:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,142
Активни 623
Страници 13,707
За един ден 1,302,066
Партиен живот

На Гергьовден СДС променя устава и попълва НИС

На 12-та конференция на сините революции не се очакват. Всички ще се спотайват, защото след нея Костов ще реди листите
Снимка: Пeтър Ганев
След Гергьовден СДС вече няма да е някаква организацийка с кратка биография, а Партия, която има зад гърба си изтръшкани една дузина национални конференции. На 5 и 6 май 2001 г. сините ще проведат в София за 12-и път своя най-висш форум.

Още в края на февруари пленумът на СДС - Националният съвет, закова няколко задължителни теми за националната конференция. Тя ще промени устава на партията и ще попълни оределия състав на оперативното ръководство - Националния изпълнителен съвет (НИС). В дневния ред е предвидено достатъчно време за политическа дискусия, на която ще бъдат заклеймени тези, които бяха изгонени от партията - и така форумът ще се превърне в



конференция на победилата "права линия".



12-та конференция на СДС ще бъде хибридна. Въпреки че по устав тя не е отчетно-изборна, на нея ще се избират почти половината от членовете на НИС. Другата половина, включително и председателят на партията Иван Костов, остават членове на НИС, без е нужно да се преизбират.

Костов ще отчете дейността на партията, а Екатерина Михайлова - работата на синята парламентарна група в 38-ото НС. Сутринта на 5 май лидерът ще разкаже и докъде е стигнала подготовката на СДС както за парламентарните, така и за президентските избори. Ден по-късно делегатите ще чуят и доклад на комисията, която изготвя предизборната партийна програма, наречена: "България - европейска държава. Работа и сигурност - възможности за всички".

12-та национална конференция ще бие вероятно всички рекорди по делегатска посещаемост - на нея ще присъстват по един делегат от всеки местен клуб, членовете на НИС, Националния и Контролния съвети, ексдепутатите от 38-ото НС, членове на общинските и областните ръководства, председателите на областните МСДС, сините общински кметове, председатели на общински съвети, министри, зам.-министри, председатели на държавни агенции, областни и зам.-областни управители. За пръв път право на участие в конференцията получават и представителите на младежките клубове - 30 сини младежи ще могат да излъчат един делегат на конференцията.

Три комисии готвят конференцията. Първата, водена от Костов, пише предизборната програма. Втората, с лидер Екатерина Михайлова, умува върху промените на устава, а третата ще подготвя избора на новите членове на НИС.



Какво ще отчете Костов?

Успешният оздравителен процес!



Синият Командир сигурно ще се похвали за сетен път, че управляващото мнозинство е изкарало пълния си управленски мандат. Ще говори за НАТО, ЕС, визи. Ще обясни пак как тече "оздравителният процес" в партията.

За съжаление, Костов едва ли ще се спре на това как СДС е изпълнявал резолюциите на последната, 11-а конференция. През февруари 1999 г. тя постави като основна задача пред партията: "укрепването и разширяването на доверието и неговото възвръщане, там където то беше загубено, на основата на почтена и отговорна политика". Много трудно някой друг освен Костов и няколко души около него, биха могли да споделят, че тази основна задача е била изпълнена от СДС. Не бяха "активизирани контактите с всички структури на гражданското общество", както изискваха резолюциите на 11-та конференция. Процесът на "трайно политическо, икономическо и социално интегриране на различните малцинствени групи" бе спрян. Партията не гарантира "участието на младите хора във всички сфери на обществения живот като залог за европейското изграждане на държавата". Информационната и медийната политика на СДС си остана там, където си беше - долу ниско.



Кого ще изберат в НИС?

Надежда и Муравей!



Националният изпълнителен съвет на СДС ще бъде попълнен вероятно само с двама нови души. По устав НИС е "до 11 члена", а сега в него има само 8 души - председателят Костов, заместниците му Йордан Соколов и Димитър Абаджиев, главният секретар Екатерина Михайлова и членовете - Никола Николов, Михаил Михайлов, Мария Стоянова и Росица Тоткова.

Със сигурност след заседанието на Националния съвет в Хисаря като фаворити за влизане в НИС ще се явят бившите му членове - Надежда Михайлова и Муравей Радев. Все още е валидна препоръката на последната национална конференция - да не се концентрира власт чрез съвместяване на партийни и държавни постове, но тя ще отпадне, защото вече не е нужна. Текстът беше измислен през февруари 1999 г. специално за Евгений Бакърджиев. Сега той е добър и, ако си постави за цел, би могъл дори да бъде 11-ият елемент в НИС.

Чисто формално, конференцията трябва да избере главен секретар на партията. Т.е. да преизбере Екатерина Михайлова. В момента тя де юре е изпълняваща длъжността на главен секретар, тъй като замести Христо Бисеров, без да е избирана на този пост от национална конференция. Кооптирани, а не редовно избрани членове на НИС, са Мария Стоянова - влязла на мястото на Бакърджиев, и Росица Тоткова, която замести Йордан Цонев. Двете дами също трябва да се явят на избор и ще бъдат преизбрани. На практика само 5 от 11-те възможни члена на НИС са избрани там, където трябва - на национална конференция.

Ако на националната конференция бъде променен уставът и така бъде вдигната бройката на хората, участващи в НИС на 13, сериозни шансове за влизане в НИС имат още петима души - двамата препоръчани вече от Националния съвет в Хисаря - областният на Кърджали Пламен Иванов и шефът на СОС Антоан Николов, както и Асен Агов, лидерът на младите сини Велислав Величков и бившият търговски министър Валентин Василев.

Освен увеличаването до 13 на членовете на НИС, другите промени на устава, които предложи Националният съвет в Хисаря, са: даване на статут на сини клубове извън територията на страната, създаване на нов орган в синята структура - областна конференция и уеднаквяване на процедурата по избор на ръководни органи на национално, областно и общинско ниво.



Защо конференцията ще е сега?

Чакаха победата на здравите сили!



По устав 12-ата национална конференция трябваше да се проведе през август т.г. Тя обаче бе изтеглена по-рано, защото идват избори и трябва да се стегнат редиците. Конференцията ще се проведе едва 43 дни преди вота, защото трябваше да се изчака победата на "здравите сили над здравия разум" и да се разпратят депутатите по домовете им след края на 38-ото НС.

Доста сини партийци настояваха да има национална конференция още в края на миналата годината. Месеци преди да настъпи милениума бившият оргсекретар на сините Емил Лилов (сега в актива на ЕКИП) разправяше колко хубаво е да се направи една бърза конференцийка. Може би по това време Лилов и другите хора около Бисеров правилно са преценявали, че имат шанс да се преборят за своите идеи и да победят ръководството на един извънреден форум. Колкото повече минаваше времето, толкова повече вътрешнопартийната опозицията виждаше колко е слаба и спираше да говори за сбирка. И когато тя млъкна окончателно по обективни причини - нали бе изключена от партията, тогава ръководството на "Раковски" 134 взе да настоява за нова конференция. Катя Михайлова, например, взе да говори: "Има голяма вероятност СДС да проведе редовна, междинна, а не отчетно-изборна конференция преди парламентарните избори". След изгонването на Бисеров и Цонев и особено след като стана ясно, че те няма да разцепят драстично ПГ на СДС, Костов се поуспокои, взе да си връща цвета на лицето и се зае да порязва всички връзки на големите и лоши ексколеги с местните структури на партията.

Тази конференция е необходима на Костов, за да демонстрира някаква стабилност в партията преди изборите. Тя ще е пагубна за СДС, ако на нея се промъкнат критикарски настроени елементи, които почнат да искат оставки, примерно.

Конференцията обаче едва ли ще бъде взривоопасна, защото тя ще се проведе преди един друг ключов момент за партията - определянето на сините кандидат-депутатски листи. По закон те могат да бъдат регистрирани до средата на май - поне седмица, след като приключи работата й. По време на конференцията всеки от актива ще си трае с надеждата, че все пак ще се уреди на избираемо място. Така, както си траеха депутатите в края на 38-ото НС.



Бури за ръководството ще има не на 12-та,



а на 13-та национална конференция. Все още има вероятност след парламентарния вот СДС да проведе нова, 13-а национала конференция, на която да се отчетат резултатите от гласуването, да се очертае пътя на синия кандидат-президент и да се свали НИС на Костов. Това би станало само в не толкова фантастичния вариант, при който СДС губи властта след 17 юни. Ако СДС не успее да спечели изборите или ги спечели, но не състави силна коалиция, която да излъчи стабилно правителство, то тогава в партията неминуемо ще настане брожение, което ще завърши с нова национална конференция. На този фатален форум или Костов ще си отиде от партията или от там ще си тръгнат нови кервани с заклеймени предатели. Възможно е тази конференция да се проведе до края на септември и по този начин сините ще повторят историята от 1991 г., когато само за два месеца те спретнаха цели 2 национални конференции.
1070
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД