:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,539
Активни 466
Страници 7,104
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Кривак кривини изправя ли?

Не бе трудна прогнозата, че преди да сложи парафа под първото предпазно споразумение с България, Международният валутен фонд ще изиграе поредния заучен етюд в стил "строга господарка". Така се добавя драматизъм към напълно формалния акт на предстоящото съглашение, по което страната няма да тегли нови кредити, но си запазва възможността да почука отново на познатата порта, ако през следващите години ненадейно й се разклатят финансовите баланси. Това е учтивият вариант за изписване на закъсали държави от спешното отделение за международна финансова реанимация, за



раздяла и еманципация



на националната икономическа политика от опеката на МВФ. Раздялата е много по-болезнена за опекуна, нежели за попечителствания. За МВФ България бе блестяща сцена, където единствената пиеса от репертоара му - "Стабилизацията", бе играна без прекъсване цели 14 сезона. Неговите мисии ги чакаха като месии, аборигените и вождовете ги слушаха със зяпнали уста и подлагаха гръб за всякакви капризи и опити. Сега обаче клиниката напуска любимият пациент, който през последните 5 години служеше като нагледна илюстрация за един от малкото докрай успешни стабилизационни експерименти. Съвсем естествено е моментът да се драматизира, да се добави доза напрегнато очакване. Това е логиката да се поставят нови условия за споразумение, чийто единствен смисъл е турянето на деликатна точка на безбройните матрици и условия за отпускането на поредния транш жълти пари. Няма друго обяснение за



битката срещу кредитирането



на българските фирми и най-вече потребители, поведена на сбогуване. Това е битка, обречена за фонда. Той няма шанс да прокара абсурдните искания за нови административни репресии срещу "местните банки". Защото местни банки практически няма в България. Отдавна свършиха онези беззащитни локални креации, които господата от МВФ спускаха в списъци за насилствено затваряне - задължително за туземната администрация условие, без което кранчето за доливане на държавната хазна не изцеждаше поредната доза-залъгалка. Сега у нас банковият пазар е поделен между международни гиганти и те със сигурност знаят как да пернат през крадливите ръчици хора, които се пресягат да им измъкнат 450 млн. лева от портфейлите. (Това е числото на БНБ, според мен щетите от исканото увеличение на безлихвено блокираните пари ще са доста повече). Още повече когато



няма никаква логика



в предлаганата мярка. Идеята чрез спиране на кредита да се борим срещу търговския дефицит на страната е очевидно нелепа. Мигар ако забраним въобще да се дава и лев кредит на българин, това ще спре вноса? Ами! Ще го увеличи, защото ще уморим онези местни производители, които благодарение на кредита преодоляват наложената с борда ликвидна преса върху прохождащия роден бизнес. Тогава за същите стоки ще търсим внос. Износът им изцяло ще спре. Напротив, ако получават нормална банкова подкрепа, както конкурентите си в индустриалните страни, българските производители сигурно ще заемат по-здрави позиции и на местния, и на външните пазари, т.е. ще ограничат вноса и сами ще изнасят. Впрочем дефицитният платежен баланс е



естествен резултат от валутния борд,



за който предупреждавахме. Този ефект се наблюдава при всички държави, които са прилагали този експеримент. Така е, защото бордът рязко намалява риска (курсов и трансферен) за чуждия вносител към местния пазар. Така е, защото изкуствено създаденият дефицит на свежи пари забавя вътрешния оборот. Не е без значение и "парниковият ефект" на борда (независимо че местната валута е твърдо фиксирана, вътрешните лихви са няколко пъти по-високи от лихвата на резервната валута), който оскъпява местния продукт. Това са все удари с дебелата гьостерица, дето ни покарваше в калъпа на валутния борд. Сега със същата сопаджийска политика, чийто пряк резултат е зиналата бездна между вноса и износа, ни се предлага да "поправим изкривяванията" в баланса. Същата работа като оня, дето биел магарето и за да припне по-живо, но и защото не щяло да спре. Чудно, че



не се обсъждат логичните мерки,



до които прибягва всяка държава, когато в търговския й баланс зейне дупка. Чудесен пример какво трябва да се прави тогава можем да вземем от САЩ. Първо се стяга митническият режим. Не само срещу контрабанда, но и срещу внос на стоки с умишлено занижени цени (за да избегнат утежняващия ДДС). Въвеждат се строги нетарифни забрани - изисквания за опаковка, маркировка, всякакви изпитания и измервания, поставят се квоти на безмитния внос. Води се твърда борба срещу чуждестранния дъмпинг, най-вече при публични търгове. Търсят се начини за подкрепа на местния производител - ако не с преки субсидии, то поне с държавни гаранции за износителите, включително за кредитиране на чуждия купувач на наши стоки. Баталията около кредитните ограничения е само бутафория, която отклонява търсенето на решение на най-острия ни икономически проблем в посока, където решение не съществува.
27
848
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
18 Април 2004 21:51
Netarifinite ogranichenia varhu vnosa + riskat ot nestabilen kurs sushto ne sa prepiatstvie vuv vnosa. Vnosat prodalzhava, kato vsichki vnositeli vkarvat dopalnitelnite razhodi v prodazhnata cena i nakraia vsichko go plashta klientat. Samo che pokari klienta-potrebitel, gori kato napikan fas i klientat-proizvoditel. Niama proizvodstvena firma, koiato da ne polzva v niakakva stepen vnosni surovini ili materiali i na kooiato podobni ogranichenia (a te ne che sega sa malko) da ne i zatrmoziat razvitieto. T.e. absoliutno sushtite argumenti, s koito g-n Hursev mnogo tocho izoblichi nepazarnoto ogranichavane na kreditiraneto, mozhe da se tvurdi, che i trikat s netarifnite ogranichenia e edna antipazarna svinshtina.
18 Април 2004 22:28
явно Хърсев се прави на неразбрал или наистина не е разбрал, но МВФ не са искали да спират кредита, а да намалят средствата на банките като накарат даржавата да изтегли 150 милиона депозити в търговските банки които те после дават на потребителите с печалба, и БНБ да увеличи задължителните резерви на банките. Целта е явно да се намалят разтежа (50%) на потребителските кредити които биха запалха за икономиката в дългосрочен план ако продължава в сащия темп и това да намали разтежа на потреблението като с това се намали разтежа на вносq и помогне за редуцирането на търговския дефицит. И колкото и да не му са иска на Хърсев, но това си е напълно резонно, но разбира се на спекулантите не им харесва идеята балонът да не се надува, защото те живеят и печелят от надуване и пукане на балони, пък после потребителите и предприемачите да плащат за това. Но както правилно е забелязъл Хърсев това предложение на МВФ, май първото смислено от както работят у нас, няма шенс да успее, защото този път балонът се надува от западните банки и те ще гепят гювеча, а и за хърсевците също ще остане нещо. То това е може би и плана - МВФ знаят че няма да успеят да прокарат идеята и затова като последно сбогом - предупреждение та после да казват как се видели в бъдещето.
18 Април 2004 23:07
Дайте Шанс на Емил Хърсев - бъдещия министър председател
19 Април 2004 00:35
Докторчето пак е написало поредната порция халтурка пълна с тинтири-минтири и икономически алабализми, без да се опита да анализира статистическите данни.
Съгласно тях действително има увеличение на търговския дефицит, но при внимателното разглеждане на структурата му положението не е чак толкава тревожно.
Не е вярно, както някои твърдят, че той се дължи предимно на внос на потребителски стоки, които българинът консумира. Напротив баланса на потребителски стоки е положителен с 966 милиона евро. Отрицателен е балансът на енергийните източници: 1, 135 милиарда евро, на суровини и материали: 1, 091 милиарда и на инвестиционни стоки: 1, 550 милиарда евро. Както се вижда от данните на БНБ в България вече се произвежда и икономиката се събужда от летаргията. Увеличеният внос на инвестиционни стоки ще доведе скоро и до подобряване на търговския баланс, защото инвестициите ще започнат да увеличават производството на стоки и услуги.
От друга страна, ако погледнем структурата на дълга се вижда, че има увеличаване на дълга в частния сектор с повече от милиард спрямо предходната година, което до голяма степен се обяснява увеличаването на вноса на инвестиционни стоки.
В същото това време бизнесът в България беше принуден да работи в идиотските условия на валутния борд и лихви по кредита 12-15% годишно и двойни обезпечения, когато лихвите по кредита за еврото, за което е вързан лева, са рекордно ниски: 4-6%! Как тогава да се състезава българският предприемач с европейския?
Напоследък поради конкуренцията в банковия сектор лихвите на българските (по регистрация - Докторчето правилно сочи, че няма български) банки спаднаха до 9-12 %. Това намалява далаверата им. За това е загрижен фондът и иска да ограничи кредитирането, за да запази високите лихви, да задуши местния бизнес и България безкрайно да обслужва лихвите си по външния дълг, вместо да се възроди икономически и изплати дълга.
В интерес на истината трябва да се признае, проблясъкът на Докторчето, че "идеята чрез спиране на кредита да се борим срещу търговския дефицит на страната е очевидно нелепа!"
Правителството обаче трябва да изтегли ресурса от "приятелските си" банки и да го вложи в инфраструктурни обекти за намаляване на безработицата, оживяване на икономиката и като следствие от това увеличаване на GDP на страната!
Пред вид очакваното влизане в ЕС, приемане на еврото като платежна средство, неминуемо ще доведе до 20-30% обезценяване на лева породи натрупаната разлика в процентите на инфлацията в България и ЕС за периода от началото на валутния борд. Така че си носете новите дрехи, вземайте кредити и си купувайте недвижим имот! Далаверата на аусландбългарите е да вземат евтин кредит от чужбина и да купуват имот в България СЕГА!!!

Редактирано от - American bastard! на 19/4/2004 г/ 01:57:45

19 Април 2004 01:42
AMERICAN BASTARD,
Звучиш много ЛОГИЧНО ! Особено много в последното ти изречевие!!!
ЩЕ ТЕ ПОСЛУШАМ !!!
19 Април 2004 06:54
Не съм икономист, но предполагам, че Хърсев е засегнат от нещо и затуй тъй яростно пише.....
19 Април 2004 08:27

приемане на еврото като платежна средство, неминуемо ще доведе до 20-30% обезценяване на лева



Тук нещо не вдявам, American. Приемането на еврото ще се извърши и в трите му функции, които обикновено са присъщи на парите.





Естествено, че Хърсев е абсолютно прав за кредитите. Нагъзването отново на IMF ще доведе по мои лични пресмятания до отнемане на половин до три-четвърти процента от реалния растеж.
19 Април 2004 08:47
-wolf, губиш си времето...

*

Хърсев -
19 Април 2004 09:22
Драги steppenwolf,

Какво не вдяваш? При валутният борд стойността на лева е твърдо привързана към стойността на дойче марката, респективно сега към стойността на еврота. В същото време би трябвало при това положение лихвите и инфлацията в страната да са приблизително равни на тези в Германия (ЕС сега). Да ама не! Всяка година от момента на въвеждане на валутния борд има разлика между годишния процент на инфлацията в БГ и ЕС средно от порядъка на 3-4 %. С натрупване за целия минимум десет годишен период (1997-2007) това ще бъде най-малко 20-30%. Тогава тази натрупана разлика в инфлацията при фиксиран курс неминуемо ще предизвика ножица за валутния курс, което ще удари потребителя, но за сметка на това ще стимулира износителите. Дано се укаже, че съм заблуден черногледец и прогнозираният от мен ценови шок при присъединяването на БГ към ЕС е рожба на болната ми фантазия, а не в вследствие на това, което сочи икономическата наука. Ето защо съветвам в момента да се купува недвижим имот в БГ (стойността му in the long run винаги се покачва) с евтин кредит от ЕС, който ще връщате РАБОТЕЙКИ ТАМ. Недвижимите имоти винаги са били консервативна инвестиция и убежище за парите в кризисни и инфлационни преходи.
Прост пример: Ако ти работеше на запад преди демокрацията и непосредствено след нея (премахване на законовите ограниченията за покупка на недвижим имот) беше закупил няколко апартаменти в София, представи си каква щеше да бъде стойността им към днешна дата и размера на твоята далавера.
19 Април 2004 11:00
Америкън Бастард -
Въпросът е, че това генериране на икономически ръст става не с помоща, а въпреки действията на правителството!
Трикратният размер на разликата в ръста в държавния и в частния сектор показва колко по-висок би бил общия ръст, ако имаше по-голяма отговорност и инициативност при управлението на държавните предприятия!
Примери за успешно управление на държавната собственост има много на Запад!
....................
Хубаво е че МВФ ще намали присъствието си у нас!
Но какво става с валутния борд??? Докога ще сме в него?
Докога ще стоят блокирани 6 млрд. валутен резерв - съотношение между валутен резерв и Брутен национален продукт каквото няма нийде по света!
Никоя държава не си позволява да държи толкова блокирани средства!!!!!
ДОКОГА!!!!!!!!?????????
19 Април 2004 14:53
Прав е Хърсев...
Единствения начин да ги накараш да работят (и бизнеса и мързелите) е да ги обвържеш с кредити... По начина по който се обезпечават потребителските кредити в БГ, риск за банките почти няма. Предполагам, така е и с бизнесите...
Но според мен, в цялата работа има значение и факта, че Милен Велчев иска да стане шеф на мвф... Помните ли как им се беше опънал преди време? Сега явно е поомекнал...
19 Април 2004 16:10
Г-н Хърсев е в правото си да си пази хляба. След като взема стоката си ( пари ) евтино и я продава скъпо ( лихвена разлика) , има огромен брой клиенти и повечето засега си погасяват кредитите , то естествено е да е недоволен че някой иска да му спъва бизнеса. При това увеличението на търговския дефицит вследствие на кредитирането заплашва единствено фиксирания към еврото курс на лева, но той може да удържи поне още 1-2 години с това темпо на нарастване. Американския бастард е дал забавно тълкуване как кредитната експанзия отивала за преоборудване и даже са му се привидяли димящи заводски комини и отлепяне от дъно. Помня едно време как ни караха зорлем на политическа учебна година и там идваха нарочни лектори – учени, които ги говореха баш същите неща. Само че тогава се казваше “ в строя влязоха нови мощности” , “съвместни предприятия с цел излизане на пазари в трети страни” и растежът беше по 7-8% годишно, а не мижави 4. И хем си бяха прави хората, но сполуката някак си се отложи.
По официални данни през февруари 2004 вътрешното кредитиране нараства спрямо май 2003 с 2, 5 милиарда лева , като ръстът на търговско-инвестиционното и жилищно-ипотечното е 760 млн, тоест потребителското скача със 1, 74 милиарда. . Тук не влиза чисто стоковия кредит (лизинг) , който може да е само отчасти финансиран (вкл от външни кредити, които също нарастват) и отчасти да е междуфирмен стоков кредит. Така че в момента преживяваме едно издърпано напред бъдещо потребление, което ще го погасяваме безпроблемно след 3 години с новите европейски заплати.
Винаги ми е било смешно да чета за поразяващи заключения, тръгващи от взаимовръзка на 2 величини и естествено водещи само напред и нагоре “понеже така било …. И там станали големи работи. Дай сега и ние тъй”
В икономиката всички неща са навързани едни с други и майсторлъкът е да се намери баланса. Който иска да научи повече за връзката между кредитна експанзия, лихви, валутен курс, растеж, стабилни частни банки, лоши кредити , балон с недвижими имоти, инфлация , държавен дълг и.т.н може да прочете хубава популярна статия по примера на Япония Тук
19 Април 2004 19:49
Драги Сенчест икономист,

Звучиш като дървен философ-икономист, който до ден днешен не е купил и препродал даже една игла, да не говорим взел кредит, инвестирал/спекулирал и направил пачка. За сметка на това, обаче може напоително да обяснява икономическата дейност, но на практика цял живот живее на едната заплата и някой друг халтурка-хонорар!
Отлепяне от дъното наистина има и това го показва нарастването на БВП, а кредитната експанзия и структурата на търговския дефицит, според както сочи статистиката са поради засилена инвестиционна дейност! Естествено обяснение на тези процеси няма да получиш на базата на знанията си от партийната учебна година.
С думи прости и некупешки ще ти кажа, че при влизането в ЕС (въвеждането на еврото) ще има поскъпване на цените (обезценка на лева), както има и далавера сега да се купи недвижим имот, но на подходящо место!



Редактирано от - American bastard! на 19/4/2004 г/ 19:52:46

19 Април 2004 20:23
Без да съм икономист смятам, че Хърсев е сто процента прав. Това е дивашка повърхностна мярка за преодоляване на търговския дефицит. Има страшно много варианти за намаляването му, въпросът е дали управляващите и конкретни лобисти го желаят.
19 Април 2004 20:36
Съгласен съм напълно с практическите съвети на Бастарда. Само бих добавил - не избързвайте и да продавате преди еврото да замени лева
19 Април 2004 20:41
Ако съдя по това, което стана в ЕС след въвеждането на еврото - забележимо поскъпване, въпреки уверенията на евролидерите, че промяна в цените няма да има, тогава Бастарда е абсолютно прав. Сега обаче е невъзможно дори и с кредит да си купиш жилище, тъй като цените скочиха неимоверно, а взимането на кредити изисква много сериозни официални доходи, с което малко хора могат да се похвалят. Ипотечни кредити успяват да вземат онези, които вече имат някакво жилище, което да ипотекират или пък онези с високите заплати, които могат да си позволят да платят, според мен високата лихва от около средно 15 % в зависимост от банката.
19 Април 2004 20:58
PICKWICK,
Лихвите по ипотечните кредити в БГ вече паднаха до 8%! Не е нужно да имаш жилище, което да ипотекираш. Достатъчно е да имаш 30% от стойността на новото жилище за първоначална вноска и вземаш имота с кредит от банката, като го залагаш в полза на банката - ипотекираш. Обекта е collateral (гаранция)! При това положение обаче е необходимо да имаш месечни доходи, които да ти позволяват да обслужваш месечните вноски за погасяване на кредита.
Предстои да се пусне нов продукт при който плащаш първоначална вноска и ако не ползваш жилището, то се отдава под наем и с него се погасяват вноските по кредита. В случая става въпрос за луксони холидей флетс, при които цената на квадратен метър е от порядъка на 1500 евро и се управляват от фирма, която гарантира заетостта на обекта.
19 Април 2004 21:26
Бастард, и двата варианта ми се струват неприемливи спрямо възможностите и то не масовите, а на т.нар. средна класа, която е все още химерно понятие в България, но на практика има зародиш на такава. Има много фактори, които пречат дори и да можеш да отделяш по-голяма месечна сума за погасяване на вноска като например несигурността дали доходите ти ще се запазят същите за срока на изплащането. Да не говорим, че 30-те % е също труднопостижимо за немалка част от хората. Но, това, разбира се, са лични проблеми би казал специалистът. А иначе идеята да се отдава под наем жилището за изплащане на вноските е добра, но защо само на луксозните апартаменти?
19 Април 2004 21:32
Пики, казано е - пари се правят САМО с пари. От труд най-ногу да се изгърбиш
Питай евреите аку не верваш
19 Април 2004 21:49
Ми да, като в оня виц - "Глей тоя кон как са го изгърбИли".
19 Април 2004 21:52
PICKWICK,

Това с луксозните апартаменти е бизнес и ти не участваш в него, а си само инвеститор. Същото може да се прави на индивидуално ниво, като ти го правиш изцяло. Реален случай: Апартамент купен с валута през 1995 година в центъра на София, който бива луксозно саниран и обзаведен се отдава под наем за същата валута. Към днешна дата апартамента се е изплатил изцяло от наема, включително и последното освежаване за новия наемател! Или пък апартамент в София се продава и със стойността се купува вилно място в Симеоново. С валутен кредит се построява вила и се отдава на международна организация за 2000 долара на месец! Към днешна пета година от наема както се плащат данъци кредитът е почни изплатен. Вери симпъл.
Не случайно в Италия основния бизнес на мафията е строителство и недвижими имоти, защото там маржовете са големи
19 Април 2004 21:55

и да ся неначудиш що на онио му викаха Пешо Коня
19 Април 2004 21:58
Еееех, Бастард, така добре звучи всичко в твоите уста, но ........
19 Април 2004 21:58
American bastard, на твое място не бих се притеснявал че често икономическите ти обяснения звучат смешно за хора които разбират от икономика. Все пак успяваш да блеснеш пред скучаещи домакини, което е явно и основната ти цел. По истеричната ти реакция подразбирам че съм уцели л горе - долу битието ти - бивш икономически лектор я от "Георги Кирков" , я от АОНСУ , я от БАН - понастоящем дърт неудачник-комплексар. По всяка вероятност бивш шкартиран милиционер ( издават го плоските опити за провокации, на които има да чакаш да се вържа) По титаничност на икономическата мисъл стоиш някъде между Иван Ангелов и Величка Рангелова. Явно опитваш да се прехранваш с комисионерство. Такъв тип хора са изключително нагли и досадни. Една подобна персона преди години месеци наред упорито ме преследваше по телефона в опит да ми пробута вълшебна прахосмукачка Рейнбоу.
Верно е че всеки трябва да опитва да изкара някак пари. Моли се само да не приемат и у нас всички европейски закони. Че в някои страни съществува и персонална отговорност за подвеждаща или укрита информация с цел лична печалба. Примерно ако след време група клиенти като напр PICKWICK на които си успял да пробуташ преоскъпени жилища на кредит тръгнат да те съдят за заблуда, няма да помогне само отговорност на ООД. Ако те изловят да отговаряш лично направо отсега виждам изтъкнат пенсионер - икономист как предлага на трамвайната спирка пред Илиенци фааактури по 4 лева парчето.
19 Април 2004 22:00
Може и с нелуксозни имоти, но маржа е много по-малък. Освен това наемателите са от проблемна категория, с ниски доходи, не могат да ти дадат кауцион (минимум три месечни наема гаранция за спазване на договора) и изобщо само неприятности с бедни хора, живи дяволи.
19 Април 2004 22:14
Драги Сенчест икономист,

Според мен икономическите познания и умения на един индивид се оценяват от постигнатите от него финансови резултати без да е клиент на правоохранителните органи. Считам, че не е необходимо да занимаваме форума с мерене на пишки, а може като грамотни хора да се срещнем и да докажем един на друг постигнатото от всеки. Ако желаеш в края на месеца съм отново в София и може да посочиш на моя мейл място и време за среща. Твърдо съм убеден, че ще ти докажа наличието на по-висока ликвидност и дълготрайни активи в страната и чужбина. Чакам твоя мейл!
19 Април 2004 22:55
Драги Сенчест икономист,

Оказа се, че посоченият от теб мейл при регистрацията е фалшив! Освен това нещо не ми се обаждаш на мейла ми! Schade! Du kö nntest was etwas zusä tzliches und hauptsä chlich praktisches lernen! Seid gesund!

Редактирано от - American bastard! на 20/4/2004 г/ 16:42:30

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД