Мътна история - в такава мътна вода и риба не може да се лови. Така започват и завършват разказите на рибарите за двата инцидента, които вкараха иначе кроткия им поминък в криминалните хроники. В последвалите събития се видя, че има реален сблъсък между интересите на хора, пряко свързани с морето и благата му.
Какво се случи?
В ранните часове на 19 юли лодка с извънбордов двигател се заби в даляна пред варненската Първа буна. На място загинаха двамата пътници, които се возели прави - Росен Киров и Минчо Минчев. Дъщерята на бизнесмена Киров пострада, но оцеля, както и четвъртият спътник. Разбра се, че компанията е употребила алкохол, преди да се качи на лодката, за да потърси прохладата на морето.
Дни след разгласяването на ужасния инцидент със смъртта на двамата бизнесмени, преди мръкване в понеделник - 25 юли, мъже от два скутера и един джет са били видени отдалеч как режат металните въжета и мрежите на даляна под спирка "Панорама". Подобна бе съдбата на още пет мрежи от Варна на север до края на Златни пясъци.
Унищожението им е продължило до 5 ч. сутринта
Пожален бе единствено далянът пред местността Траката, разказва д-р Минко Минков, заместник на шефа на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури Бейхан Хасанов.
Заради приятелските връзки на загиналите с част от ръководството на ТИМ варненци заговориха, че наказателна бригада на групировката е изляла гнева си върху коловете и мрежите на риболовните съоръжения. Дознател от Гранична полиция се е заел с разнищването на инцидента.
Веднага се появиха обвинения от страна на Асоциацията на яхтените пристанища и на собственици на яхти, че далянът пред Първа буна не е бил обозначен и обезопасен. Заговори се, че ще бъде търсена съдебна отговорност от собственика му.
Заради погрома веднага скочи цената на рибата - къде по ясни причини, къде спекулативно. Заради повредените фатално даляни
бе нормално да спре всекидневната доставка
на дребната риба - гюмюш, граца и среден сафрид. Прекъсната бе "живата верига" между хората, които си вадят прехраната с риба от даляните, и клиентите на десетки, вероятно стотици заведения във Варна, в които се предлага класическата комбинация "порция цаца и една наливна бира".
"И за пенсионерите бе лошо - те се подреждат на опашки от рано сутринта да си купят по килце-две от рибата", обясни рибар от варненските даляни.
Даляните във Варна и околността дават работа на няколко десетки души. С улова от мрежите всекидневно се зарежда рибната борса в града, собственици на вериги заведения товарят по 20 лонди с цаца, а и сафрид. При голям улов и редовна доставка цената на дребната, но вкусна риба може да падне и до лев за кило, обясняват рибарите. По думите им цацата е добра, когато е взета от продавача навреме - много бързо след улавянето й.
Работата по даляните не е никак лека, мъжете отиват на работа, преди да изгрее слънцето - всеки ден. Излизането в морето до мрежите те наричат "воли" - всеки прави поне едно на ден, а когато има риба, след първото "воли" в 6 ч. излизат и в 11 ч. Дневният улов от един далян варира - от две лонди може да стигне и до два тона риба.
В петък, 19 август, рибарите излязоха на "воли" малко след 5,30 ч. Четири лодки се оттласнаха от брега току пред дискотека "Екстраваганца", която се настани на мястото на стария Рибарски плаж. Независимо от ранния (за стотици твърде късен) час заведенията по крайбрежната алея продължават да работят на пълни обороти и децибели. За 10-12 рибари това обаче е часът, в който тръгват да гонят рибата и късмета си.
Едно време тук бяха наредени до 25 лодки, сега я излезем 4 лодки при хубаво време, я не, казва един от рибарите.
Останахме шепа хора, повечето любители,
казва друг. Отказва да бъде цитиран с името си, защото нямал "такава потребност".
4-5 часа по-късно лодките се задават - сякаш изведнъж се откъсват от хоризонта и за минути стигат брега. Лека полека към каменисто-пясъчното парче земя, останало от старото рибарско средище, се струпват жени и мъже с извадени портмонета и празни найлонови торбички. Всички - и рибарите, и кандидат-купувачите, са сякаш на една възраст - от 50 нагоре. Има и известно съзаклятие между тях - познават се, знаят си вкусовете, отдалеч се предупреждават - "ще вземеш днес попчета, ще има".
Всички рибари участват в изваждането на лодките - няма моя-твоя. Набързо разпределят след това и улова - основно кая, по няколко килца за всеки, и малко сафрид - "24 парчета".
"Сафридът се обади на 17 август", казва един от мъжете. "Обаждането" зарадвало всички, защото
черноморският сафрид от години отсъства от трапезите
на варненци. Не години, десетилетия, уточняват рибарите. Сега чакат и се надяват на голямото завръщане на лефера. Знайно било, че тази риба следва сафрида. "Имаше години, в които, като хвърлим чепаре за сафрид, като дръпнем, на гроздове висяха само главите. Леферът го ядеше за секунда", казват ветераните.
Други риби, които "вървят по двойки" и се следват, са хамсията и паламудът. И те са деликатес за привикналите на кая варненци, както и харипът - малкият карагьоз.
Скумрията пък се превърна във всекидневна риба за любителите на морските твари, тя е една от най-често купуваните риби на варненската Рибна борса. Цената й - между 3-4 лв. за килограм, я прави сравнително поносима за средния джоб. По-скъпи са карагьозът и лавракът - когато ги има.
Замразената риба остава приемлива като вариант, след като не всеки може да си купи от зарана, отсича една от продавачките на борсата. При мен обаче всичко е прясно, добавя тя, сочейки дребния сафрид за 6 лв. килото.
Сега сафридът на варненската Рибна борса е скочил до 7 лв., а ако даляните работеха нормално, цената му нямаше да надхвърля 4-5 лв., казват рибарите.
Прогнозите на Бейхан Хасанов пък са още по-мрачни
- по думите му цената на сафрида може да стигне и до 8-10 лв. за килограм. Цацата пък "удари" 2 лв. за кило.
Въпреки уверенията на държавните институции, че е започнало възстановяването на увредените и унищожени риболовни съоръжения, само далянът под Траката работи с нормалния си капацитет.
Двата инцидента станаха повод и рибарите, и яхтсмените да се сритат по кокалчетата. От Българската асоциация на яхтените пристанища настояха даляните да напуснат оживените морски райони, където има много туристи. Представители на асоциацията категоризираха гибелта на двамата бизнесмени като "убийство по непредпазливост", тъй като не били взети мерки за обозначаването на фаталния далян.
След среща между собствениците на даляни, представители на "Морска администрация" и ИАРА се постигна договореност, според която на всеки кол на даляните ще трябва да се сложат светлинни отражатели. Освен това част от стоманените въжета ще бъдат боядисани в червена или оранжева боя, на съоръженията трябва да бъдат закачени и предупредителни червени ленти.
Животът на хората е по-важен от рибата, която ще изкарат рибарите, обобщи мненията Лъчезар Братоев, председател на асоциацията. Активността на яхтсмените стигна дотам да тръгне
подписка сред концесионерите по цялото Българско Черноморие
в подкрепа на искането да бъдат премахнати "всички даляни, особено там, където има плажуващи".
Това е мястото, на което е имало даляни от десетилетия, те си имат дългогодишна история, бе краткият коментар на д-р Минков. Той обясни, че за собствениците на даляни най-големият проблем е осигуряването на денонощна работа. На буните, в района на които са разположени даляните, няма елзахранване и се налага използването на батерии. Те пък се развалят от солената вода.
Рибарите на свой ред питат кой дава разрешителни и кой контролира собствениците на бързоходни лодки, които правят из морето "каквото си искат". Всеки далян е обозначен на всяка морска карта, откриването на нови, "експериментални даляни" пък става само след изричното съгласуване между "Морска администрация" и военноморските сили. Защо се допуска лодки без осветление да плават след залез слънце, гневят се далянджиите. Все въпроси, които все още нямат отговор.
|
|