:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,763
Активни 202
Страници 6,328
За един ден 1,302,066
Спор

Кой да плаща за здравето на децата, пенсионерите и бедните

Снимка: Eмил Иванов
Съвсем нова система на здравно осигуряване предложи наскоро Икономическият и социален съвет. Това е най-новият консултиращ управниците орган, съставен от работодателски, синдикални и граждански организации. Становищата му са препоръчителни, а не задължителни.

Съветът е сезиран по проблемите на здравното осигуряване от президента Първанов. Отговорът на експертите предвижда здравно да се осигуряват само работещите и лечението им да се плаща от здравната каса. Държавата трябва да поема всички разходи по конкретен преглед или лечение за бедните, децата и пенсионерите. Неработещите, но заможни българи пък да плащат сами за доктор и лекарства, предлагат експертите.





Дикран Тебеян: 4 милиона души се лекуват за сметка на едва 2,5 млн. работещи

По-богатите пенсионери да се осигуряват сами предлага зам.-председателят на стопанската камара



Нели Чолашка

- Г-н Тебеян, каква е логиката на предлаганата от Икономическия и социален съвет промяна в системата на здравно осигуряване?

- В момента системата предвижда работещите, които имат доходи от трудова дейност или собствена предприемаческа дейност, да се осигуряват върху дохода, който получават, и да внасят 6% върху него. Проблемът е, че броят на тези хора е около 2,5 млн., максимум 2,7 млн. Има обаче още 4 млн. души, които нямат доходи и за които държавата твърди, че ги осигурява. В действителност обаче държавата ги осигурява върху една минимална работна заплата, а пенсионерите - върху размера на техните пенсии, което е крайно недостатъчно, за да могат да се покрият разходите за здравеопазване. Така излиза, че здравноосигурените лица не само проявяват солидарност помежду си - хората с по-високи доходи покриват разходите за тези с минимална и близка до минималната заплата, но те финансират лечението и на огромния кръг лица, които нямат никакви доходи. При това положение трябва или да нараснат вноските за здраве с всичките негативи на една такава мярка, или системата на здравеопазването да продължи да изпитва хроничен финансов недостиг. За нас това не е никакво осигуряване, сбъркана е цялата система.

Кой печели от тази система? Очевидно не спечелиха осигурените лица. Тяхното здравно обслужване се влоши. Не спечелиха и тези, които държавата уж осигурява. И тяхното здравно обслужване се влоши. Не спечелиха работещите в болниците, защото и техните доходи не се увеличиха. Единствените, които спечелиха, са личните лекари.

Ако лечението на хората без доходи се поеме изцяло от държавата, то 6-те процента здравна вноска ще стигнат за здравните услуги на осигуряващите се, включително и за болничното им лечение. Но тогава наистина държавата трябва да направи по-голям разход.

- Има ли разчети колко ще му струва на държавния бюджет, ако той поеме изцяло лечението на хората без доходи, вместо да ги осигурява върху минимална заплата?

- Не. В момента обаче системата на здравеопазването е в безизходица, защото при 6% вноска, която плащат само 2,5 млн. души, никога не могат да се покрият разходите за здравеопазване на 6,5 млн. души. Това е ясно на всички.

От друга страна, сега държавата поема осигуровките на хора, които съвсем не са с ниски доходи. Например няма логика държавата да плаща на един пенсионер с пенсия, близка до тавана от 420 лв., а работещ на минимална заплата от 120 лв. да се осигурява сам. Тези пенсионери трябва да се осигуряват здравно за своя сметка.

В тази връзка не съм съгласен и с тезата, че държавата трябва да поеме разходите по лечението на всички земеделски производители. Действително има такива, които не могат да реализират продукцията си на пазара и отглеждат толкова, колкото да се изхранват. Има обаче и фермери, които продават на пазарите в големите градове и печелят много добре.

- Какъв според вас трябва да е критерият за достъп до здравно подпомагане от държавата? Сегашният гарантиран минимален доход, който е прагът за достъп до социално подпомагане, е 40 лв. на член от семейството и е твърде нисък.

- Този праг действително е много нисък. Трябва обаче да има не само подоходен тест, но да се прави проучване при какви условия живее човекът, какво жилище има, какво стопанство, колко земя и добитък. Освен това трябва да се взема предвид не доходът на член от семейството, а на домакинството. Сега съпругата на един добре облечен бизнесмен например не работи и е без доходи. Пълнолетният син на добре облечения бизнесмен, който кара последен модел западна кола, също формално няма никакви доходи, а и не е член на семейството вече. Такива групи, които не се осигуряват, но разполагат с достатъчно средства, трябва да плащат за лечението си.

- Няма ли да се наложи разширяване на администрацията, за да се контролират джипитата и болниците дали са извършили определена дейност, за която е платил бюджетът?

- И сега джипитата отчитат колко души са прегледали, какви лекарства са предписали, кого са пратили по дадена клинична пътека при специалист и т. н. Въпросът опира до информационната система. Ние нямаме информационна система и доскоро не знаехме дали този, който се явява на преглед, изобщо е здравно осигурен. Не е нужно да откриваме топлата вода. Как в развитите страни се отчита всичко това? Естествено благодарение на информационната система, която имат, на контрола и високите санкции, които се налагат. Ако там един лекар си позволи да издаде фиктивен болничен лист, както масово се прави в България, той ще бъде лишен от лекарски права за цял живот.
12
841
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
18 Април 2004 21:04
abe dikrane abe tabeiane v razvitite strani proizvejdat lekarstva i lekarska tehnika i komputri i softuer koeto ot svoia strana osiguriava rabota za milioni hora i dobre oblecheni biznesmeni ima miasto pod slanceto ti kakvo si se zahvanal zaben danak da mi vavejdash.
18 Април 2004 21:51
С пожелания за г-н Дикран Тебеян да се пенсионира "на таван" от 420 лв. и да си плаща собственоръчно за лечение/осигуряване и т.н.

И междувременно няколко задачки-закачки, върху които да помисли:
1. може би доходът от 120 лв. е твърде нисък, а не "таванът" - твърде висок?
2. социалната уравниловка "добре облечен" равно на "неплащащ осигуровки" е уравнение с няколко неизвестни. Стига с това демонизиране! Не е нужно непременно да си грозен, беден и зле облечен, за да бъдеш приет в българското общество!
3. може би и ЕС мисли точно така. Да се опита г-н Тебеян да обсъди тези свои скромни идеи с френските си колеги например.

В заключение, незавидна е съдбата на тази "стопанска камара", която ражда такива велики идеи за реформи...
19 Април 2004 10:21
Трябва пенсионерите да се осигуряват от държавата , но хората в работоспособна възраст трябва да осигуряват сами себе си и децата си , които те са създали.Така, както се предлага просяци, неграмотни и мързеливи ще увеличават своята тежест и като брой , и като разходи за обществото.Останалите , които не са мързеливи и се трудят ще напускат държавата за да търсят по-добри условия за работната си сила в чужбина.По този начин няма да се създават условия и стремеж към образоване и успех в живота в България.Това дали човек има съответен осигурителен доход трябва да е в основата на семейното планиране и по този начин трябва да се лишават от родителски права хора използващи деца-просяци и детски помощи за да се напият и да направят още едно дете.Социалната политика трябва да е ориентирана към хора стремящи се към образование , преквалификация и трудолюбие , а не към мързел и създаване на отрицателен пример за децата си!
19 Април 2004 12:07
Ами да мрат! Кой да плаща? Само пълнят територията с боклук и развалят имиджа МИ. Представяте ли си - чудесна базичка, чиста, спретната, подредена, а вокруг - одни старци, мърльовци и бедняци? Да мрат, мамка им ... Хем и да не се мъчат бадева!
19 Април 2004 14:40
Старшината, това важи и за фуражките...
19 Април 2004 14:45
Господинът има право само в едно "ПАРИТЕ НИКОГА НЕ СТИГАТ"! А защо не стигат е време някой да направи един много обстоен и задълбочен анализ...Иначе и десет процента да стане здравно осигурителната вноска и осигурените да се изравнят по брой с работещите - пак ще има рев за пари...И децата разбраха, че НЗОК е яма за пари!!!
Неправдоподобно звучи цифрата 4 млн. които се лекуват за сметка на 2.5 милиона осигурени! Много хора от осигурените не са и прекрачвали прага на лекарски кабинет!!! А заплащането на ДАНЪК ЗДРАВЕ като процент върху доходите е жив грабеж - понеже по този начин ВСИЧКИ ПЛАЩАМЕ РАЗЛИЧНО А ПОЛУЧАВАМЕ ЕДНАКВО. Не е ли време за задължителен пакет здравни услуги да се плаща минимална и достъпна за повечето хора фиксирана годишна вноска? А от там нататък да има скали със съответни "екстри" за по-платежоспособни и претенциозни хора...И без това в момента голям брой медицински "услуги" са грижа на "самите давещи се"!
19 Април 2004 15:05
МислИ, philipeto, мислИ ...
19 Април 2004 15:33

Управлението на бившите келнери и ченгета, пуснати на Запад след 1989 година, да не се прави на интересно! Ние всички даваме значителна част от социалните ни помощи, наричани кой знае защо трудови заплати, за отбрана, образование, здравеопазване и прочее. Ако спрат да ни удържат тези огромни суми, заплатите ни ще станат като в Словения - поне 1000 долара. Ясно е кой плаща за здравето - ние самите, и не е нормално, да не кажа че е криминално деяние, да се прави уговорка отново, повторно, да плащаме свръх данъци. Няма ли кой да вкара акъл в тъпите чутури на управляващите и да ги прати на майната им!?
19 Април 2004 16:45
Няма логика в мислите на този чичко! За 25 г. лично аз съм вземал болнични 3-4 пъти по 3 дни и то за настинка! През тези 25 г. баща ми е пенсионер през последните 17 г., но тази година му се наложи операция! Излиза, че и аз и баща ми (пенсионера) реално само сме плащали за здраве, а сме се "ОПЪВАЛИ" да си получим здравните услуги!
.......
Тази ОВЦА, не е разбрала, че когато човек е млад плаща за здравето на родителите си! Така ще е и с нас! Но ОВЦАТА е представител на така наречения "едър капитал", а те, тези представители нежелаят като работодатели да плащат за здравето на наетите от тях работници! Това е проблема на тази ОВЦА! Но овцата си върши работата в това нестопанско сдружение или нещо подобно!
19 Април 2004 19:05
Ха ха-след статиите във вестник Всеки ден, прекопирана тук, в която се вадиха данни от проверка на Сметната палата как крадат управляващите ЗК, днес един отворко заяви, че да не плащаш здравни е криминално деяние и те вкарват в затвора!

Евала бе!!! Да крадеш от данъците втора, трета, четвърта и т.н. заплата е законно, а да не плащаш нещо, което не получаваш, е силно криминално деяние!

Е как да плащаш?!?

Бе тия срам нямат, а и усет нямат накъде върви бурната река на народното недоволство.
Той народът взе да се събужда!
19 Април 2004 19:40
родник, сега е така, децата да плащат за родителите си за да имат те сега и пенсия и осигурен доктор но аз вече си задавам въпроса, а поколението след нас дали ще иска и то да плаща солидарно когато /ако е рекъл Всевишния/ натрупаме години. Наложителни са промени не само за НЗОК но особено за НОИ
19 Април 2004 21:06
Господин Тебеян,
Това не е никаква нова система за здравно осигуряване. Ако държавата не внася здравни осигуровки за определен кръг лица, а поема разходите за лечението им, то това означава, че тази дейност ще се финансира от бюджета на държавата. Следователно това не е здравно осигуряване, а финансиране от бюджета. Тук е мястото да попитам
какво стана с прословутата „Бяла книга” за социалното осигуряване, за която по проект
бяха изхарчени доста средства преди 10 години. Тук е мястото да Ви припомня, че
в НОИ още през 1995 година се направи дългосрочна прогноза за осигурените лица и
осигурителните плащания. Тук е мястото да Ви припомня, че през 1999 година предложих на Вас и на Управителния съвет на НЗОК проект за здравноосигурителна книжка, в която да се отразяват индивидуално здравно осигурителните вноски и здравно осигурителните плащания. Вместо това сега българските граждани имат здравноосигурителна книжка, която по същество не върши никква полезна работа.
Защо г-н Тебеян след като посетих лично Икономическия и социален съвет и бях готов като специалист да дам своите предложения по същество това ми беше отказано. С мотива, че тези въпроси ще се разглеждат по обстойно през есента. Защо не направихте най-елементарното – да поискате експертното мнение на катедри, научни работници и
специалисти от мрежата. Смешно и жалко е Икономическия и социален съвет да
работи по метода на „пашкула и бубата”. Затворен в самия себе си. Затова не се сърдете
но си заслужавате основателно критиката. Предлагам Ви да бъде оттеглено внесеното в Президентството предложение и вместо него да бъде изработено ново.
Направете си труда и потърсете съдействието на широк кръг специалисти и експерти в областта на здравеопазването и здравното осигуряване. Това е първата необходима стъпка, която трябва да направите. Това в никакъв случай няма да застраши персонално
местата, които току що са заети от назначените в Икономическия и социален съвет експерти.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД