:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,933
Активни 905
Страници 1,863
За един ден 1,302,066
Интервю

Евгений Бакърджиев: Грешка на СДС ще донесе беда на 8 млн. българи

Новият стар заместник на Иван Костов не иска да коментира дали са останали корумпирани в синьото ръководство след отчетно-изборната конференция. За правителствените промени твърди, че трябва да се обяснят лично от премиера. Напускането на кабинета било болезнено, но той щял да се съобрази с решението за разделяне на партия от държава
- Доволен ли сте от конференцията, г-н Бакърджиев?

- Единайсетата конференция... Като на лента ми минаха и предишните. Тази е наистина по-различна.

- С какво е по-различна?

- Това е първата конференция, в която ние правим отчет на свършеното, когато сме в управление, и правим избор не само на ръководство, а и на пътя оттук насетне. В такъв смисъл тя е особено важна не само за СДС като политическа структура, а заради ангажиментите на СДС в управлението, в парламента, в изпълнителната и местната власт. Все пак зад гърба ни са десет години опит и десет години провеждане на форуми. Тази повтаря по многобройност националната конференция от февруари 1997 г. Тогава също имаше над 4000 делегати в НДК. Но сега и обстановката в България е по-различна.

- В смисъл?

- Мястото на България е вече друго, не само в региона на Балканите, а е и като едно малко дете от увеличаващото се европейско семейство. Като държава, която се насочва в следващите две до три години да стане пълноправен член в евроатлантическите структури. Такава позиция е съвсем нова за нашите сънародници и за членовете на СДС.



каре------

Друго, характерно за форума, е, че нещата се назовават с истинските им имена. Не е нито весела, нито замазваща конференция. Посочиха се тези грешки в работата, тези недостатъци и тези пропуски, които задължително трябваше да бъдат казани, за да направим верния извод, да се опитаме да коригираме поведението си. Много важно е, когато се допускат грешки, да бъдат изчиствани - най-вече когато носиш зад себе си отговорностите в управлението на цялата държава.

---------



Грешка на СДС може да доведе беда на 8 милиона българи. Затова, колкото и да е нелицеприятно, трябва да си казваме кривиците.

Много сериозен беше анализът за състоянието на структурите и политическото поведение в СДС. Разбира се, първата ни задача е да бъдем колкото можем по-полезни и да работим по-добре за страната, но за да направим това, трябва да подредим къщичката си отвътре. Затова и повечето от изказванията бяха силно критични към конфликти в отделни организации, към напрежението на места. Каза се, че има противоборство, лични мераци и отборни вражди. И създадохме арбитражния орган. СДС и хората в него не трябва да се делят на добри и лоши, на свои и чужди, а трябва да се търси справедливост. Спорът винаги е полезен, въпросът е от него да не се ражда омраза, а по-добро решение.

- В изказванията преобладаваше по-скоро темата за бедността.



каре-------

- Безспорно, това, което се вижда с обикновено око в цялата страна, тук се чу много ясно. Че основното внимание в управлението на държавата вече трябва да бъде насочено към живия човек. Ще повторя и една част от доклада - досега градихме основите на сградата на държавата. Това е неуютната, но необходима част. Сега трябва да минем към видимата, касаеща всеки българин, част. Задължително е вниманието ни да се насочи към ежедневните, битовите, личните проблеми на хората. Към решаване на огромния проблем с безработицата, с доходите. Разбира се, финансовият министър сподели много верни неща. "Искате, каза Муравей Радев, но трябва да се съобразяваме с реалности." Винаги трябва да се опитваме да направим нещо повече от това, което сме направили вчера.

----------



- Да очакваме ли по-социална политика?

- Представителите на изпълнителната власт и депутатите получиха задача - да се опитат да променят нещата. Председателят на Народното събрание каза, че ако се наложи, ще се гласуват ограничения в законодателството, което касае цените на тока и парното. Но няма да допуснем повече безразборно увеличение и своеволия на чиновници от топлофикациите и от системата на енергетиката, които тормозят и правят много трудно ежедневието на нашия сънародник.

- Харесва ли ви новият НИС?



каре--------

- НИС не се избира, за да се харесваме един на друг вътре в него, нито на една или друга част от делегатите. Той е орган, който трябва да върши работа. От тази гледна точка аз винаги отстоявам едно и също правило, което спазвам вече 45 години: да можеш да работиш с всички. Въпросът е да работим качествено и в обща посока, не заради конфликти или интереси.

-----------



- Можете ли да работите с тези колеги от НИС?

- С много от тях вече сме работили един мандат. С други сме имали общи ангажименти в предизборни кампании, в структури на СДС, при отделните обиколки в страната. Ще се опитаме да бъдем пълноценни и всеки да даде това, което има и което може да отдели на СДС. Според мене колкото повече, толкова по-добре.

- Разбрах, че кандидатурата ви за председател на СДС е била оттеглена. Мислех, че всеки политик винаги се стреми към по-високия пост.

- СДС-София издигна кандидатурата на Иван Костов за председател. Аз също гласувах за нея в регионалния съвет. А сега СДС-Лом, моите приятели, с които заедно работихме и спечелихме изборите там, издигнаха моята кандидатура. Споделих с тях, че ще подкрепя Иван Костов и че е излишно да се правят самоотводи на сцената. Затова ги помолих, те проявиха разбиране и оттеглиха моето име.

- Имате ли съмнения за честността на избора?

- Този път организацията беше такава, че да не се допусне никакво съмнение или некоректност. Радвам се, че СДС вече може да направи точно такъв тип избор, в който всичко да е пред очите на хората, на огромна по брой комисия с взаимен контрол от депутати, секретари и технически персонал. Никой няма никакво основание да изразява каквото и да е подозрение. В крайна сметка трябва да уважаваме избора на делегатите.

- Не смятате, че конференцията е била режисирана?

- Във всяка конференция има по-доволни, по-недоволни, много доволни или несъгласни. Това е демокрацията, това според мен е СДС, такова развитие трябва да има една народна партия.

- Не звучи много демократично фактът, че имаше само по един кандидат за председател и за главен секретар на партията.

- Никакъв проблем нямаше да има и при други издигнати кандидатури, но те не бяха направени. Ако имаха желание, тези 4300 делегати щяха да направят подобно нещо.

- Но след като гласуваха, делегатите освиркаха част от собствените си избраници. Не мога да си го обясня, а вие? - Пак казвам: може би някои са гласували за един, други за друг кандидат, не всеки се харесва на всички. Например от трийсетина кандидатури за заместник-председатели и за членове на НИС аз получих около 60%, значи другите 40% са гласували за някой от другите кандидати. В това няма нищо лошо, ние не сме противници, важното е да си вършим работата. А това, че едни са по-темпераментни, а други по-въздържани, е въпрос на манталитет и характер.



каре------

- Смятате ли, че новото ръководство е изчистено от

корумпирани личности и от хора, които петнят името на СДС?

- Аз не искам да правя никога личен коментар за един или друг колега. По-важното е всеки един от нас да бъде достатъчно убедителен, достатъчно почтен и достатъчно силен, за да му вярват хората, за да може след себе си да има последователи, поддръжници и съидейници, а не противници и недоверие. Това най-ясно личи, когато отидеш сред хората, явиш се, те те изслушат, повярват и подкрепят, особено на избори, твоите кандидати.

-----------



- Препоръча се да не се смесват различни партийни длъжности в СДС, а пък вие се явявате и председател на софийската организация. Как ще решите този проблем?

- Според мене няма да има проблем, щом трябва да се разделят функции. Не само политическата сила от изпълнителната власт, но и в отделните нива на СДС. Всички трябва да се съобразяват с това. Въпросът е във времето да се процедира така, че това да стане по най-добрия начин. Естествено е да се допитаме до тези, които ни дават мандата. Аз лично ще се допитам до представителите на СДС в областния съвет. Това са хората, чието доверие нося.

- Ако те настояват вие да останете техен председател...

- Не бих разсъждавал какво ще настояват колегите. Надявам се след време да седнем спокойно и да преценим, но това няма да стане днес или утре.

- Вече няколко месеца, след като напуснахте правителството, не се е чул ваш коментар на промените.



каре---------

- Промените в правителството са работа на министър-председателя и ангажиментът за тяхното обяснение е негов. Би било странно, ако някой от нас коментира оттеглянето от властта. Но аз възприех, че на този етап е необходимо да бъдат разделени централната и политическата власт в България. Независимо че това лично за мен е един болезнен и чувствителен въпрос, се съобразявам с необходимостите и ще се опитам да бъда максимално полезен. За мене е важното да не променяме пътя и да не намаляваме темпото, да вървим в същата посока и ако можем, да ускорим движението.

------------



Един от основните изводи, които споделих с всички делегати от трибуната, беше, че избори не се готвят и не се печелят за 30 дни, нито от един или двама души или от една структура. Избори се подготвят и се печелят за много дълго време, от много хора и с много усилия. И най-важното - нас ще ни оценяват за парламентарните избори по свършената работа. Както управляваме, така ще се гласува за нас.

- Вярвате ли, че следващият кабинет ще бъде отново син?

- Отговор на този въпрос ще дадат избирателите догодина. Изборите през 2001 година - и парламентарните, и президентските, ще бъдат политически най-важните. Защото трябва да дадат много важен отговор на въпроса накъде ще върви България. Ще продължим ли това, което започнахме с много труд при съсипаната държава през 1997 година, оттук нататък ще изградим ли този дом, за който говорихме, ще влезем ли в Европа, ще влезем ли в НАТО. Или отново ще започнем да се клатушкаме в неуправляема картина на България, която да ни напомня за бандитизма по Берово време и за пропадането до дъното при Виденов. Мисля, че българската държава и българският народ нямат повече сили да се сринат обратно до дъното и да започнат трети път пак отначало. Нямаме право да допуснем толкова енергия, лишения и платената високата цена да отидат нахалост. И парламентарните, и президентските избори трябва да дадат още 4-5 години, за да се потвърди изборът на страната ни, да се измине по-голямата част от пътя и нещата да станат необратими.
861
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД