:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,035
Активни 439
Страници 16,965
За един ден 1,302,066
Разговори за икономиката

Съвместна рубрика на "Сега" и Центъра за икономическо развитие

Не е работа на държавата да ни предпазва от рискове

Липсата на опит в кредитирането може да затрудни част от домакинствата, но не и валутния борд
Снимка: Минко Минев
Светослав Масларов
Светослав Масларов преподава международни финанси от почти 30 години. Завършил е УНСС, икономика на външната търговия. В момента е хоноруван преподавател в същия университет, работи и в Нов български университет.

Автор е на учебник по специалността, преиздаван няколко пъти, като последното му издание е през 2001 г.





------------------------------------------------------------------------------------------



- Добре ли е за България да работи в условията на валутен борд?

- На този въпрос има еднозначен отговор в конкретната стопанска история на България след 1990 г. и той е, че валутният борд е най-доброто, което през този период се е случило в икономиката. След въвеждането му се проведоха основните реформи в страната, които едва ли щяха да се направят, ако парите не бяха стабилни.

- Може ли да се каже, че за валутния борд има дестабилизиращи фактори като кредитна експанзия, външнотърговски дефицит или други, които ти виждаш?

- Известна е тезата на проф. Стив Ханке, че във валутния борд в България е допуснат компромис с основните правила на ортодоксалния вариант. Примерът с Аржентина многократно е даван - там според мен не паричният съвет се провали, а се провали икономиката, която повече не можеше да поддържа тези правила и да поддържа стабилните пари. Според мен става въпрос за икономическа политика. Ако икономическата политика предпочита не само на думи, а и на практика стабилните пари, ще се съобразява и с ограниченията, които стабилните пари налагат.

- БНБ в условията на валутен борд може ли да провежда монетарна политика? Моето лично становище е, че може. Какво мислиш ти?

- Ако приемем, че монетарна или парична политика са целенасочени действия за промяна върху количеството пари в обращение или паричното предлагане, значи може. Тъй като БНБ го прави. Ефектът от тези действия на БНБ - дали ще ги наречем парична или монетарна политика или действия по надзора, регулиране по кредитирането, действия за ограничаване на дефицита по текущата сметка - зависи от това как те ще се свържат и взаимодействат с останалите елементи на икономическата политика. Има потенциал за неблагоприятно развитие, без това да значи, че непременно то ще се случи.

- Текущите темпове на кредитиране са между 45 и 49% за миналата година. Смяташ ли ги за дестабилизиращи? Трябва ли да бъдат ограничени?

- Доколкото ми е известно, това увеличение от близо 50% на кредитите се приема за опасно. Но въпросът е без еднозначен отговор. Той е дали домакинствата и компаниите в България са в състояние да вземат отговорни икономически решения, ползвайки кредитите, в светлината на бъдещото им погасяване. И ако тези решения не се вземат отговорно, дали държавата и БНБ са в състояние да ги "предпазват" от неразумните решения. Моето лично мнение е, че икономическите субекти в крайна сметка ще вземат разумни икономически решения. Която и да е държава не може да се намеси при всички субекти и ги предпази от рискове.

- Връщайки се на ограничителните мерки на БНБ, смяташ ли, че са достатъчно ограничителни, или историята в последните 2 години показва, че не са? Запознат ли си с последната мярка на БНБ за ограничаване на кредитирането и увеличаване на глобите?

- Това не е нищо ново, просто количествено вече се развиват взетите мерки. Не знам доколко може да бъде надеждно количественото разширяване на ограниченията при неуспеха на досегашните ограничения. Досега не веднъж бяха показвани възможностите на банките, на финансовия сектор в България да провежда корпоративната си политика. Не независимо от БНБ, но в по-голяма степен съобразявайки се със собствените си цели, отколкото с ограниченията на централната банка.

- Всеки учебник по макроикономика и международни финанси казва, че задължителните минимални резерви са най-мощното оръжие и инструмент на централните банки. БНБ не трябва ли да вдига задължителните резерви, докато търговските банки се усмирят?

- Ако целта е да се постигне ограничаване на експанзията - да. Но това време е минало вече. Въпрос е на преценка. В ЕС и в европейския паричен съюз банките нямат задължителни минимални резерви. И едно увеличаване у нас на задължителните минимални резерви сега или в близко бъдеще означава, че в средносрочен план ще трябва да се действа в обратна посока - резервите ще трябва да бъдат намалявани. Това пак ни поставя в една среда на значителни промени - веднъж увеличаване на резервите и след това тяхното намаляване и отпадане. В този смисъл променливостта в икономическата политика на държавата и на БНБ в частност за мен са по-нежелателни. Макар че не може да не отчетем, че БНБ нееднократно оповестяваше предварително мерките, които възнамерява да вземе.

- Как смяташ, левът подценен ли е или надценен? Моята теза е, че в последните 3-4 години еврото расте с около 6-7%, а при лева темпът е с почти 30% за последните 12 месеца. Можем ли да говорим при тези обстоятелства, че е вярна тезата, че левът се обезценява с разликата в темповете на растеж на двете валути.

- Темповете на растеж на парично предлагане са един от моделите, които описват промяната на валутите. Аз съм по-склонен да се присъединя към мнението, че при паричен съвет този въпрос просто не стои, защото останалите променливи се сравняват с валутния курс, съобразяват се с него като резултат от действията на множеството икономически агенти, които вземат решенията в тази среда. А не валутният курс да се сравнява с някаква, образно казано, котва, която е резултат повече или по-малко на икономическата политика.

- Външнотърговският дефицит вече расте с т. нар. катастрофални размери. Можем ли да смятаме, че той вече застрашава валутния борд?

- Наистина, темповете и размерите на търговския дефицит са непривични. Прогнозите са, че този растеж поне ще запази сегашните си темпове за още 2-3 години, ако не - да продължи да расте, а след това евентуално ще започне да спада. Търговските потоци - вносът и износът - са част от външноикономическия обмен, в който стопанството в България участва и не трябва да се вземат изолирано. И ако има някаква обобщаваща представа за резултатите и тенденциите в този обмен, това е промяната на валутните резерви. А те растат. Размерът на търговския дефицит не е достатъчен, за да се дават категорични мнения за последиците за икономическата стабилност. Не един път е сочено, че значителна част от този дефицит се дължи на вноса на машини и съоръжения - не от държавни предприятия, а от частни компании, от които може да се очаква, че ще увеличат производителността си.

Външнотърговският дефицит би трябвало да се отчита като непосредствена заплаха за валутния борд, евентуално ако се появят тенденции с недостатъчен приток на капитали.

- Можем ли да говорим, че кредитната експанзия в значителна степен предизвиква външнотърговски дефицит?

- Чисто счетоводно нарастването на кредитите - в домакинства, потребителски и фирмени, се припокрива с увеличаване на вноса в потребителски и инвестиционни стоки. Но българската икономика е доста назад. Икономическите процеси в периода, който наричаме глобализация, са нещо по-различно. Все повече ми се струва за нереалистично стопанството да се разглежда като относително обособена система в политическите граници на една държава. Традиционното интерпретиране на информацията в статистиката - търговски баланс, платежен баланс, почиваше върху тази представа за относителната обособеност на т. нар. национално стопанство, но това вече не е реалистично.

- Какво препоръчваш?

- Не знам.

- Кредитната експанзия заплаха ли е за валутния борд?

- Би могла да бъде, и то не толкова за валутния борд. Валутният борд няма за цел да осигурява един или друг икономически растеж, той има за цел да осигури стабилни и надеждни пари, които вече са среда за качествени промени на икономиката.

- Какви са рисковете пред икономиката към момента?

- Външните са свързани с цените на нефта, присъединяването към ЕС. Вътрешните са непредвидимостта или тази част от икономическата политика, която е непредвидима и създава рискове за домакинствата и погасяването на потребителските и ипотечните кредити в средносрочен план. Имам опасения, че липсата на опит за работа в пазарна среда с развита кредитна система може да затрудни значителна част от домакинствата, но не и паричния съвет.





КАРЕТА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



"В Аржентина се провали не паричният съвет, а се провали икономиката, която повече не можеше да поддържа тези правила и да поддържа стабилните пари."



"В ЕС и в европейския паричен съюз банките нямат задължителни минимални резерви. И едно увеличаване у нас на минималните резерви сега или в близко бъдеще означава, че в средносрочен план ще трябва да се действа в обратна посока - резервите ще трябва да бъдат намалявани."



"Външнотърговският дефицит би трябвало да се отчита като непосредствена заплаха за валутния борд, евентуално ако се появят тенденции с недостатъчен приток на капитали."
11
2704
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
29 Ноември 2005 01:21
Още един грях на емигрантите: Като пращат пари в България, с които роднините им купуват вносни стоки, до немай къде увеличават търговския дефицит! Срам и позор
29 Ноември 2005 01:53
- Какво препоръчваш?
- Не знам.

..е аз ли да знам?
anacephal, има ли статистика по тази тема изобщо?Май, ако ги нема парите на имигрантите тукашните политически фръцльовци нема с какво да се фалят Па и разтеж си приписват на техен гръб...
29 Ноември 2005 03:20
Не съм сигурен за точните цифри, но юпитата на С2 по едно време говореха за половин милиард ($) годишно само по официален банков път.
29 Ноември 2005 04:33
Жестоко ни лъжат и заблуждават господа. Точно това е основната работа на държавата - да предпазва своите фирми и гражданите от съвременните финансови АКУЛИ. Вместо глупостите на горния автор предлагам на Форума нещо наистина професионално и много добре обяснено . Linking NATO, the IMF, and the World Bank - Michel Chossudovsky
When an IMF mission goes into a country and requires the destruction of social and economic institutions as a condition for lending money - this is very similar to the physical destruction caused by NATO bombing. The IMF will order the closing down of hospitals, schools and factories. That's of course more cost effective than bombing those hospitals, schools and factories, as they did in Yugoslavia, but the ultimate result is very similar: the destruction of the country. [/red] Пълният текст http://www.converge.org.nz/pma/apmich.htm
Примери за деструктивната роля на МВФ има колкото искате, подкрепени с факти и икономически анализи.



Редактирано от - bot на 29/11/2005 г/ 10:02:15

29 Ноември 2005 04:56
И още един хубав сайт :Много неща за Македония, които ние не можем да научим от нашата преса, не можем !!!! http://www.converge.org.nz/pma/afterb.htm

29 Ноември 2005 05:07
Мондиализация на бедността, на Шодусовски е преведена на 11(единадесет) езика. Тази книга описва разрушителното действие на МВФ върху редица икономики в цифри и факти. La premiè re é dition de La mondialisation de la pauvreté , de Michel Chossudovsky, publié e en 1998 et traduite en 11 langues.
http://www.ecosociete.org/t41.htm lСамо в България разни платени автори ни убеждават колко е полезен МВФ за нас, ние, които сме свидетели на затварянето на болници, на училища, на едно убедняване за което в световен мащаб пишат и много други автори. Ето какво пише по въпроса и Щиглиц - http://www2.gsb.columbia.edu/faculty/jsti glitz/, ама кой да чете, лапането на мухи е къде по- лесно.
http://www2.gsb.columbia.edu/faculty/jsti glitz/download/website/Capital_Market_Lib eralization_Globalization_and_the_IMF.pdf

29 Ноември 2005 09:47
Иванов,
Беше приятно да се почете едно балансирано мнение преди да се стигне до партизанските ти изцепки.
.. и след спонтанния понеделнишки вопъл на родната "бизнес" гилдия под лютнята на доктор Хърсеф
29 Ноември 2005 11:58
..МВФ си е ..МВФ.. Със сигурност има доста кусури, със сигурност е един проводник на интереси, които понякога са в наш ущърб, но...МВФ се появява там, където вътрешната воля за суверенитет липсва, където партизанщината взима връх над обществения интерес, където разни хърсевци са се развихрили..
Честно, предпочитам МВФ вместо хиперинфалция+банкови грабежи продуцирани от държавата.
29 Ноември 2005 13:17
каква е работата на държавата тогава? да ни взима пари за данъци и да купува луксозни коли на държавните чиновници и депутати?
Не мислиа... но още малко ще се трае явно
29 Ноември 2005 13:29
Ноам Чомски:"В този район има огромни ресурси за отнемане и много евтин труд, който може да се използва за сглобяване на готови възли и детайли.Първо обаче трябва да наложим на тези страни капиталистическия модел.За себе си ние не го приемаме, но когата става дума за третия свят, настояваме той да го приеме.Такава е системата налагана чрез МВФ.Ако успеем да накараме тези страни да я приложат, те ще станат много лесни за експлоатиране и ще играят ролята, която вече играят Мексико и Бразилия"
По-умните държави или не играят с МВФ, или навреме са се отказали от него....
29 Ноември 2005 21:12
нещо неясно!?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД