Големи маневри се наблюдават около каспийските и сибирските находища. От Каспийско море и Казахстан тръгват два конкурентни петролопровода: единият на запад - Баку-Тбилиси-Джейхан (БТД); другият на изток - Атасу-Синцзян. Първият е контролиран от американците и бе пуснат в експлоатация на 25 май т. г.; вторият, който се изгражда от китайците, ще заработи в края на годината. Пекин се опасява, че увеличаването на дебита по американската тръба ще означава намаляване на доставките по китайската. Той подозира, че Вашингтон е възприел политика да пресича достъпа му до запасите от нефт в света.
Русия възнамеряваше да построи тръбопровод за сибирски нефт от Ангарск за Дацин. Но след намеса на Вашингтон трасето зави на север, за да стигне до пристанище Находка, близо до Владивосток, откъдето да обслужва доставки за Япония, Южна Корея и... САЩ.
Вече не е изненадващо, че Китай дава приоритет на развитието на военноморския си флот, който да охранява пътищата за доставките му на нефт. В модерната армада за първи път ще фигурира и китайски самолетоносач.
Китай си има и други съперници. Той спори с Индия за покупката на "ПетроКазахстан", чиято централа е в... Канада. Пекин си съперничи както с Делхи, така и с Токио за залежите в Иран. Техеран обаче не симпатизира особено на Япония заради нейните съюзнически връзки със САЩ, въпреки че в момента тя е главният му клиент. Напоследък той се стреми да превърне Пекин в свой стратегически съюзник, което силно дразни американците.
|
|