:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,529
Активни 463
Страници 7,094
За един ден 1,302,066

Премиерски дефицит

Няколко партии кроят коалиции за мнозинство в следващия парламент, но не могат да излъчат министър-председатели
Голяма дупка е на път да зейне в мераците на основните политически сили. Повечето партии се борят за мнозинство в следващия парламент, чертаят реални и невъзможни коалиции, но всички се изправят пред един и същ проблем - няма личности, които отсега да градят имидж за премиер. Конкуренцията между партиите не е родила сблъсък между лидерите им. На практика големите сили, които имат шанс да съставят кабинет, не са водени от подходящи за министърпредседателския пост люде. Лидерите им не се държат като бъдещи премиери. И обратното - тези партии, които нямат никакви особени шансове да триумфират на голямата сцена, са предвождани от харизматични личности, които са достойни за поста, поне в очите на публиката.

А ето какво мисли тя. Според изследване на MBMD 10% от българите



посочват Симеон Сакскобургготски за премиер,



след него се нарежда Стефан Софиянски с 8%, на трето място е Георги Първанов с 6%. Следват Бойко Борисов, чак след това Сергей Станишев, после е Иван Костов, гонен от Надежда Михайлова - и така, докато се стигне до Соломон Паси, когото 1% от населението посочва за идеалния премиер.

Излиза, че партията, която според 35% е направо орисана да ни управлява след година - БСП, - не ражда внушителен за изпълнителната власт лидер. Дори самите съпартийци и най-върли фенове на Сергей Станишев трудно си го представят като министър-председател. Повечето от тях май предпочитат соцромантиката, излъчвана от Румен Овчаров и Румен Петков, но пък целокупното население едва ли ще преглътне лесно премиер с някое от горните две имена.

Дилемата би била направо невъзможна за решение, само че сред изброените от социолозите позиции изненадващо като потенциално желан шеф на кабинета се появява президентът.



Обаче Първанов няма своя партия засега



Дали е възможно държавният глава да използва този начален тласък, за да спаси старата си политическа сила от премиерски дефицит и в името на тази цел да се откаже от успешна кариера на "Дондуков" 2? Трудно.

Подобна е ситуацията и при СДС. Надежда Михайлова е твърде назад в класацията на желаните премиери и в никакъв случай не се явява безспорен лидер при хипотетично спечелване на изборите от сините. За съжаление на "Раковски" 134 дори Иван Костов я изпреварва, макар и с малко. След него е и Петър Стоянов. Вероятно в очите на избирателите опитът в изпълнителната власт има по-голямо значение от моментните вътрешнопартийни победи, но това съвсем не увеличава шансовете на Костов до реални позиции.

Начело на своеобразната премиерска класация застава, макар и с доста нисък рейтинг, отново Симеон. Значи според общественото мнение на царя все пак му отива министърпредседателската роля независимо от всеобщото негодувание срещу жълтото управление. Само че Симеон е лидер на НДСВ, а НДСВ, както и да върти и суче, през 2005-а няма да спечели мнозинство за ново правителство.



Какъв ход има един лидер без практическа партийна подкрепа?



Може да се съюзи с по-голяма партия, която си няма силен водач - СДС и БСП. Но проблемът е, че най-твърдите ядра от членската маса на двата мастодонта искрено ненавиждат Сакскобургготски. Те няма да подкрепят и собствената си партия, ако тя прояви интерес към внос на премиери отвън. Получава се истински параграф 22.

В публичното пространство периодично се споменават още няколко имена на потенциални предводители на правителството, зад които не стои никоя политическа сила.



Те - също както и Симеон - са поливалентни



Стефан Софиянски се смята от широката публика за диалогичен човек с качества на премиер, но едва ли която и да е от големите политически сили ще му предложи подобна роля. Бойко Борисов също е популярен, само че като главен секретар на МВР, народен защитник един вид. Как ще му приляга дрехата на шеф на изпълнителната власт, никой не се наема да гадае. Шансове за поста при доста сложна политическа еквилибристика и благоприятно нареждане на планетите има Милен Велчев. Самото му номиниране за директорския пост в МВФ разгорещи слуховете, че Сакскобургготски го има за силен конкурент и иска да го отпрати по-далеч от тукашното състезание.

За да излязат от този омагьосан кръг, на старите партии не им остава нищо друго, освен да забравят своя Шенген и да се отворят напълно за всякакви комбинации. Имат и друг път - да използват времето до изборите, за да търсят с лампа подходящ човек извън втръсналите партийни редици. Ако не предприемат нещо обаче, има опасност генералите без армии да оставят политическите организации в историята и да започнат еднолични изпълнения. А такава екстравагантност е твърде опасна.
28
579
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
18 Април 2004 22:49
Сигурно не попадам в нито една от горните групи. Според
мен най-подготвен за министър-председател може да е:
1. Емил Хърсев
2. Емил Кюлев
3. Милен Велчев
дайте още предложения - може и цял кабинет да се сглоби
18 Април 2004 23:00
1.Иван Костов
2.Иван Костов
3.Иван Костов
4.Аз
19 Април 2004 01:16
Боже, какво става днес в този вестник?

На едно место ни убеждават, че най-читав за президент е прокленият Кобург. Тук пък ни обясняват, че същият проклет Кобург бил в крайна сметка най-добрата възможност за министър председател.

Е това вече - и премиер, и президент в едни и същи ръце е баят и за моята монархическа душа.


Не е ли по-добре все пак да си е Цар, с ограничена представителна власт, свързана и с изпълнителната, както повелява Търновската конституция.


А това, че нямало достойни личности сред републиканския елит - е, какво да кажа, я?

Евгений Дайнов твърди, че от как Царят бил дошъл и всичко тръгнало на обратно, всичко се объркало зер Царят съборил политическата ни система.
Сега разбирам защо било така. Наистина като се появи атът, селските магарета нямат шанс в състезанието.
Виж в магариите насред чаршиите и царски ат да докараме, винаги ще загуби.
19 Април 2004 01:39
Тъпа профанска статия, базирана на измислени статистики. Въобще забелязвам, че в последно време в "Сега" половината коментари са самоцелни тълкувания на някакви числа, проценти, резултати от социологически проучвания и други данни с неясен произход. Все едно в тоя вестник работят изкуфели счетоводители, а не мислещи журналисти.
19 Април 2004 03:49
Дааа, слабичко писание, мършавко.
19 Април 2004 06:15
Статията е доста слаба. Годпожо не знам защо ни пробутвате монархическата идея. Какво ви обеща величеството - полянка, горичка или локва........
19 Април 2004 06:36

>>>>>>>>>>>>>>>>>>><<<<<<<<<<<<<<<<<<

как да си изберем премиер ако не искаме вносен

Премиер трябва да се избира
1. с конкурс за ИQ (не по мнения);
2. с тестове по политически и социологични проблеми;
3. да не бие жена си,
(съответно мъжа си),;
4. да не краде ;
5. да не лъже;
6 да не пожелава осела на ближния си щом цял народ ще му е осел:
7. да прелюбодейства с мярка;
8. да не му миришат краката;
9. да може да казва "НУКЛЕАР"
10. ДА Е ОТ НАШИТЕ
Останалите условия да не са задължителни шото не можем да си намерим иначе.
.
слънчо
19 Април 2004 08:15
За следващ Премиер предлагам 39-ти Параграф.По този начин мечтата му ще се сбъдне-да вкара сегашния в СЦЗ.
19 Април 2004 09:42
Татяна Дончева, бре, маскари...
19 Април 2004 09:45
доста слабичка статия кат се има предвид, че хората не избират пряко министър-председател, а само партии. и после ще трябва да преглътнем не само сергея или овчаров, но и всеки друг пън, който реши управляващото мнозинство.
19 Април 2004 10:41
Не оплювайте статията - за всичките години българинът така и не разбра, че като гласува за партия, гласува и за министър-председател. Такава е Конституцията и това е то "парламентарната" демокрация по нашенски.
Иначе парадоксалното положение си е факт. То отразява е тъпия вариант на елементарна парламентарна република, в който ни вкараха разни съглашения около и ПОД кръгли и всякакви други маси. Самите съглашения (да припомним още веднъж) нямат нищо, ама абсолютни нищо общо с Демокрацията.
19 Април 2004 11:09
Статията е или голяма глупост или най-накрая след 15 години, потвърждаване на очевидното - в България през последните 15 години няма качествен премиер.
-
Да ни би досегашните ни премиери да бяха свестни: С2 да си ходи в Мадрид, като преди това върне окраденото, И.Костов даже собственото му СДС го изрита, Мафиянски освен да се хили и краде друго не знае, Жан Виденов се провали, Р.Инджова, Л.Беров, Ф.Димитров, Д.Попов, А.Луканов - това са тези дето бяха премиери от 1990 г. насам. Така, че нищо ново под слънцето. Имало дефицит на премиери. Ами как ще разбереш дали някой става за премиер, когато той примерно даже министър още не е бил?
-
Какво значение има колко процента посочвали този или онзи за премиер, премиера се предлага от парттите и се избира от НС. Винаги ще се намерят хора за премиери.
19 Април 2004 13:11
Много ми е интересно, песимисте бг, да представиш на нашето внимание твоята представа за лични и професионални качества каквито трябва да има един министър-председател. Демек идеала ти за такъв. Може и себе си да опишеш - няма да ме удивиш.
19 Април 2004 13:35
каруцаря - въпросът ти според мен е изместен. В крайна сметка аз съдя за един премиер дали управлява добре или зле, по собствения си джоб и джоба на околните около мен. Щом джоба ми(ни) си стои празен, значи не мога да кажа, че е управлявал добре. Като това според мен важи както за наемни работници, така и за тези със собствен бизнес. С едно пояснение - моя джоб поне засега, не се пълни с незаконни средства и харесвам работата си.
-
Та какъв бил идеала ми за премиер - премиер, при който джоба ми ще е пълен поне колкото да живея нормално (не говоря за яхти и т.н.), при който ще се спазват законите, при който корупцията и престъпността ще бъдат в поносими граници, при който децата ще получават не по-лошо образование от моето, при който ще мога да отида на лекар и зъболекар, когато се налага, при който ще мога да си купя нова кола и да я карам по нормални пътища и т.н и т.н. Все пак да не забравяме, че пиша за идеала. Дотук нито един от премиерите след 1990, не е направил нищо по нито един от тези въпроси.
19 Април 2004 13:41
BOOKLEARNED,
В затвор вкарват хора Прокурорите, а НЕ Премиерите!
"В България, Премиерите са или бивши или бъдещи затворници!"...
Така че, МЕРСИ за вниманието! Предпочитам да си остана с МЕЧТИ пред, а НЕ зад решетки!!!
19 Април 2004 13:52
Гео 19,

всеки има право на мнение, но четейки твоето, трябва да заявя, че си в грешка.

Не са ми ясни критериите ти, но подозирам, че към списъка ти трябва да добавим:
Иван Ангелов (оня от БАН, дето питан, непитан, все се ижожда);
Гумен Гечев;
един икономичски гном от Виденовите кабинети (забравих му името);
Моллов;
Анжел;
... абе много други бивши комсомолци (мевду другото, де е Богомилчо да го поддържа на Кюлев?).
19 Април 2004 13:53
ВСЕ пак, НЕ само в България Премиерите се избират от/ с гласовете !/ Мнозинството в Парламента! Във всички парламентарни Републики по Света е така!!! Понякога, дори, Премиерът НЕ е и от партията на Мнозинството/ когато е "Правителство на Малцинството"/!
Но по-честно би било спрямо Избирателите, ако преди изборите партиите обяват името на бъдещия им Премиер !!! Но се иска БАЯ смелост за такова нещо, май?! А защо пък да не предложат и подложат на социологическо проучване няколко имена на кандидат-премиери от една партия , и да остане това име, което най се харесва на анкетираните! Лошото е, че тук е България: много хора НАРОЧНО ще посочат в допитването точно този кандидат-премиер, който ще отблъсне НАЙ-много гласове на изборите за тази /конкурентната/партия с този кандидат/ !!!

Редактирано от - paragraph39 на 19/4/2004 г/ 13:57:55

19 Април 2004 13:55
Аз предлагам Чичо
Щот ша го дават по талавизора и ша го "препостват" сал у книжните медии
Инак се тая кой ша е.... поне докат'' властва Моделья
19 Април 2004 14:00
Естет, благодаря, не ща- стани ти и поне за Чича ти се сети
19 Април 2004 14:02
нИща, бе, ....ма аку може... таковата... солунската митница, а?
19 Април 2004 14:07
Нема да се резберем, ти за кво мислиш, че не ща да съм премиер?...Че тая Солунската сал яз си знам кво може
19 Април 2004 14:35
миии.... таковата.... то Булгартабак останА саде... ако може па там нещичко.... , а?
Аааа сетИх ся - предпресъединителните фондове, бе. Задръж си солунската митница
19 Април 2004 14:44
Първанов има подобни проблеми. Ако правителството падне, а това не е невъзможно, и никоя партия не може да състави правителство, той ще трябва да измисли временно правителство. Но кого ще сложи начело - Паскалев ли, или някой по-неизвестен кмет? За нищо не ставаме. Да нямаме едно име, което да си поискаме за министър-председател.
19 Април 2004 16:04
geo 19 като ти гледам списъка, не знам да се смея ли да плача ли. За Милен Велчев не знам, но другите двама при една независима, обективна и неподкупна правораздавателна система в България, нал се сещаш какво щеше да стане...
19 Април 2004 16:11
rednikov повече от три предложение май не трябва да се разглеждат, така е ТИ отпадаш , а поради дублиране на имена, което си е неправилен вот и вота ти май ще трябва да се обяви за недействителен, така че и командира ТИ отпада. А по-нататък нещо загатват за С2, ама на едно място за президент, на друго за премиер, а той май си мисли за самолета до Мадрид, така че и той отпада.
-
Все се надявам по този начин един по един всички да отпаднат и като остана само аз ще трябва да приема тогава, а засега само ще си пцувам ....
19 Април 2004 16:38
Уау, каква промисъл пък срещнах тук нейде по-нагоре:
" в България през последните 15 години няма качествен премиер."
Ако правилно схващам логиката, в годините преди тези 15 е било бъкано от качествени министър-председатели. Леле-мале....
19 Април 2004 16:51
Инакомислещ - Ако правилно схващам логиката, в годините преди тези 15 е било бъкано от качествени министър-председатели.
За съжаление не я схващаш логиката. Май ще трябва да ти се обяснява по-простичко. От 15 години премиер се става на друг принцип валиден и сега, който е различен от предишния, а и от предишните. А ние живеем "тук и сега". Тъпо ще е да се върнем назад във времето и да оценяваме всичките ни премиери, така и до Хан Аспарух може да стигнем. Това не е целта на занятието. За нещата случили се поотдавна е добре да се сещаме, когато не трябва да се повтарят грешките. Надявам се този път правилно да схванеш логиката ...
19 Април 2004 17:05
Това, че сега премиер се става по друг начин, отколкото преди 15 г. и по-натам, се напънах и схванах. Сега се напрягам да се сетя и подредя премиерите от Аспарух насам - по старшинство, по азбучен ред, по ръст и тегло, по дължината на мандата и прочие други мерки и критерии...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД