Проектодоговорите с американски инвеститори за строителство на нови блокове в ТЕЦ "Марица Изток" 1 и за рехабилитация и експлоатация на четирите блока на ТЕЦ "Марица Изток" 3 са най-дълго протаканото споразумение в тази област у нас.
От началото на 1998 г., след търг с доста странни правила, за изпълнител по проекта за "Марица Изток" 1 бе избрана никому неизвестната офшорна компания "3C". Нейн собственик се води роденият в България израелски гражданин Джейкъб Менахем, живеещ в момента в САЩ. По-късно той продаде 88% от "3C" на петата по големина в света енергийна фирма - "American Energy System" (AES), и й прехвърли правата по проекта.
Формата за провеждане на търга бе доста коментирана. На "3C" бе даден статут на "иницииращ партньор". Според обясненията на шефовете на НЕК това означава, че тя ще може да прегледа офертите на останалите участници и да подобри своята.
Първоначално проектът предвиждаше двата нови блока, които ще построи "AES" в "Марица Изток" 1, да произвеждат ток на ишлеме, т.е. да преработват в електричество предоставяните му от НЕК въглища. Цената на тока в средата на 1999 г. беше 4,6 цента на киловатчас. Държавата трябваше да стане собственик на блоковете след 15 г. експлоатация. Новият Закон за енергетиката, приет в средата на 1999 г., обезсмисли този проект и с американците почнаха преговори за преработване на проекта.
Преговори с "Entergy Power Group" за "Марица Изток" 3 се водят от средата на 1997 г. За проекта дори не бе обявен търг. Тогавашният шеф на НЕК Константин Шушулов коментираше така: "Ами сватба с търг не се прави". Идеята бе НЕК и "Entergy" да направят смесено дружество, в което НЕК да държи 34% под формата на апортна вноска. Изкупната цена на тока беше определена на 3,12 цента, защото ставало въпрос за ремонт, а не за нови блокове.
Първоначалното споразумение между тогавашния Комитет по енергетика (КЕ) и "Ентерджи" бе подписано на 4.02.1998 г. Тогава в енергийните среди се твърдеше, че зад проекта стои вицепремиерът Евгений Бакърджиев. Свидетели засякоха как Шиляшки се покачи на трибуната на един от следизборните митинги на СДС с огромна папка в ръка и разпалено обясняваше нещо на вицепремиера, споменавайки "американците" и "Ентерджи". После Бакърджиев му нареди да се върне обратно в комитета и да подпише. По-нататък той с нищо не показа, че има нещо общо с този проект.
В офертата на американската компания ясно се казваше, че "уникалните пазарни условия предоставят отлична възможност за износ на електричество от България за Турция". По силата на това споразумение ексклузивни права върху проекта за рехабилитация на ТЕЦ "Марица Изток" 3 получава "Ентерджи". НЕК има право само да сравнява постигнатото в преговорите с щатската фирма с други предложения, но "без да води обсъждания, преговори, брифинги или някакви други действия с трета страна освен с "Ентерджи". На практика предварителният договор се подчиняваше на законодателството на Швейцария.
Отначало "Ентерджи" смяташе, че за рехабилитацията и новото оборудване ще са необходими $ 120 млн. Осем месеца по-късно инвестицията вече бе вдигната на $ 374 млн., а още по-късно - на $ 440 млн. Тогава енергийните спецове обясняваха, че в интереса към износа на ток за Турция няма нищо странно, защото големите инвеститори не се интересуват от нашия сравнително ограничен пазар на ток.
Новият Закон за енергетиката обаче обезсмисли и този проект, защото според него външнотърговски сделки за електричество могат да се сключват само от държавната НЕК. Междувременно НЕК и турската ТЕАШ подписаха 10-годишен договор за износ на ток и това обърна с главата надолу споразумението с "Ентерджи". Американците обаче не се отказаха и проектът започна да се предоговаря.
В окончателен вид сега проектът предвижда "Ентерджи" в съдружие с НЕК да рехабилитира централата, да я експлоатира 15 години и да я върне на държавата. Една от най-оспорваните клаузи предвижда в случай, че НЕК не може да изкупи цялото произведено количество ток, централата да има правото сама да търси купувач. Това нарушава възприетия в закона принцип на "единствения купувач", представляван в момента от НЕК.
|
|