Петролът е геополитика на страха, писа в началото на седмицата авторитетният швейцарски всекидневник "Льо Тан" ("Време"). Щвейцарците разбират от пари и трябва да им се вярва, когато става дума за сделки.
Светът отчита всеки ден рекорди в цените на петрола при сравнително стабилно предлагане от 84 млн. барела дневно. И на Нюйоркската, и на Лондонската борса пазарлъците за доставките през септември вече започват от 65 долара на барел нагоре, а само преди две години цените бяха двойно по-ниски. През този период наистина и търсенето е нараснало - главно заради китайската икономическа експанзия, но все пак то не е тъй шоково, че да предизвика ценова истерия. Според "Файненшъл таймс" на Китай се дължат 35% от нарастването на цените.
Откъде идва паниката на петролния пазар?
Както във всички фючърсни сделки роля играят не само класическите пазарни фактори на търсенето и предлагането, както и себестойността на продукта, но също доверието и очакванията. При петрола (заради неговата стратегическа роля в световната икономиката) пазарната психология дори е водеща. Сегашната тенденция към непрекъснато и рекордно поскъпване не е нищо друго освен отражение на страховете на света за бъдещето. Сетивата на петролните брокери са изострени до такава степен към всеки сигнал за възможно дестабилизиране на пазара, че първата им мисъл е не колко да купуват и продават, а как да се презастраховат.
В края на миналата седмица цената на лекия тексаски петрол скочи в Ню Йорк с повече от два долара. Какво толкова се беше случило в щата на президента Буш? Нищо особено. Но затова пък в Еквадор демонстранти бяха блокирали 200 петролни кладенеца в джунглите, защото транснационалните корпорации трябвало да разберат, че "не могат да богатеят за сметка на нашите ресурси". Президентът Алфредо Паласио заплаши, че ще въведе извънредно положение. Ако се смята само петролната тежест на Еквадор, който е петият по обем износител в Южна Америка, светът не би трябвало да се тревожи. Но еквадорската криза веднага добави няколко цента към септемврийската цена на горивата на всяка бензиностанция.
Българският шофьор също ще бръкне в джоба си,
за да плати за неразбориите в Латинска Америка, както плаща за смутните събития по цял свят, без дори да подозира колко много го засягат в днешната глобализирана икономика. Ще платят и пътниците, които се возят в градски транспорт, както и онези, които пестят, като ходят пеша, защото нарастващите транспортни и енергийни разходи се калкулират във всички стоки и услуги. По цени на бензина България вече е Швейцария на Балканите, защото и в двете страни литърът струва малко над 1 евро. Разликата в доходите си е само за наша сметка.
Атентатите в Ирак, напрежението около иранската ядрена програма и руско-китайските военни маневри добавят по свой начин нови и нови центове към побеснелите цени на петрола, защото събуждат нови и нови страхове на световните пазари.
Организацията на страните, износителки на петрол (ОПЕК), която координира пазарното поведение на някои от главните производители, вече има по-малка роля за цените на петрола от президента на САЩ Джордж Буш и лидера на терористите Осама бен Ладен. Възможностите на ОПЕК за въздействие върху пазара са на изчерпване. Картелът почти е достигнал производствения си максимум 34-35 млн. барела дневно. Саудитска Арабия прави допълнителни усилия и пуска на ден още по половин милион барела след "молба" от Вашингтон, но цената на петрола все си расте. Докъде? "Докъдето стигне страхът на неизлечимо болния свят", прогнозира "Льо Тан". Някои икономисти смятат, че кулминацията ще бъде 85 долара за барел, но други предвиждат и 100 долара за стандартния варел от 159 литра суров петрол.
Каквото и да се говори за утвърждаването на демократичните ценности, за либерализацията на икономиката, за борбата с тероризма, за общуването в информационното село, петролът всеки ден отчита, че светът става все по-несигурен.
А Велчев всепризнатия гений и борсов спекулант заложи 35 долара за барел за 2005.
.
Велчев е оня същия министър на финансите, по което време беха изчислили, че полет София-Варна плюс возило Варна-Силистра е по-евтино от наета кола София-Силистра.
_______________________
"Ако народът не вярва на управниците си, те не могат да останат на власт." Конфуций