно ресурс и агентура, за да са наясно кой контрабандист и перач на пари с кого от властта е свързан, от друга - че са достатъчно слаби и страхливи да го кажат на глас. В крайна сметка всички участници си стиснаха ръцете и се повеселиха за сметка на обществения интерес да се знае кой всъщност управлява държавата."
Поздравления за П.Костов - и само горното да беше написал в статията щеше
да бъде достатъчно. А изводите се налагат от само себе си - ръководители
на тези служби трябва да бъдат наистина стойностни личности със собствено
мнение, готови и на оставка, когато става дума за честта на пагона и интереса
на държавата. Да, нашата опърпана в момента държава, а не партията или
клиентите около нея.
07 Март 2004 10:56
Бечо , прав си . Цялата беда е продължаването по стар начин и психология, наследно от времето на социализма - продължаване политическата власт да оказва натиск върху останалите власти .Или с една дума продължава смешението н властите на практика. Националната следствена служба явно не се ръководи от такива ръководители , които да работят за ново съзнание на своите служители и цялостния облик на институцията. За товаи делата им са мижитурски и се свиват и поддават на всеки политически начин.С такова разузнаване държавата няма шнс да се развива цивилизовано...Елате и вижте този вид национални служби в държавите с развита демокрация в Европа-няма шанс дори на едно малко слравнение между тях и българската ...

07 Март 2004 13:29
Като форма и структура има специални служби, но като съдържание няма.Само
тук в България е налице абсурда, доносници да контролират специалните служби , които са ги вербували и ползвали.Няма по-долно същество на света от
доносника, това са генетично увреди хора.те си остават цял живот доносници,
сменят само господарите си.Очилатото чучело, известно като Сава, беше премест
ено от затвора Пазарджик в затвора Ст.Загора, заради така известния в този
затвор шести отряд/затаворниците осъдени по разработки на шесто у-ние/, заедно с него беше и Кошлуков, .Странното е, че част от тези хора, след излизането си от затвора, бяха включени в различно качество в Мултигруп заедно с този който донасяше за тях.
07 Март 2004 13:58
Фичо
С влизането ни в НАТО всички служители на ДС (освен техническите) ще трябва да будат отстранят от работа в службите и от ръководна работа в държавата, партиите, икономиката и пропагандата
---------------------------------------
А с излизането от НАТО какво ще стане- всички като Фичлето ще бъдат натирени и лустрирани.
И така до края на света, както се пееше в песента.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД