:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,338
Активни 390
Страници 27,748
За един ден 1,302,066
Прогноза

Преформулиране на мандат, или ескалация по български

Депутатите мерят тази седмица колко още да затънем в Ирак
Депутатите ще умуват тази седмица над термина "преформулиране". Този неологизъм се наложи в политическия ни речник около кризата в Ирак и от Великден се върти из висшите институции като шлагер. Комисията по външна политика, отбрана и сигурност ще го запее идния четвъртък хорово, след като президентът Георги Първанов даде тон, а министърът на отбраната Николай Свинаров и външният министър Соломон Паси внесоха партитурите за разучаване.

За онези, които не следят отблизо



топкласацията на политическите шлагери,



трябва да се каже, че "преформулиране" означава у нас същото, което за американците означава думата "ескалация", която излезе на мода през Виетнамската война. Нейният смисъл е нарастване на военен ангажимент, който предизвиква затъване във военна безизходица - нещо като изкачване по стълбата, която води надолу.

У нас става дума за преформулиране на мандата на българския батальон в Ирак. Според президента Първанов това се налагало, защото се е променила обстановката и контингентът нямал достатъчно пълномощия за действия при новите предизвикателства. Миналата година той бе изпратен с мироопазваща мисия, но в Ирак няма мир и следователно няма какво да пази. Затова трябва да премине към мироналагаща мисия - поне така мислят куражлиите във висшите среди.

Възникна задочен дебат, който изплете небивала политическа конфигурация: произлезлият от соцпартията президент се оказа на диаметрално противоположни позиции с бившия си съпартиец Сергей Станишев, но влезе в синхрон с твърдолинейни политици от СДС (Надежда Михайлова) и ДПС (Кемал Еюп). Ролята на балансьор изпълняват управляващите царисти, които внесоха въпроса за "преформулирането" в дневния ред на комисията, но и направиха серия уговорки чрез парламентарния шеф Огнян Герджиков. Лидерът на жълтата парламентарна група Станимир Илчев пък се доближи до социалистите, като се обяви като тях срещу променяне на мандата.

Всъщност разпалената словесна битка в София няма никакво отношение към сигурността на българския контингент в Кербала. Както и да бъде определен мандатът му, той ще върши все същото като досега: ще патрулира по улиците, когато е спокойно, и ще се затваря в лагера, когато го атакуват. Възможностите на 480 души са прекалено скромни в град с 600-хилядно население, където за броени дни могат да се стекат милиони религиозни фанатици. Новият мандат е нужен обаче на българските политици, за



да "си вържат гащите",



понеже стана прозрачно ясно, че миналата година са взели погрешно решение, след като са си затворили очите за обстановката в Ирак. Без да имат право, са забъркали България във война под предлог, че ще пазят мир. Никой не може да им гарантира, че някой ден няма да бъдат питани за противоконституционно вкарване на страната във война.

Особено уязвим в това отношение е президентът, който като върховен главнокомандващ би трябвало да реагира на подобно сериозно закононарушение. За да е спокоен за бъдещето си, той има нужда от решение на парламента, което да поеме отговорността за включването на България във войната.

Управляващите са разколебани, защото чувстват, че се нагърбват с прекалено сериозна вина. Засега те се оправдават със съюзнически задължения към САЩ, но ако наесен Джордж Буш загуби изборите и Вашингтон направи завой,



ще изпаднат в жалка безтегловност



За социалистите, които се готвят да идват на власт, нещата са по-прости: те искат чрез неясния сегашен мандат да си оставят вратичка, за да се измъкнат от Ирак, ако стане прекалено напечено. В крайна сметка България е поела официален ангажимент за мироопазване, а не за потушаване на въстание и за настъпателни бойни действия.

Полша и Украйна вече заявиха, че няма да разширят мандата си. Президентът на Румъния Йон Илиеску дори заговори в четвъртък за "провал" в Ирак, като го обясни с прекалената твърдост на окупаторите и с фалшивите очаквания, че населението ще ги посрещне като освободители. Нашите братя по оръжие в "коалицията на желаещите" започват да показват будно чувство за самосъхранение. При нас пък е силна традицията на гюромихайловщината.
12
795
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
18 Април 2004 22:11
Ах!
18 Април 2004 22:41
НЕ става въпрос за "преформулиране" на позицията на БЪЛГАРИЯ, а за "преформулиране" на позицията на българските политици!!! България- това е Народът й! А Народът на България НЕ е взимал решение/чрез Референдум, например/ за участие на български граждани в окупацията на Ирак- такова решение взеха българските политици и управници! Те си знает защо!!! Те си знаят и защо НАПИРАТ СЕГА да "преформулират" решението си!
МОМЧЕТАТА СИ ОТИВАТ! Азнар беше първи! Ще го последват Буш, Блеър и останалите "желаещи" !!! Язък за патоса за Война, жертвите от Войната и парите за Войната !!!
18 Април 2004 22:56
Някои наричат изтеглянето от Ирак "бятство от отгововорност". Аз пък твърдя, че оставането в Ирак е бятство от отговорност. Защо? Ами защото вече е очевидно, че бяхме забъркани в една каша, от която трудно се излиза. Излизането е свързано с отговор на доста неприятния за някои въпрос "Защо се случи това?" Отговорът е свързан с поемане на отговороност - политическа и наказателна. Затова нашите политици ще увъртат, ще държат там батальона до последния, само и само да убедят себе си, че са били прави и да избягат колкото се може повече от наказателна отговорност. Да, наказателна!
18 Април 2004 22:57
Какво прави България в Ирак? - надали и Соломон Паси може да даде свестен отговор. Но вече щом сме вътре, струва ми се, че не можем като испанците да се измъкнем по партенки. Най-малкото гордостта го позволява. (нищо, че досега ни струва 120 млн. (доларара или лева - няма значение)
19 Април 2004 04:08
А, политик и отговорност!?? Особено български политик. Би трябвало да бъдат съдени един ден и не само за Ирак, но янките няма да ги дадат на народа.
19 Април 2004 05:55
Правилно Geo_19! Гордостта е от голямо значение! Не напразно България от известно време заема позата ГОРДО ВДИГНАТИ КРАКА...
19 Април 2004 06:41
shop_en и не само тази поза. Отдавна България е разголена от кръкста надолу. Може да кажем гордо свалени гащи. ( като си помисля за зърнените далавери на Доган). Гордо насран памперс - като видиш как краде политическия ни елит и как Първанчо раздава ордени наляво и надясно.... .....има още....
19 Април 2004 11:58
Преформулиране ..... Дрън-дрън! Какво да преформулираш, когато си се натопил по собствена воля до гуша в говната? Как и да го формулираш - все си е смрадлива работа ! Не е ли време да се иска изгонването на Паси? И да се чака от Франция и Германия да кажат: "Сакън! За къде сте без тоя дипломатически титан"?
19 Април 2004 15:37

Ето това наричам аз мимикрия, хамелеонщина - бивш член на БКП, редактор във вестник "Работническо дело", кореспондент в Ханой през 1981-85 година, какъвто е Славчо Терзиев, да прави критика на демократичния ред. Интересно какво ще прави, ако тук дойдат китайците? Може би ще пише, че още като малък е обичаб да яде ориз?!...
19 Април 2004 15:52
Роки, явно доста си блъскан по главата...Откъде този напън у мнозина да коментирате пишещия, вместо писаното?...
19 Април 2004 19:29
Тая каша потвърждава дефектите на нашата политическа система. Партиите трябва да изразяват мнението на част от гражданите и да го защитават в Парламента. Е, част от гражданите /не се ангажирам да кажа каква част/ е против участието ни в иракската авантюра. Коя е партията, която изразява тяхното виждане? Изобщо, каква е връзката между партиите и гражданите?
20 Април 2004 10:04
Тома неверен, наистина няма партия, която да отстоява моето мнение. Затова разчитам на президента.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД