Наредба за опаковките и отпадъците от тях, влязла в сила неотдавна, стана повод за разгорещени дискусии между представители на бизнеса и на администрацията.
Производителите и вносителите на опаковани стоки протестираха срещу множеството неясноти, съпътстващи въвеждането на новата продуктова такса и срещу това, че не е поискано мнението им при определянето й. Правни и технически грешки, непълноти и противоречия в нормативната уредба са само малка част от нещата, срещу които се опълчиха предприемачите. Единодушното становище е, че новият данък ще доведе до поскъпване на стоките. Затова се иска гратисен период за създаване на условия за въвеждането му.
На 13 април Световна банка изпрати писмо до министъра на околната среда и водите Долорес Арсенова, в което се твърди, че заради въведената такса, се е увеличило времето за обработка на митницата, че липсва необходимият софтуер и въведената мярка засяга и споразумението за заем. От банката разпространиха изявление, в което се изразява съжаление, че служебна кореспонденция е попаднала в медиите. Притесненията относно въведената мярка, обаче, не бяха отречени.
-----------
Наредбата
Наредбата за опаковките и отпадъците от тях задължава производителите и вносителите на опаковани стоки да преработват 20% от продадените опаковки. Който не го прави, трябва да плаща такса. И тъй като в България практически няма такава възможност, ще плащат всички. Размерът на таксата се определя според материала, от който е изработена опаковката. Тарифата за 1 кг хартиен амбалаж е 20 ст., за пластмаса - 70 стотинки, за стъкло - 10 ст., за метали - 30 ст. За 2005 г. таксите се променят на 1.37 лв. за пластмаса, 40 ст. за хартия, 60 ст. за метали, 12 ст. за стъкло.
Сумите се превеждат до 28- о число на месеца, като вносителите трябва да плащат таксите заедно с митническите сборове.
Възраженията на бизнеса
Едно от главните притеснения на фирмите е неясната роля на митниците, на които е възложено събирането на таксите. Митничарите трябва да изискват от търговците спецификация на количеството и на вида на опаковките, които се съдържат във всяка пратка. Не се знае обаче кой ще изготвя тази спецификация и как ще изглежда тя. Не са известни и санкциите, които ще бъдат наложени при невярно съдържание на декларацията. "Спецификацията не е стандартен търговски документ и за нас не е ясно какви реквизити трябва да има тя", коментира Георги Григоров, зам.- директор на Агенция "Митници". Когато няма спецификация за количеството и вида на опаковките, би следвало митничарите да изискват плащане на най-високата такса, казват представители на Асоциацията на митническите агенти. "Ние нямаме нито административен капацитет, нито функция като администрация да събираме парите", каза още Григоров.
Той допълни, че според него това е нова такса по вноса, която не може да бъде въведена и събирана у нас, заради правилата на Световната търговска организация. От МОСВ обаче контрират, че подобна такса съществува в Естония, Латвия, Литва, Румъния, Унгария.
Друг проблем е софтуерът за попълване на декларациите. Програмата не предвижда тази такса. Това означава, че митническите декларациите не могат да се попълват и подават по компютърен път.
И според бизнесмените не е работа на митничарите да събират таксите за опаковки на вносните стоки. За пример те дадоха Европейския съюз, където митниците не се занимават с подобна дейност.
Въпросителна стои и пред начисляването на ДДС върху продуктовата такса. Сумата трябва да се преведе заедно с митническите сборове. По тази причина митниците почнали да искат потвърждение от банките за всеки превод. Парадоксът е цената на потвърждението, което допълнително товари бизнеса.
Документът струва около 7 лв., а банковата транзакция-1-2 лв.
Така, ако една пратка съдържа опаковки до килограм, вносителят трябва да плати не само левче за таксата, но и още 1 лв. за превода.
Компаниите ще трябва да назначават нови служители, които да изпълнят всички изисквания по плащането на продуктовата такса.
Ще се увеличат административните разходи и на фирми, които не произвеждат отпадъци. Петко Шишков, шеф на конфекционната фирма "Ропотамо", обясни, че макар компанията да не произвежда отпадъци, ще трябва да назначава още служители. Задачата им ще бъде да описват и претеглят многобройните найлонови пликчета с артикули, които "Ропотамо" получава от чужбина- копчета, ципове и др. Част от пликчетата впоследствие се връщат отново зад граница, което означава, че ще се попълват и две митнически декларации- за продуктовата такса и за опаковките на стоки, които са в режим на временен внос.
Представителите на бизнеса се притесняват, че нововъведението ще създаде затруднения при общуването с търговските им партньори. Не е ясно, например какво ще стане с медикаментите, които са внесени на консигнация, повдигна въпроса Владимир Найденов от Асоциацията на вносителите на лекарствени средства на едро. Ако лекарствата не се продадат и трябва да се върнат на производителя при изтичане на срока на годност, не се знае кой ще поеме разходите на българския производител и кой ще му възстанови платената такса.
Бизнесът протестира и заради липсата на разделно сметосъбиране и на изградени предприятия за рециклиране на отпадъци у нас. "Държавата събира средства без някой да знае за какво ще бъдат изразходвани", възмущават се производителите.
Цените на стоките
Производителите и вносителите на опаковани стоки не смеят категорично да кажат с колко ще се отрази новата такса на крайната цена. Общото мнение е, че поскъпването ще е около 10%. Най- засегнатите от нововъведението- производителите на млечни продукти, безалкохолни напитки и др., заемат изчаквателна позиция и настояват наредбата да бъде отменена, докато не се вземе мнението на бизнеса и не се анализират последствията от въвеждането й. Само "Загорка" обяви, че вдига цената в следствие на новата такса и бирата поскъпна със стотинки светкавично.
Решението
"Таксата е нужна и всички сме съгласни да я плащаме, стига да има ясни правила и да сме сигурни, че парите ще отидат за рециклиране на отпадъците", обобщиха участници в дискусията. Представителите на бизнеса се обединиха около искането въвеждането да се отложи минимум с година. За това време трябва да се изучат практиките в ЕС по отношение на системите за управление на отпадъците, да се обсъдят видовете такси и начините на тяхното определяне и събиране. Отговор трябва да се получи и на въпроса по какъв начин ще се преработват опаковките.
МНЕНИЯ
Лукан Луканов "Арома":
Между 3 и 5% ще се повишат цените на продуктите на "Арома" вследствие въвеждането на наредбата. Това е е поредният случай, при който не се взима мнението на бизнеса. Съгласен съм, че трябва да има грижа за опазване чистотата на страната и затова трябват пари. Но не съм съгласен подобни нововъведения да се правят толкова набързо. Не е ясно и как ще бъдат изразходвани средствата.
Димитър Димитров, член на Съвета на директорите на "Видеолукс Холдинг":
Наредбата е необходима, но е порочна като механизъм, като начин на въвеждане. Трябваше да има предварително обсъждане. Имам резерви относно събирането на продуктовата такса. Дори на митницата не знаеха кога трябва да начисляват сумата- преди или след митото, кога да се начислява ДДС. Не съм сигурен, че държавата може да предложи услугата, за която плащаме, след като няма предприятия за рециклиране. Няма да увеличаваме цените, защото те се определят от пазара. Таксата ще бъде за сметка на нашата печалба.
хихик
Пълна дивотия на екоминистерството
Проста сметка:
Дължима такса - 0.80 лв.
Митницата не работи със стотинки - дължима такса - 1.00 лв.
Банков превод - 3 - 4 лв.
Телексно потвърждение - 6 - 7 лв.
Общо платени за 0.80 такса = 11 - 12 лв.
Купон да става.
Списък на таксите за екоминистерството, които събира митницата, че и начислява върху тях ДДС:
1. Такса пневматични гуми
2. Такса акумулаторни батерии
3. Такса за Националния фонд за опазване на околната среда
4. Такса опаковки
+ Такса по Закона за пътищата върху течните горива.
Това са фактите.
Боже, пази България!