:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,809,801
Активни 257
Страници 8,790
За един ден 1,302,066
Парадокс

Глобални статисти

Въпросът вече е да попаднеш някъде и да се надяваш нещо да се случи
Снимка: Архив "Сега"
Така се картотекират безименните армии на статистите. Ако се чудите каква е цифрата долу дясно, това е номерът на обувките. Из изложбата на Красимир Терзиев в Гьоте-институт по повод премиерата на филма "Битките на Троя".
Ако смятате, че всичко вече е казано за глобализацията, трябва да видите "Битките на Троя" от Красимир Терзиев, който разказва за снимането на поредния блокбъстър, "Троя", разказан през очите на статистите.

Самата география на глобалната киноиндустрия е забележителна. Както знаем, "Илиадата" се случва на територията на днешна Турция, но поради икономически причини (и заради войната в Ирак) продукцията е "аутсорсвана" в Мексико, където са транспортирани 300 български статисти за баталните сцени. Защо пък българи? Защото приличат на гърци. "Ние сме средиземноморски тип", обяснява ни едно от момчетата, забравяйки, че от времето на Симеон Велики страната им обикновено е на известно разстояние от въпросното море. Истината е, че българските статисти са възможно най-евтината филмова работна ръка с този цвят на кожата. Готови да работят за $12 на ден, те са не само четири пъти по-евтини от местните мексиканци, но струват по-малко от конете, които героите яздят.

Представете си сега глобалния пейзаж: българи, транспортирани в Мексико, за да изобразяват гърци в една продукция на Холивуд!



Статистът е странна фигура,



чудесно пригоден за метафора. Да бъдеш статист не е професия, тъй като не можеш да знаеш какви точно типажи ще търсят за следващата продукция. Твърде специфичната брадавица на носа обикновено не може да се използва повече от веднъж и само стандартните големи мускули или бюстове могат да те задържат в бизнеса за по-дълго време. Ето какво се е променило от времето на Фелини: наместо да изразява несмилаемата остатъчна човешка индивидуалност, днес статистът е абстрактният, пластичният човешки материал. Той е въплътената временност на света, в който живеем, чака да го наемат, да му кажат какво да прави. Облича чужди дрехи, тича от един рубеж до друг отново и отново, без дори да знае къде е грешката и защо трябва да се снима кадърът наново. И накрая повечето от материала, разбира се, бива изрязан, тъй че статистът се взира в картината и гадае дали онзи крак отляво е неговият. Представете си сега тази маса от дегизирани тела, която се движи из глобалния свят.

Спомням си един такъв собствен опит на статист в едно друго време. Беше по време на Универсиадата в София, която за режима беше повод да представи на света едно монументално зрелище на благоденствие, прогрес и ред. Ние учащите се бяхме мобилизирани за онова, което тогава наричаха "фон": трябваше да седим на стадиона срещу официалните трибуни и да вдигаме цветни флагчета по свирката на учителката. Отдалеч - там, където седяха официалните лица - тези флагчета се сливаха в красиви картини на гълъбчета на мира и космонавти. Или поне така ни бяха казали, защото ние, фонът, виждахме само съседите на пейката. Трябва да кажа, че преживяването беше щастливо, тъй като седмици наред репетирахме ("На едно вдигни синьо, на две развей червено...") и, разбира се, не ходехме на училище. Впрочем в същата 1968 г., в която махахме с флагчетата, френските студенти окупираха Сорбоната, чехите замеряха съветските танкове, но както и да е, и ние бяхме радостни, че участваме в модерността.

Българо-ахейците също са щастливи във фона на постмодерността. Дори най-абсурдното преживяване е по-добро от никакво преживяване.



Статистът участва по своему в световните процеси,



той дори може да се почувства като колонизатор на екзотичния декор, където са го пренесли, разхождайки се гордо там с шлем и сабя. В тази история със сигурност има елемент на нарцисизъм. Момчетата казват, че са се записали за снимките заради приключението. Забележете странната промяна в смисъла на тази дума. Приключение - не защото искаш да откриеш, да завладееш, да научиш, а просто защото тялото ти ще бъде пренесено в един друг декор.

Другият момент е надеждата. Тези здрави момчета, които прекарват времето си във фитнесзали, със сигурност няма да заминат за Мексико просто заради 12-те долара. Води ги една такава смътна надежда, че веднъж попаднали на правилното място, нещо може да им се случи. Не могат да формулират точно какво, някакъв шанс, да речем - забелязва ги режисьорът, дава им по-голяма роля или пък намират работа, или срещат някоя богата вдовица... Жизненият хоризонт на човека е заприличал на лотария, трябва да купя билет, за да имам шанс, друго не мога да направя. Поразява ме тази смътност на мечтите в новите глобални човешки миграции. Човекът от фона вече не може да формулира проект, дълготрайна стратегия, да се стреми към онова, което преди наричахме кариера. Въпросът е да попаднеш някъде и да се надяваш нещо да се случи - дали ще играеш грък или троянец, все едно. Това, което те води, са глобалните образи на желанието - калифорнийските палми и басейни, прекрасният Брад Пит, в когото се влюбват дори из поречието на Амазонка.



Вярата е в известен смисъл оптически проблем



За да вярваш в принципа на лотарията, трябва погледът ти да е насочен към победителите. Това, което филмът на Терзиев прави, е да го обърне към тези, които само участват. Глобализацията е един вид непрестанно концентриране на успеха, но вследствие на това успешните стават все по-малко, а неуспешните повече: колкото по-голяма славата на звездите, толкова по-анонимни статистите.

И тъй нищо специално не се случва на нашите момчета. Само 2 от 300 успяват да се оженят за почиващи близо до снимачната площадка американки; повечето се връщат, за да продължат работата си на бодигардове или учители по физическо, с неясна горчивина от някаква измама, от усещането, че напразно са се оставили да бъдат подмамени в света на мечтите. И все пак разкарването из фона на глобалното зрелище е променило нещо в тях, изкривило е погледа им. Казват, че вече не могат да гледат филми, както преди: наместо да се концентрират върху Брад Пит, неусетно фокусират погледа си върху третия страж, горе ляво, разваляйки така цялата магия на глобализацията.
33
6147
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
28 Ноември 2005 21:32
Този път текстът на Дичев тръгва от една отлична творба на съвременен български художник. И както винаги, накрая завършва в марксисткото блато. Дичев не може да достигне дори до описанието на работата на Красимир Терзиев, добре, че снимката ни намеква за нея. А тезата, че глобализацията се свежда до прочутото "богатите стават все по-богати, бедните все по-бедни", е скучна и скудоумна. Както и разсъждението за евтината българо-ахейска работна ръка.
28 Ноември 2005 21:39
Феликс, съгласна съм с теб за скуката. Есето е скопосано по наивен начин. Финалът за това как върналите се статисти станали антиглобалисти като се заглеждали по съседката от горния етаж вместо по Анджелина Джоли е допустим за перото на един културен изследовател само ако предположим, че на последния му е изпушила главата от работа и гледане на детето.
За марксизма не си прав. Чети Арместо. Чети Болц. Класовата борба е вечна. Само че Дичев прави зигзаги около нея.
29 Ноември 2005 00:35
фък... требва да си бая бастун за да не ти доде наум, че един млад человек може да иска да види свет не само зарад кариера, пари, женитба по сметка и прочее дърташки благинки... че се среща с нови хора... вижда места за които таваришчите беха му забранили да мечтае дори... че гради така наречения нетуърк от познанства... които, освен че ще са му полезни в глобалното общество, са си фън и весело прекарване на времето ениуей... *****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума

Редактирано от - bot на 29/11/2005 г/ 10:00:15

29 Ноември 2005 01:47
'Прекрасният Брад Пит', Хо-хо-хо ! Хо-мо.
Блиндяев:
29 Ноември 2005 02:19
Авторът е пресилил "постмодерността" на ситуацията - какво толкоз постмодерно, едни момци отишли на "кастинг" за статисти, както и ние едно време правехме като студенти за по десет лева на ден, после - "една надежда ни докосваше със нещо хубаво и светло", "оня див копнеж по Филипините и едрите звезди на Фамагуста".
*
Бедни и богати ли нямаше тогава? В първи курс живеехме под наем в една катакомба на "Шипка 5" с по два-три лева на ден за храна, книги, дрехи и развлечения. Като свършехме парите, събирахме останали хлебчета по масите в мензата и ги препичахме на решетката на ел. печка Елва с един счупен реотан, с олио и червен пипер ставаха. Отзад бяха ул. Сан Стефано и Георгиу-Деж с колеги, които носеха по 500 лв джобни (Сергей Станишев например).
29 Ноември 2005 04:16
Абе тези младеги с листчетата ми напомнят една постановка, кхдето няма декори, а само има хора с листчета "Аз схм дхрво", "Аз схм камхк" и т.н. То най-правилното в такива случаи авторхт да си окачи такава табела...
29 Ноември 2005 04:31
Мен пък снимката ми напомни за новия метод, разказан от Тони Филипов д-р, за определяне на "size does matter". Та формулата беше дължината на стъпалото плюс 5, делено на две. №44 e 28см+5=33:2= 16, 5 см.
29 Ноември 2005 05:29
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума

Редактирано от - bot на 29/11/2005 г/ 10:00:52

29 Ноември 2005 08:17
Ако приемем, че автора е метафоричен, статията е добра.А дали статистите са се дигнали до Мексико за 12$/ден, да се оженят за богати американки или заради фън-а си е отделен въпрос
29 Ноември 2005 08:25
А иначе наистина сме средиземноморски тип, независимо от краткото време с излаз на това море-тук(САЩ)всички американци ме бъркат с италиянец...няма маитап
29 Ноември 2005 09:20
Някак си отвътре му иде на господин Дичев светогледа на статист.
Като че ли, като следствие на мирогледа на марксист
29 Ноември 2005 10:14
1968? Универсиада в София? Авторът нещо се е пообъркал. Универсиади в София е имало през 1961, 1977. Освен това летните универсиади се провеждат в нечетни години.
А през 1968 г. в София се проведе 9-тия световен младежки фестивал. Явно авторът доста е поостарял, за да си спомня такива подробности...
29 Ноември 2005 10:23
Фичле, ти на С. Станишев (какъв колега ти е той, апропо, след като е по-млад поне 2-3 години, и е учил в Москва?) си му бъркал по джобовете, и си му броил парите ли? На няколко пъти вече чета бълнуванията ти за 500-те му кинта джобни. Аз твърдя, че лъжеш и клеветиш. Както обикновено.
29 Ноември 2005 11:30
Не очаквайте много от автора, вижте само на какво се е кефел...
*
Фичо да не завижда на Дмитриевич, нали е попаднал в Рая на земята..
29 Ноември 2005 11:38
Дичев е много добър днес, статистът като метафора за съвременния човек е откритие. А дежурните критици от форума трябва да са спрели да четат социална теория в последните си години в техникума, за да го наричат марксист. Дичев определено се влияе, но от хора като Бауман, Лаш, Гидънс, Бек и т.н., които говорят за промените в пост-индустриалните общества в последните 50, и особено последните 20 години, от перспектива, за която Маркс не е могъл и да сънува.
29 Ноември 2005 11:44
През 1968 г. се проведе Световният младежки фестивал в София. И аз тогава бях между статистчетата... С едни светлосини къси роклички с бяла розичка на рамото и бял воал.
Е, някои разбират глобализацията да стоиш като статист и да чакаш нещо да ти се случи. Ами вместо да помпат мускули в спортната зала (което не е лошо като физическа активност, стига да не се занимаваш само с това!) да се бяха погрижили и образованието си със същото старание и вместо да чакат, да търсят... Стига сме предъвквали очевидни истини...
29 Ноември 2005 12:50
Съвременникът вече не е статист, а участник в риалити шоу.
29 Ноември 2005 14:30
Зефод Бибълброкс,
29 Ноември 2005 14:36
Мдам, аналогия може да се направи - ние също сме статисти. Ползват ни за неща, с които не сме съгласни и въпреки това те се случват. Докато сме безгласни букви сме статисти, да не казвам овце, че някой може да се обиди
29 Ноември 2005 16:53
Тези здрави момчета, които прекарват времето си във фитнесзали




Изискването беше да са сравнително едри типове. Всичките въпросни статисти, които познавах са метъли и алкохолици без изключение.

29 Ноември 2005 19:19
Трябва да се признае финалът, макар и малко нетипичен за автора.
Дичев- 6
29 Ноември 2005 22:45
Фичле, нещо още по повод хроничните си лъжи по адрес на Станишев да коментираш? Май не ти стиска... какво ще стане с новата ти идейна близкост, ако се разчуе на Позитано 20 какво дробиш за лидера, и то от години, а? Е, не искам да те притеснявам, но ще се разчуе...няма как иначе.
29 Ноември 2005 23:06

prepechat:


Чичо Фичо
[Златен]
от USA

Общо мнения: 4434

Авторът е пресилил "постмодерността" на ситуацията - какво толкоз постмодерно, едни момци отишли на "кастинг" за статисти, както и ние едно време правехме като студенти за по десет лева на ден, после - "една надежда ни докосваше със нещо хубаво и светло", "оня див копнеж по Филипините и едрите звезди на Фамагуста".
*
Бедни и богати ли нямаше тогава? В първи курс живеехме под наем в една катакомба на "Шипка 5" с по два-три лева на ден за храна, книги, дрехи и развлечения. Като свършехме парите, събирахме останали хлебчета по масите в мензата и ги препичахме на решетката на ел. печка Елва с един счупен реотан, с олио и червен пипер ставаха. Отзад бяха ул. Сан Стефано и Георгиу-Деж с колеги, които носеха по 500 лв джобни (Сергей Станишев например).
Създадено
: 29.11.2005 г. 02:19:40

***


не че нещо постинга е с непреходно историческо значение, но да не стават грешки...неволно изтриване, например... важна е форумната памет в нейната непрекъснатост, нали така?
30 Ноември 2005 17:39
Фичле! Альооо!! Защо така безочливо наклевети С.Станишев (и не за първица), кажи сега. Не се ослушвай.



ПП утре минавам през Чехите, ще ми е интересно да видя, ква е тая "коптора" на бляскавата столична Шипка 5, дето си обитавал...
30 Ноември 2005 18:37
Митничарин, да не те загрее и тебе некой член от НК от 1968 г., Ъ?
Просиш си го с тия prepechat-и, май?
30 Ноември 2005 18:47
Фичлеристите все повече започват да ми напомнят за активните борци.
Едно време се крили от властта у катакомбите като шумкари. Сега се изживяват като некакъв Вълко Червенков на Интернета. Остава само да разкажат как Грацко им е носел наядени кебапчета и пак -
"едрите звезди на Фамагуста,
режим на тока и смръдлива фуста".
01 Декември 2005 05:53
Мисля, че съм разказвал вече - лятото 1986 бяхме няколко отличници на стаж в МГУ и после посрещахме руснаците в Студ. град. Една приятелка от МГУ, която познаваше Станишев, тогава в София за ваканцията, ни поиска 450 лв назаем да си купи дубленка - ние нямахме толкова пари - е нищо, ще искам от Сергей. Той бръкнал и й дал. Чувал съм и други от златната младеж да носели по 500 лв джобни. С изумление видях колежка на опашката за стипендии в СУ да вади небрежно дипломатически паспорт (искаха ни паспорти касиерките). Друг колега лятото небрежно обиколи Европата с колата си - на мене не ми дадоха паспорт за Солунския ун-т, дето бяхме пратени трима отличници от ФФ на обмен.
03 Декември 2005 06:41
Приятелката ни, която си купи дубльонка със Станишеви пари, се казва Наташа Абрамцева, с дагестанска кръв. Симпатична, по московски разглезена, умна.

Когато бяха в България, на руснаците от МГУ им хареса храната (тогава в Москва нямаше почти нищо, а в Ленинград направо гладувахме, всичко се "доставяше" ), но останаха разочаровани от морето ни. Прекараха няколко дни в Бургас, който Наташата определи като "провинциальное городишко" без "публика". Оплака се от мръсните общежития, които гледали в Нефтохимическия завод. Съжаляваше, че не са отишли на Златните, които се оказа, че познава добре.

Мисля, че по отношения на общежитията бяхме квит. Московските ни стаи в ДАС (Дом аспиранатов и студентов) на улица "Шверника" по време на едномесечното ни пътуване през лятото на 1986, бяха неописуеми коптори, в които баните и тоалетните бяха дотолкова мръсни, че дори нашето Подуене бледнееше пред тях. Такова битово безобразие виждах за първи път. Беше невъзможно да се почисти, защото мръсотията по ваната и тоалетната имаше поне 20 годишна давност.

По този повод (и за тези нрави), един наш колега в БАН, Иван (византолог), Една размишляваща го познава отлично, разказваше как в Ленинградския университет, след като чул великия (по тогавашните ни разбирания) преподавател по естетика Моис Соломонович Каган на лекция, имал също честта да го види след броени минути в тоалетната, където врати не били предвидени по план (не че в момента ги нямало), да се...облекчава (въздържам се от точния глагол, който бе употребен за съответното действие). Незабравима гледка. Каган ни най-малко не се смущавал да прави тези тъй приватни действия пред погледа на изумения Иван. Това е само един щрих към някогашните битови съветски нрави.

За това 10 блок, където бяха настанени за месец колегите ни от МГУ, си беше напълно приличен, тоалетната можеше да се доведе по първоначална белота само с 10-15 минути усилна работа. Пък и руските ни приятели не бяха свикнали на разкоша всяка стая да си има отделна баня и тоалетна.
*
Такива ми ти работи. Това горното май беше за свободната тема "Рассея", ама някой изока как така сме клеветели Станишко, че имал 500 в джоба, когато повечето от нас имаха само 50 стотинки сутрин (за осморка с топло мляко в слакраницата на ъгъла на Сан Стефано). Ми имаше, нали с Наташа заедно избирахме палтото й. Ще се проверява ли информацията на "Позитано" 20? Излишно губене на време. Истината е най-лесното нещо за разказване. И най-колоритното.
04 Декември 2005 11:21
А, версията сега е "одна баба сказала"... Иначе Фичо нищо не е броил собственоръчно - обаче една дагестанска дэвушка сказала. И кво ти каза - "бръкна в джоба на момента и извади 500 кинта кеш"?



Що пък да не се провери, трябва да се провери - вие, гълъби, хич биля не сте по говоренето на "най-лесното и интересното". Интересно ще е да научим, какви са били тия дубльонки по 500 кинта (каракул и яка от визон, вероятно), когато ловешките струваха по 100-120 кинта, както и, как един студент в Москва, па било то и син на български висш партиен и държавен, разнася бащината месечна заплата като "джобни". Може да се окаже, например, че не било "джобни", а от спестовен влог (каквито и вие сте имали), не подарък, а заем, и не 500 лева, а 50 или 100.Може да се окаже, че капка истина няма в цялата история, която раздувате. Наталия Абрамцева кой я знае, дали изобщо съществува, а виж, Станишев е "на една ръка разстояние"...



Эх, семя, семя, мушмороци сте, мушмороци ще си умрете. Лъжете, мажете и клеветите без умора. Ама те органите, дето са ви отказали изходни визи за Солун са за бой и *бан - да ви ги бяха дали още тогава, че и билета в едната посока да ви бяха платили, що последващи харчове щеше държавата да си спести.
04 Декември 2005 11:25
Афинитетът към клозетната тема е впечатляващ, Нели, както и впечатленията и анекдотите за студентските тоалетни в Русияь, които споделяш. В свободната тема за Русия би могла да я развиеш и повече, правейки паралелен анализ на руските студентски с манхатънските executive rest-rooms, както и с тоалетната на двора в родното си гнездо Ще бъде интересно.
04 Декември 2005 18:15
Може и да са стрували 100-200 кинта в спецразпределителя за членове на секретариата на ЦК. Един приятел, който сега живее в Северна Каролина в голяма къща с пет спални, а тогава живееше в схлупена къщурка до памукопредачна ф-ка Хр. Ботев, веднъж влязъл пред дупка в оградата в станцията на ЦК, сегашния курорт Слънчев ден на Дружба (Св. Константин) и казваше, че водката в ресторантите им била 1.01 лв за 100 мл (беше 5 лв. за 500 мл в магазина), а в обикновена кръчма във Варна беше над 2 лв.
04 Декември 2005 18:29
...Един друг приятел в средата на 80-те минал през софийски магазин с един асистент от ФФ на СУ, син на военен аташе, видели индийско кожено якенце, което му стояло добре, човека го навил да си го купи, бръкнал в джеба и му заел 350 лв.
04 Декември 2005 23:01
300 помаци искат български имена
В. " МОНИТОР-05.12.2005
...
Около 300 души от Смолянско са поискали промяна от турско-арабски на български, научи "Монитор". Българомохамеданите обясняват, че причина да поискат нови имена било желанието им да се измъкнат от региона...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД