Геновева
Надали някой може да си представи какво се върши сега по Шоплука, може би не навсякъде, но това, което знам достоверно, за селото Х, най-близко до което се намира една моя спретната къщурка, за щастие не пострадала много от пороите, но откъсната от света чрез едно свлачище, ще ви хвърли в потрес и презрение ако не към този етнос, то към голяма част от неговите представители...
Работи се само с рушвети. Всички багеристи, трактористи, фадромаджии от околните села, здрави представители на вече упоменатия шопски етнос, са командировани за борба с последиците. Плащат им се освен заплатицата и 20 лв. на ден командировъчни - еее, жалка работа наистина.
От сутринта засядат около централния обект, подлежащ на репариране - я реката, я дигата, я нещо подобно. Консумират алкохол, замаскиран в бутилчици кока-кола.
Просто си седят и си пият. Ако някой от тия, с наводнените къщи, ги запита: ама няма ли да дойдете към нас, да изгребвате, или некаква подобна операция, да отпушат някой път, отговаря му се: о, това не ни влиза в преките задължения. Какви са ви преките задължения? Ами началникът да каже. А началник няма. Ако местният кмет не отбира от строителство, той просто си пие също с тях. И чака. И той не знае какво. Същевременно се грижи да компенсира щетите към собствения си имот - ако си има например вила във вилната зона, пратил си багера да му копае в двора, че някакъв скъсан кабел паднал във водата и го лишил от ток. Минерална вода не се е раздавала, но хората са благодарни и да им докарат, да си я купят.
На поразия се вози шлак от "Кремиковци" и се хвърля връз тинята. Шлакът е безплатен и с него най-лесно се отбива номерът. Хората от вилните зони два дни копали сами в зоната на свлачището и след като поизкопали доста, на отчаяните им молби за помощ кметът им пратил един камион с шлак, който изсипан връз тинята, фактически унищожил труда им. След скандала за това неграмотно решение - сред виладжиите има доста грамотни строители, бил пратен багер да изкопае тоя пусти шлак, но багерът взел, че затънал в сътвореното от кмета. Па след това му пращали верижен трактор да го извлачи.
Хората събират пари помежду си и ходят да си пазарят от "Кремиковци" сами камиони и багери. На един предложили 50 лева и той щял да ги заплюе, рекъл: вие луди ли сте, бе, 50 лева пари ли са?
Умрелите животни - едрите, си плуват надолу по реката, докато стигнат до територията на съседното село. Тогава другият кмет дига пара и въпросните няколко крави, вече раздути, били закопани на дълбочина 2 м. Аз съм чувала, че трябвало да се горят, ама къде ти... па кой ще ги кара на екарисаж...
Трупа се шлак около реката, на нещо като дига, а първото решение, очевидно за всички наоколо с елементарни познания, дето се тълпят около залетия с тиня път, е да се изгребе поне временно корито на реката, да не се разлива още и да се оттече надолу.
Въпросното място, като доста близко до София, бе посещавано от много телевизии, беше сниман и военният министър, който обеща помощ още от понеделник. Засега хора с пагони не са виждани там.
На фона на драматичните репортажи на телевизията за бедствието и предприетите мерки ведно с височайшите посещения ми идеше да поръчам на някой от тези специалисти, дето се вайкат около свлачищата и тичат с париците, събирани от хората - в размер от 5 до 100 лв., кой колкото може, при кожодерите частници с държавните багери и фадроми, та ми идеше да им река: ами викнете някоя телевизия да снима багеристите как си пият цяла сутрин кока-колата с водката вътре. Па да ги питат: вие какво направихте днес, кой ви каза да го правите, колко часа работихте... Ама не, хората са достатъчно смазани, за скандали в публичното пространство нямат сили, пък и всеки си мисли да не гневи властниците, че може и все пак неговият ред да дойде, да му помогнат.
Когато кметът е читав, има мениджърски умения - такъв е случаят със съседното село Y, - той намира фондове, пари от някакви си негови икономии, пренасочване на средства и... за какво мислите ги дава, ами за СУХО на същите тия багеристи. Тогава те не пият кока-кола, а копаят от тъмно до тъмно.
Е, и това е мародерство според мен, но мародерство не индивидуално, а чрез отделните индивиди - институционално, обусловено от цялата ни управия.
*****
Послеслов: имената в този разказ са измислени (за селото X и Y става дума, де). Всякакво сходство с реални хора и деяния е случайно.
sasoss
Един друг вид мародери ни е спестил авторът. Може би от неудобство, но по-вероятно от начин на мислене.
Репортаж 1 по телевизията - един църен циганин обяснява как с онези 1000 лева не можел и клозет да си построи.
Репортаж 2 - един бай Намсикой обяснява, че същите тези 1000 лева доникъде няма да стигнат - само на бай Другнамсикой колата му, която била пълна с тиня, струвала 5000 лева.
С какво тези байчовци са по-различни от мародерите? Държавата НЕ Е ДЛЪЖНА ДА ОБЕЗЩЕТЯВА имуществото, пострадало от природните бедствия. Изпълнителната власт е решила да отпусне ПОМОЩ на пострадалите до 1000 лева. Това в никакъв случай не означава, че трябва да възстанови къщата на църния циганин заедно с хилядолевовия му клозет, която на всичкото отгоре вероятно е незаконна. Още по-малко пък трябва да обезщетява някой за затлачения му автомобил.
Може би трябва някой от изпълнителната власт да каже в прав текст, че няма да се ОБЕЗЩЕТЯВА никой, а само ще се помага. В противен случай исканията за пари ще растат лавинообразно. В този смисъл много лошо впечатление ми направи Орешарски, който мълча като партизанин на разпит, като му говореха глупостите за затлачения автомобил.
Pavlik Morozov
Много стара истина е, че най-добре се печели от чуждото нещастие (най-дебели са например печалбите от военновременна спекула и търговия с оръжие, но и хуманитарните кризи и бедствията са с добра "възвръщаемост"). Когато един човек е притиснат в ъгъла и оставен без опции, е най-лесно да го одереш жив за елементарна услуга и разбира се, под човеколюбивия лозунг "да помогнем на пострадалия".
Ако се следва чистият пазарен принцип, то тогава цената трябва да се определя между баланса на търсене и предлагане. По тази логика няма нищо лошо да се качат цените на станалите дефицитни в потопа стоки. Обаче тук говорим за благотворителност - нещо тотално лишено от пазарна логика. Т.е. цените не трябва да се надуват, защото това в този случай е коравосърдечно изнудвачество, спекула и злоупотреба. Това трябва да е критерият за подбор на изпълнители на поръчките по възстановяване - кой върши работа, и то на нормални или занижени цени. А не ей тъй, за симулиране на дейност, да се плаща на безскрупулни бездействащи наемници. Който се е опитал да се облажи за сметка на чуждото страдание - в немилост. Хората помнят. На тяхно място аз щях да го бойкотирам и уморя от глад и презрение.
Геновева
Понеже ми е много в заниманията и вниманието тези дни, та редовно гледам, впрочем вече намаляващите, репортажи от местата на "ликвидиране на последствията от наводненията" . И никъде не виждам кипящ, организиран труд. Картината обикновено е - например мост, основите му затрупани от дървета и двама, най-много трима души обикалят замислени и дърпат по един клон от купчината. Важни люде във военни униформи с осанка като на Кутузов пред Бородино оглеждат смръщено заобикалящата ги тиня.
Най-много две-три войничета размахват некакви лопати с малко забавени движения. А техниката наблюдавахме най-вече във вид на БТР-и, връз които са накачени величества - и обикновени, и медийни...
Това, картинката на мургавите трудовачета, по десетина, копаещи енергично около линията, която наблюдавахме само от прозорците на прехвърчащия влак, не е вече "актюелна". Щото тоталитаризъм, експлоатация на малцинството, знаем, ем, извиняваме се...
Геновевче,
щеше ми се да си неправа, т.е. крива, ама е... права си.
(да речеш, че и аз съм виновен...)
Така си е от време оно:
Даите да дадем.. и генерали колко щеш
Твои:
Генерал Воивода.
:-