:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,464
Активни 477
Страници 17,394
За един ден 1,302,066
Дискусия

Какво да правим, когато “Под игото" не е интересно

Един от основните проблеми пред българските учители е как да направят учебното съдържание достъпно и актуално. Ако знанието не е обвързано с конкретна прагматична насоченост, то за учениците е излишно. Може би сред най- "безполезните" предмети е литературата. За предубедения човек тя е наука, която развива мисленето, говоренето, общата култура, грамотността, духовността... За съжаление, за ученика всички тези практически умения остават абстрактни и далечни.

Учителят по литература трябва да се конкурира по атрактивност с холивудските мегапродукции; Дон Кихот се съревновава с Батман; дядо Горио с дон Анхел от поредния латиноамерикански сериал; Бойчо Огнянов - с героя на Мел Гибсън от "Смело сърце"; вместо да се прочете "Илиада", се гледа филмът "Троя"; животът на семейство Х от филма Y е по-интересен от съдбата на героите в романа "Тютюн". На този фон учителят по литература често изглежда като анахронизъм, изправен пред класа с книга в ръка. А когато рецитира произведения, учудването на аудиторията е пълно.

Проблемите в образованието по литература може да се разглеждат в два плана: учебното съдържание и навиците за учене. Така преподавателят трябва да се бори със задължителния административен минимум, от една страна, и недостатъците на времето, от друга.

Учебното съдържание по литература в горен курс обхваща образците на световната и българската литература. Произведения, издържали проверката на времето, и изучавани поколения наред. Днес обаче те стоят дистанцирано от интересите на подрастващите. Шекспир е актуален винаги, но неговият език е трудно разбираем; дилемата на Хамлет е непонятна за съвременните ученици, но любовта между Ромео и Жулиета е близка до тях. Но в редовните часове по литература се изучава "Хамлет", а не "Ромео и Жулиета". Вместо жизнерадостната и четивна творба на Бокачо "Декамерон", авторите на учебното съдържание по литература за 10 клас са предпочели "Ад" на Данте Алигери. Вярно е, че с Дантевата творба се поставя началото на съвременната европейска литература, но колко са в България прочелите и разбрали това произведение? "Приказка за стълбата" на Хр. Смирненски е заложена в учебниците по литература за 8 клас. На тази възраст (15 години) човек все още няма развито алегорично мислене и на практика произведението остава неразбрано (добре, че се изучава отново в 12 клас). Без коментар остава изучаването на приказката за възрастни "Малкият принц" на Екзюпери в начален курс!

Образователната система е консервативна, тя трудно приема новостите и промените. Това донякъде е положително качество, защото е превантивна мярка срещу всеки нов министър, решил да прави "грандиозни" промени, и е признак на традиция и приемственост. Но от друга страна, последните 15 години от българския обществен живот са много динамични. Появиха се нов тип медии (интернет), пазарът се отвори за чужди телевизии, между които и много с изцяло документален характер. Информационният поток е огромен. Всичко това налага нов подход в избора и предлагането на учебно съдържание. Необходимо е то е адекватно на възрастта на обучаваните и на изискванията на времето, а сред методите на преподаване все по-често да присъстват съвременните технологии.

Проблемът в часовете по литература не е само в избора на произведения. Другият, по-сложният проблем, отново следствие от новите източници на информация, е липсата на навици за четене и учене. Творба с обем една страница звучи заплашително, а произведение като "Под игото" направо стряска. Четенето е социален феномен. Чрез писмения текст се запазва паметта на човечеството и тя се предава на поколенията. Четенето е последната крачка преди писането, а от там до мисленето разстоянието е малко. Усвоил и това умение, човек от "консуматор" на факти се превръща в носител на познание. В този ред на мисли адекватно е да се постави въпросът - подготвени ли са за живота учениците в края на своето образование? Притежават ли социални умения и навици? Безспорно те се ориентират добре в света около себе си, една част от тях работят през лятото, за да помагат на родителите си. Но могат ли да разсъждават? Могат ли да защитават мнението си и да спорят градивно? Да напишат молба или CV според утвърдените модели и без правописни грешки? Или в популярна телевизионна игра от предложените четири възможни отговора да познаят как се е казвала съпругата на Христо Ботев? Или по-страшно - имат ли навици да се трудят? Защото първото умение на труд, което усвоява човек последователно и целенасочено, е ученето. А дали в училище не придобиват умението да паразитират? Въпроси, на които точно в този момент категоричен отговор не може да бъде даден. И за съжаление, когато го получим, може да бъде вече късно. Трябва ли цяло едно поколение да става жертва на недомислиците, апатията и безсилието на обществото?



*Авторът е учител по литература
74
4759
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
74
 Видими 
28 Ноември 2005 21:22
"Четенето е последната крачка преди писането, а от там до мисленето разстоянието е малко."
Значи какво, ние "не пишещите" не мислим така ли...?
28 Ноември 2005 22:04
Безкрайно тхпа статия. Дамата бхрка граматиката с литературата. Граматиката е много полезен предмет, за да могеш да напишеш един текст правилно. Но литературата като предмет, на вхзрастта на учениците, е абсолютно излишна. Само губене на време. Тхй като аз и един мой приятел бяхме "математиците" на класа и на гимназията, тези часове по литература ни бяха направо отвратителни. През тях основно играехме на "генерал", като една кутия от бонбони беше облицована с кадифе (за да не се чуват заровете като се тхркалят). Генералхт е хубава игра, понеге не се иска непрекхснато да гледаш заровете. Така че ние гледахме много любознателно учителката, и само от време на време хвхрляхме по един поглед кхм заровете за да видим какво се е паднало (лошото беше, че аз трябваше да ги хвхрлям с лявата рхка, ама се свиква). Листхт беше отгоре на чина, и там записвахме резултата. Но учителката, като ни вигдаше, че записваме нещо, смяташе че записваме нейните многоучени разсхгдения и ни се радваше. Е, на класните не схм имал повече от 4, но успешно преминавах от клас в клас, и накрая на матурата имах 5. Практически без да схм прочел нито една книгка от гимназялния матерял , по-дебела от 10 страници (докато по математика четях учебници за университета). Четях много дебели книги от т.н. "художествена литература" от Майн Рид, Джек Лондон, за Авакум Захов, Братя Стругацки , исторически, но кой знае защо, те не влизаха в матеряла. А там имаше тхпотии (според тогавашните ми разбирания) като Димчо Дебелянов, Вазов, Пенчо Славейков и разни руски автори като Пушкин, Достоевски и не знам си какво.

Около 20 години след завхршване на гимназията се вхрнах кхм Димчо Дебелянов и Чехов, и видях истинската им красота (и досега смятам, че Пенчо Славейков е амбицйозен луд). Но тя, тази красота, е недостхпна за учениците. Те нямат жизнен опит за да я разберат. Така че литературата трябва да стане избираем предмет, и толкова.
28 Ноември 2005 22:08
Четенето е последната крачка преди писането, а от там до мисленето разстоянието е малко.

Страхотна "мисъл"! Значи г-жа Педагожката го е ударила на писане преди мисленето... и си личи...
28 Ноември 2005 22:16
И не само то е скучно!И не само то е простовато и старомодно и шаблонно!
Ограничените ни преподаватели националисти-комунисти тъпчеха и още тъпчат главите на подрастващите с мита за "великата" българска литература и поезия!
Това вървеше донякъде преди сто години!
Сега ако прахосаш много време да се занимаваш с българската литература ще си останаш ограничен и неспособен!( като форумните комуняги)
С българска литература ученици не трябва да се занимават повече от тримесечие!
Проблема е къде ще намериме преподаватели по компютъри, комуникации, чужди езици, икономика .....и да ..чужда литература!
28 Ноември 2005 22:26
Спомням си само един случай, когато учителката по литература щеше да ни хване на местопрестхплението (рхка пхлна схс зарове). Един пхт направих страхотна серия от фул, генерал, два чифта и т.н. Тогава приятелят ми (който гледаше само в играта, и изобщо беше забравил че е в час) се провикна с всичка сила: "Голямо овчарче си, бе, то бива, бива кхсмет, ама то твоето си е чист овчарлхк". Тогава учителката направо се стресна и притича да види какво става (бяхме, както винаги, на последния чин). Слава Богу, успяхме да скрием заровете. Тогава приятелят ми каза: "Другарко, извинете ме, но той е голям кхсметлия. Винаги му идват по-добри идеи в ЛИТЕРАТУРАТА, и затова просто му завиждам". Дамата се успокои малко, обаче другите от класа (те знаеха какво правим) се спукаха от смях. После я подигравахме цяла седмица.

Сега приятелят ми е капитан далечно плаване, а аз схм тук Фулл Профессор. Така че липсата на литература не ни е навредила.
28 Ноември 2005 22:36
ФЛ, ама зависи каква чужда литература. Ако ще ми учат пак "Ад" на Данте Алигиери, по-добре да минат без чужда литература. Това беше единствената книга, която взех от библйотеката. И то понеге класният (преподавател по математика) ни се скара: "Абе, вие сте много умни момчета, но не разбирате, че в живота се налага да се вхршат някои много неприятни и ужасни неща. Дори се налага понякога да прочетете и някой книжка от програмата по литература. "
28 Ноември 2005 22:39
Ние така и не прочетохме "Ад", но поне разгледахме картинките.
28 Ноември 2005 22:49
Види се, че разни олигоFLени са пропуснали доста от часовете по граматика... За литература да не говорим...
28 Ноември 2005 22:56
FL, понеже за пореден път ни се фалиш, че си прост, да те попитам направо - ти да не си брат-пънкар? Или просто си си тъп?
28 Ноември 2005 22:59
"Всичко това налага нов подход..." Значи да чакаме втората част.
====
"Декамерон" се учише в 10 клас.
28 Ноември 2005 23:10
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума

Редактирано от - bot на 29/11/2005 г/ 10:04:17

28 Ноември 2005 23:35
>>><<<
Спокойно бе, народе, FL е измислен персонаж от редакцията, за да достави удоволствие на всички. Сега и най-тъпият може да намери по-тъп от себе си и да възрадва сърцето си.....Наблюдавайте и ще се убедите!...

29 Ноември 2005 00:03
...алелее! Какви глупости!Абе, защо се пънете да образовате насила бре?Насила 'убост, не става Без родителите и съответно учениците да са стигнали до извода за необходимоста и полезноста на образованието е абсолютно обречено всякакво усилие от старана на даскалите.Насила можеш да вземеш, но не да дадеш.Голяма идитщина ми се струват напътствията от вида, че едва ли не учителите требе да се праат на шоумени та белкем некой потомствен тъпак да им обърне внимание Е' го и FL 'собствени' виждания по въпроса..Защо пък требе насила да чете там некаква си бугарска литеретура
29 Ноември 2005 00:08
Да обобщя няколко мнения - литературата наистина е изкуство и като такова by default не може да бъде понятно за всички.
Ето какво учениците трябва да научат учениците от литературата и какво реално получават:
1. Да пишат различни неща в различни стилове и жанрове (молба, CV, коментар във форум ), а не единствено "тема" в художествено-научен стил с изкуствен патос.
2. Да обясняват и защитават в писмен вид мнението си по различни теми, а не да преразказват каквото се сетят от критиката върху ограничен кръг произведения. Факт е, че масово студентите под "доклад, разработка, дипломна работа" разбират определен брой страници някак свързани с темата, а не защита на теза чрез обмисляне на всички аспекти на въпроса, или цялостно многоаспектно описание на явление.
3. Да изгради някак морал като очевидно "кумирите" Митко Палаузов или Бойчо Огнянов не помагат. Всъщност нямам идея как може да стане това.
4. Да изгради вяра в перспективата на страната, гражданско самосъзнание, вяра в смисъла на образованието (особено във връзка с точки 1-3) - това е модерния патриотизъм.
N.B. Идеята, че образованието разрушава трудовите навици и води до празна интелектуалщина, е вярна - гледам себе си.
29 Ноември 2005 00:36
Защото първото умение на труд, което усвоява човек последователно и целенасочено, е ученето. А дали в училище не придобиват умението да паразитират? [/red]МНОГО НАВРЕМЕННА СТАТИЯ! ПОЗДРАВЛЕНИЯ ЗА АВТОРКАТА!

Редактирано от - bot на 29/11/2005 г/ 10:04:47

29 Ноември 2005 02:42
Сега, без да се обиждате, ама защо когато става дума как да се оправи обучението по литература, и българска в частност, веднага наскачат точно тези, дето никак, ама никак не я харесват. То на някои им личи и по писането. Хубаво бе, живейте си така, лошо няма, но защо се занимавате с нещо, което ви е противопоказно?
И сега да не изглежда, че само се заяждам, да вметна, че ако искаме обучението по който и да е предмет да е интересно на учениците, по-добре да затваряме училишата в четвърти клас и кой откъде е. Няма такова животно като интересно училище. Книги, видео, игрички -да, но даскалото си е жива мъка за децата, винаги е било и ще бъде и ако някой ми разправя, че му е било интересно в училище, просто не е на себе си.
29 Ноември 2005 02:48
"Под игото" е все още, за съжаление или не, най-добрият български роман - а един френски литератор казвал: "Кой е най-великият френски поет? Уви, Юго". В "Под игото" битовите сцени са докарани 100% ("Въздухът трепери!", "Ганковото кафене, манастира, театрото, училището), сантименталната интрига е по французки, героиката и зверствата - леко "надумани", по тая част Захари Стоянов ни е авторитетът, и то само за онова, което лично е видял.
*
Как да се накарат децата, ошашавени от телевизията, телефона, интернета и чата, да четат книги, е сериозен проблем. Рапът безспорно е худ. форма, в която децата възприемат ентусиазирано и запаметяват мерена реч, трябва да се използва активно. Стандартизираните тестове, в частта си за разбиране на текст, са друга добра възможност. Много е важно на децата да се дава да работят самостоятелно, без да знаят отговора предварително, и да имат възможност да се проявят пред връстниците си и да се конкурират.
*
Например щерка ми преди месец (в девети клас, на 13 г. и половина, тръгна по-рано на у-ще) имаше следното домашно по английски - напишете диалог (като драма - пряка реч и ремарки) на Фройд, Юнг, Лакан плюс един неизвестен за мене психиатър с момчето Холдън от "Спасителя в ръжта" - обсъждат проблемите му. Холдън трябва да говори с репликите си от романа, докторите - с термините от четивото, половин страничка, дадено на децата за теориите им. Децата са чели романа, със зор де. Стана интересно, поиска помощ от мене, пък съм забравил много работи, докато се ровех, тя сама си скалъпи нещо много прилично, помогнах й само да намери някои цитати на Холдън от книжката - макар че и те подчертават и си лепят листчета по страниците като нашите момичета във "Война и мир" и 'Железния светилник" едно време.
*
Малката страшно се назландисваше на "Том Сойер" и страшно дебелата "Чичо Томова колиба", не можа и да преполови "Парижката св. Богородица" (в съкратен вид), а виж "Хък Фин" погълна за един ден и знаеше отлично съдържанието (изпитваме я).
*
Големия на 18 пък му взех новия хубав превод на "Братя Карамазови", от едно семейство рускиня и американец - обеща, че ще я прочете. "Престъпление и наказание" в превода на старата викторианска англичанка не можа да довърши.
29 Ноември 2005 03:18
А пък децата да свикнат да четат, да обичат да четат, струва ми се тук училището има много малко влияние, всичко е средата. В семейства, които четат, имат библиотека, говорят за книги, и децата по правило обичат да четат. За обучението по класическа литература, това е съвсем друга работа. Впрочем сигурен съм, че каквато и да е, и най интересната книга на света да се разглежда в училище, ще стане пак тегоба.
29 Ноември 2005 03:26
Матриалчето е в стил "превтасал соцреализъм". Госпожата нахвърля някакви тезиси, дето вика, че били проблеми, ама тях ги създавали едни лоши хора, които избирали грешните книжки, а други злосторници пък пускали телевизия и интернет, та не вървяло таквозто де, обучението, нито трудовите навици, а четенето - въобще.

Текстът гъмжи от паразити, вкоренени в даскалския речник през миналия век. Не липсват цели бисери, от които на мен ми хареса този: "...отново следствие от новите източници на информация, е липсата на навици за четене и учене." Мдам, нема майтап, отново и отново - интернет, джесеметата и ipod-ите са виновни.

Тържественият финал ни фърля в тъча с любимата фатка на априлското поколение писачи - порой от риторични въпроси, на които авторката кой знае защо смята, че някой друг трябва да отговори, а не тя самата. Отворен финал, санким, ехей.

Без да подценявам госпожата, мисля, че от горното писание става ясно защо именно учителските заплати са толкова ниски.
29 Ноември 2005 03:56
Също като Zaq, силно ме впечатли тоя направо дантичен етапизъм:
"Четенето е последната крачка преди писането, а от там до мисленето разстоянието е малко."
След това каква друга и единствено възможна стъпка трябва да е едно традиционно българско пожелание, свързано с абсурдно преминаване през вратата на живота в обратна посока.
Абсурдно, но - както успешно демонстрира геният със спасителната идея да бъдат опазени българските деца от увреждащото влияние на българската литература - оказва се, напълно възможно.
29 Ноември 2005 07:12
Това с литературата си е срам от много време! Когато под литература се разбира наизустяване на разни литературни критики писани по време на бабите на учениците - интересът е нулев. "Под игото" си е все то - ама не може да се очаква от децата сега да го тълкуват, както са го тълкували в средата на миналия век... Ама е по-лесно за даскалите да си извадят собствените си учебници (като както си ги ползват и са им свикнали от 20-30 години) наместо да дадат възможност на децата да мислят - или, не дай си Боже, самите даскали да са в състояние да измислят нещо...
Спомням си един случай когато учителката ми по литература в гимназията се разплака, че имаме друго възприемане на литературен герой - Серафим. Според програмата трябваше да го разберем като жертващ се за ближния си човек, всеотдаен и... и трябваше да ни е много любим. Ние пък казахме, че дори авторът го е убил защото е явно, че поведението му е нереалистично... и отказахме да умрем за ближния си - изводът ни беше, че да си полезен на ближния, преди всичко трябва да си жив. Това за нея беше потресаващо. Тя беше току-що пенсионирана и каза, че толкова меркантилни ученици не е имала до момента. Беше 1977.
29 Ноември 2005 07:28
Вместо коментар "Баба Илийца гледа Дядо Йоцо Иде ли"
29 Ноември 2005 08:03
Нечетенето на книги е световен проблем-не-само в България!Естественно е на едно дете да му са по-интерсесни "Междузвезни воини", или kомпутарните игри, отколкото "Под игото", Шекспир и т.н.Но никои не може да отрече заслугата на художественната литература в духовното изграждане на един подрастващ индивид.Оди им го обясни на лапетатата това!
29 Ноември 2005 09:11
...що се излагате бе...
...научете децата да си пишат автобиографията...
...да попълват формуляри за постъпване на работа...
...за емиграция...
...за откриване на банкова сметка...
......................................
...дон кихот сами ще открият...
...ако имат очи...
...стига с таз зубращина...и учи за да не работиш...
29 Ноември 2005 09:12
Е, УСА - как шяхте да се върнете към Чехов, ако не знаехте че съществува? Ученето никога не е било крайна цел. То създава предпоставки за самостоятелна работа. Пък там, кой както може.
Еврейството затова създава тази привидна джунгла от герои и възможности. В крайна сметка всичко си е водене за носа по интернетен и телевизионен начин. Е, и пресата и радиото на Волгин, да не забравяме.
Цялата преса във Вашия идеал - САЩ е в ръцете на Еврейството. А ако сте обърнали внимание, името на продуцента на американският холивудиан в преобладаващия брой обикновено е някой Розенберг, Блюментал или нещо такова.
Всичките призиви към самостоятелност се свеждат до: "искам аз да решавам кой да ме води за носа. Важното е да го прави кефски".
А скоро информационните технологии ще напреднат? до толкова, че ще можете и да получавате и имената на загиналите от демократичните ви умни бомби, за производството на които Вашите таланти работят.
Нещо като сцената в Шогун, където виковете на бавно сварявания човек, предизвикваха високи помисли в японеца.
А и къде е Справедливостта? Оня некадърник дето носи пиците на американските летци преди полет в Ирак или Афганистан а скоро и в ...?, да се равнява с човека, който е спомагателствувал за изпипването на оръжията.
Трябва да има ред - дерзайте и ще ви се плати!
29 Ноември 2005 09:23
usa-2
29 Ноември 2005 09:27
А за "Под игото" съм съгласен, безкрайно тъпо четиво.Има къде-къде по добри книги за "османското присъствие".
29 Ноември 2005 09:31
..

Редактирано от - wwwe на 14/12/2009 г/ 22:24:11

29 Ноември 2005 09:34
Ние така и не прочетохме "Ад", но поне разгледахме картинките
Е те това ме уби!
Нашата учителка по Литература беше една овца, която така и не успя да ни научи какво мисли и чувства лирическият герой. Темите ми ги пишеше сестра ми а аз ги преписвах
29 Ноември 2005 09:34
FL, кажи кои чужди автори си чел. Изказването ти е на пълен неграмотник.
29 Ноември 2005 09:39
Днес във форума участват доста хора, които през живота си не са прочели една книга. Мога да им кажа само, че губят.
29 Ноември 2005 09:42
Ами, тази $учителка$ казва важни неща, но явно не е интересна за своите ученици. Просто няма с какво да ги провокира и "зарази" да мислят и търсят, а не да приемат готовите образи на телевизията... и образци от околното ежедневие. Под игото не било интересно, ами да... като го сравнява с първосигнални "творби", от типа "Биг Брадър". Дали, като и увеличат сега заплатата с 15 на сто нещо ще се промени. Бих казал, че тая жена изобщо не бива да се нарича учител, а просто преподавател...
29 Ноември 2005 09:50
Хареса ми статията. Но не можах да повярвам на очите си, когато прочетох, че авторът е учител по литература. Толкова еретични мисли в главата на учител по литература - наистина не е за вярване.
А преподаването на литературата и програмата наистина нямат почти никаква промяна от времето преди развития социализъм. Вчера си говорих с моята дъщеря (в 7 клас) за това. Тя трябваше да пише съчинение в училище, за което предварително учителката беше дала план на около 3 страници с всичко, което трябва да се напише. На децата остава само да го научат наизуст, и в училище да го изплюят в тетрадките. Аз предложих на първата родителска среща да поискам от учителката да не пишат вече такива "съчинения", а да бъдат без предварително зададена тема, както и с възможност за избор между няколко. Но дъщеря ми отговори, че дори и така да е, учителката пак ще иска да прочете собствените си мисли (най-често получени наготово от някое "одобрено от МОН" помагало) в тетрадките. Останах без думи. Накрая се съгласих, че друго не може да се направи, освен да се учат наизуст "великите мисли". Сега съм насмукал де що намерих теми по литература от Интернет, за да има детето готови глупостите, които трябва да напише.
29 Ноември 2005 10:00
А на теб, Милчо, интересна ли ти беше "Под игото", когато я чете в училище? На мен не. Спомням си как четох като ученик "Бай Ганьо", която ми беше много скучна. На "До Чикаго и назад" стигнах не повече от третата страница. Скоро ги четох отново и сега мога да оценя колко хубави книги са. Но това не може да направи един ученик на 14-15 години. Защо не изучават "Хари Потър", която им е интересна?
29 Ноември 2005 10:49
Карамфилов,
Естествено, ако се чака детето да стигне до десети клас за да разбере тепърва че, имало някакви хора дето писали нещо си и се занимавали със скучни, изкуствени и немодерни проблеми тогава, ако ще и господ бог да състави учебната програма по литература и да слезе да преподава, ще е фатално късно.
Тогава от тези деца ще се пръкват FL-и и fool professor-и.
Аз също съм печелил олимпиади по математика в училище и работата ми няма нищо общо с литературата, но няма да допусна детето ми да прочете само, а още по-малко да възприема като стойностна литература "Хари Потър" например.
Но какво може да се очаква в страна в която, според личните ми впечатления с двегодишна давност, да си купиш книга е едва ли не проява на лош вкус (освен, ако не е Word for dummies или някоя творба по парапсихология) и Карнеги, Коельо и Перес-Реверте са върхът.
29 Ноември 2005 10:58
Ето ви литературният талант на Фулл Професор:
"Голямо овчарче си, бе, то бива, бива кхсмет, ама то твоето си е чист овчарлхк".
*
Боже пази България!
29 Ноември 2005 11:00
Хаджи, напълно съм съгласен с първата част от мнението ти. Особено ми хареса за fool professor. Но не съм съгласен с втората част. И аз също съм печелил олимпиади по математика, че даже и по физика и химия. Часовете по литература ми бяха най-тягостните в училище. И моята работа няма нищо общо с литературата. Но ако ти не искаш да прочетеш "Хари Потър", смятайки, че не е стойностна литература, не лишавай детето си от това удоволствие. А за купуването на книги си мноооого далеч от истината.
29 Ноември 2005 11:01
"Защо не изучават "Хари Потър", която им е интересна?"
Защото, ако изучаваха "Хари Потър" тя щеше да им е също толкова безинтересна както "Под игото". А ако са гледали и филма /1, 2, 3, ...n серия/ тогава за четене и дума не може да става. Тези изводи съм си направил набюдавайки моя петокласник - посяга към книгата само тогава, когато не може да намери филмираната й версия.
29 Ноември 2005 11:04
даващ мнение, прав си, при тези методи на обучение. Но моята дъщеря прочете с удоволствие книгите, въпреки че беше гледала филмите по тях.
29 Ноември 2005 11:07
Стар виц:
Влиза чисто новата учителка по география в час и не може да започне часа: учениците викат, скачат, изобщо не й обръщат внимание. Тя разплакана излиза и отива при директора. Той я успокоява: "Ще се научиш, моето момиче, то си трябва подход към учениците за да им стане интересно и да те слушат! Ела да ти покажа!"
Влиза в клас и се провиква: "Здравейте, пичове!" "Згравей, готин!" "Ха да ви видя, като сте толкова яки , можете ли да нахлузите презерватив на географски глобус?" Смут, учениците са шашнати. Накрая един плахо пита: "А какво е "географски глобус"?" "А, точно това ще ви обясни сега новата ви учителка по география!" ......
Та подход си трябва, подход!!!
А сега без майтап:
На някой учител по литература хрумвало ли му е, че Стивън Кинг пише страхотни книги, които имат всички литературни достойнства на "голямата литература" (негови изрази)? Може би те биха накарали много ученици да почнат да четат?
За сведение: когато в час учителката по литература започнала да анализира "Декамерон" и момчетата (които естествено не я били чели, а само анализа в учебника) чули за какво става дума - през междучасието се избили кой да си я вземе от училищната библиотека .....
29 Ноември 2005 11:16
Velikancho, много ще се радвам, ако не съм прав за купуването на книги. След месец ще се постарая да си актуализирам впечатленията.
29 Ноември 2005 11:22
"Декамерон" е прекрасна книга, много забавна и приятна за четене и сега - векове след написването й. Но в никакъв случай не отговаря на славата си на еротична книга.
29 Ноември 2005 11:27
Днешната статия е слабо продължение на вчерашната Дайново творба и блед опит да провокира дискусия във Форума. Иска се човек да бъде твърде ограничен за да нарече роман като "Под игото " скучен, но бързам да се съглася , че това отношение не е плод на работата на прреподавателите , а значението на семейството , защото то е мастото , където се възбужда интересът на детето към книгата , а не към видеото. Не , че видеото е лошо, но то лишава детето от фантазия да осмисли прочетения текст , а приема това , което някой друг му е сдъвкал... така полека лека ще се превърнем в работещи , ядящи , спящи и с**ящи двуноги с по две гънки в мозъка и употребяващи 100 думи... и естествено , че няма да разбираме Вазов , Каравелов , Яворов , Талев , Паисий, Захари Стоянов , Поп Минчо Кънчев и пр. и пр..., но пък ще сме наясно с Биг Брадър, Отличничката и красавецът( ), ще си присажда ли цици Азис, бисерите на проф.Вучков и прочие простотии , които бавно , но сигурно запълват духовният кръгозор на младия българин...
Всички гледат към училището... ми гледат , ама те горките толкоз могат... вчера под Дайнов цитирах един стар варненски даскал , който казваше: Мойто момче , запомни от мене... умен даскал и зелен кон няма!
Сегашните преподаватели(съгласен съм с милчо , че не бива да се наричат учители)работят на принципа: Аз да ти покажа къде е плевника , пък ти вратата си я търси сам!
29 Ноември 2005 11:36
Е то всички не може да четат книги!
Просто не всеки го влече - то си е отвътре!
Зорлем не можеш направи някого умен!
Пък и не са и необходими чак толкова много умни!
Бездруго живеем във време, в което има (като процент от цялото население) най-много образовани (в истинският смисъл на думата), начетени и знаещи хора.
Някои оценки ги сочат като 5% от човечеството.
намирам ги за твърде оптимистични.
Други сочат 3%. Те са по-реални.
Все пак при 6.5 млрд. жители на Земята това са към 200 млн. души - предостатъчно!
Така че няма страшно, ако повечето ученици са тъпи - те и иначе биха били тъпи, при по-добра система на образоване, просто биха били малко по-малко тъпи, но усилията и ресурсите, които ще отидат не си струват и ще са прекомерни.
В цялата човешка история сегашните 3% са били 1% и по-малко и това се знае!
Така че няма основания за притеснения, че човечеството (и българското в частност) изпростява!
Който има вътрешният подтик, той ще се образова и без училището!
А който го няма и 5 училища няма да стигнат.
Тъй че няма проблем с тъпотата - огромната част от човечеството винаги е притежавала тази характеристика!
29 Ноември 2005 12:03
През цялата история на човечеството процентът на неграмотните е константа
29 Ноември 2005 12:05
Вижте, лесно е да се оплакваме, и вестникът е пълен с критични статии, но защо когато някой наистина направи нещо - не за да си го пише някъде или да усвои пари, той не получава трибуна?
Какво имам предвид? Аз съм от Философски факултет на СУ. Знам, знам. СУ не е това, което изглежда и прочие. Обаче студентите във ФФ правим НЕЩО, за да живеем в по-добра общност и общество. Знаейки, че няма да дочакаме ползите от промяната, но с пълното съзнание за ползата от сътрудничеството, правилата и развитието на човешкия потенциал.
Имаме един проект, който се казва "вСУдеход" - ние сме си го разработили и от 2 години го изпълняваме. Работим реално, разбирате ли? Студенти се срещат с ученици в дискусии за личностната, професионалната и образователната ориентация - в този ред! Издали сме и книжка, която раздаваме безплатно по училищата - "Последният учебник" - която представлява наръчник за успешно образование. Искаме най-добрите и най-мотивираните студенти да учат при нас. Затова в книгата се дискутира смисълът на образованието, каква е разликата между ученика и студента, как да центрираме образованието си върху себе си, как да правим избори, как да направим образование по своя мярка спрямо свои цели!
Мога да кажа, че никой в България не прави това! Пратихме информация до всички вестници и БТА. И никой не реагира! Какво, няма скандал ли, не е интересно ли? Не е полезно и обнадеждаващо хората да знаят че някой някъде ПРАВИ НЕЩО - че има обновителни български социални сили, които дърпат косата нагоре?! Ами публикувайте информация за нас, СЕГА! Какво по-продуктивно прави министърът, например?!
ОК, няма да говоря повече, само ще кажа - хора, не е толкова черно! Има и хубави неща, но за тях не се говори - питайте "медиите" защо.
Проектът може да го видите на нашия сайт, има я и книжката и още много други неща които правим - например курс по "Студентология" - развиване на академични умения, така че студентите да са мотивирани и ефективни и т.н. и т.н.
http://the-faculty.org/?p=vsudehod
Много поздрави от СТУДЕНТИТЕ
29 Ноември 2005 12:20
Е какво сега, в Англия да спрат да учат Шекспир ли? Еми нема никога да спрат, независимо колко е архаичен. Да се поучим от тях, вместо да търсим поводи да си премахнем литературата.
29 Ноември 2005 12:35
"Под Игото" не е скучен.
Има спорове относно дали е "хубав"(по-скоро изпипан, може би), най-вече поради твърде идеалистичният образ на Б.Огнянов. Според противинците на тази теза, това е поради ранната фаза на развитие на българският роман по това време




Редактирано от - it is I на 29/11/2005 г/ 13:00:21

29 Ноември 2005 12:38
sluncho6 -
Спокойно бе, народе, FL е измислен персонаж от редакцията, за да достави удоволствие на всички. Сега и най-тъпият може да намери по-тъп от себе си и да възрадва сърцето си.....Наблюдавайте и ще се убедите!...

благодаря ти, тъкмо мислех да си тегля куршума.
Изкефи ме и реакцията на USA2-2, типично по тексаски...

Редактирано от - BroodWar на 29/11/2005 г/ 12:42:27

29 Ноември 2005 13:24
Ще се присъединя към хора на критиците - и аз не си вадя хляба с литература, а с по-точни науки. Само искам да припомня, че въпросният учебен предмет се нарича Български език и литература и не току-така на първо място е поставен езикът. Всички изпити са литературен разбор, а колцина завършили гимназия могат да изразят ясно и немногословно мисълта си, да формулират теза, да зададат аргументирано въпрос или поне да напишат молба без правописни грешки? Обучението по родния език би трябвало да даде като резултат поне възможност за комуникация с минимум грешки, дължаши се на недоразумения. Вместо това и поради залитане по "литературни" изразни средства сме ежедневни свидетели на медийни "професионалисти" (да не говорим за останалите), които не могат да формулират и най-банална мисъл, без да се повторят и потретят...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД