Възможно е тазгодишната кампания за прием в гимназиите да продължи по-дълго от обикновеното заради предстоящите парламентарни избори, разбра се вчера. Просветното министерство обсъжда да освободи малък прозорец в рамките на кампанията в случай, че предложената от президента дата за вота 25 юни бъде одобрена. Това се пада точно по време на изпитите, а изборните секции обикновено са в училищата. По регламент те се запечатват 24 часа преди вота.
Липсата на яснота за датата на изборите е основната причина МОН да бави обнародването на наредбата за прием в гимназиите. Изпитите традиционно се провеждат в периода 20 - 30 юни, защото подаването на документи започва след 24 май и отнема време. В събота и неделя препитвания по принцип няма.
Просветното министерство е категорично против идеята кампанията да се изтегли по-рано, защото така ще се скъси времето за подготовка на децата. Вместо това МОН предвижда около датата на изборите да се освободят няколко дни, в които да няма изпити. Това евентуално ще доведе до по-късно обявяване на резултатите от изпитите.
Наредбата ще бъде публикувана най-късно до 15 април, обеща вчера министър Игор Дамянов пред Нова телевизия.
25 юни се пада и по средата на редовните летни изпитни сесии на университетите. От 14 юни до 10 юли е сесията в СУ, заверките в Университета по архитектура, строителство и геодезия започват от 6 юни. Според някои студенти на вуза провеждането на вота по време на заверки и изпити ще демотивира младежите да гласуват.
Този проблем ще обсъжда на свое заседание Националното представителство на студентските съвети в началото на април. "По-важният проблем е като цяло младите хора да бъдат мотивирани. Сесията не би попречила на никого, който твърдо е решил да гласува", коментира лидерът на организацията Васил Тодоров. Според студентите много по-важно е да се реши проблемът с гласуването по настоящ, а не по постоянен адрес.
НДСВ вече предложи подобна промяна в изборния закон. Тя предвижда студентите и учениците да могат да гласуват в населеното място, в което учат, без да е необходимо предварително да се регистрират. Изисква се единствено в момента на самото гласуване те да попълнят декларация, че не са гласували и няма да дадат вота си другаде, както и да представят студентска или ученическа книжка. За да няма злоупотреби, НДСВ допълнително предлага гласуващите по настоящ адрес ученици и студенти да се вписват в допълнителен избирателен списък.
|
|