Един от основните проблеми пред българските учители е как да направят учебното съдържание достъпно и актуално. Ако знанието не е обвързано с конкретна прагматична насоченост, то за учениците е излишно. Може би сред най- "безполезните" предмети е литературата. За предубедения човек тя е наука, която развива мисленето, говоренето, общата култура, грамотността, духовността... За съжаление, за ученика всички тези практически умения остават абстрактни и далечни.
Учителят по литература трябва да се конкурира по атрактивност с холивудските мегапродукции; Дон Кихот се съревновава с Батман; дядо Горио с дон Анхел от поредния латиноамерикански сериал; Бойчо Огнянов - с героя на Мел Гибсън от "Смело сърце"; вместо да се прочете "Илиада", се гледа филмът "Троя"; животът на семейство Х от филма Y е по-интересен от съдбата на героите в романа "Тютюн". На този фон учителят по литература често изглежда като анахронизъм, изправен пред класа с книга в ръка. А когато рецитира произведения, учудването на аудиторията е пълно.
Проблемите в образованието по литература може да се разглеждат в два плана: учебното съдържание и навиците за учене. Така преподавателят трябва да се бори със задължителния административен минимум, от една страна, и недостатъците на времето, от друга.
Учебното съдържание по литература в горен курс обхваща образците на световната и българската литература. Произведения, издържали проверката на времето, и изучавани поколения наред. Днес обаче те стоят дистанцирано от интересите на подрастващите. Шекспир е актуален винаги, но неговият език е трудно разбираем; дилемата на Хамлет е непонятна за съвременните ученици, но любовта между Ромео и Жулиета е близка до тях. Но в редовните часове по литература се изучава "Хамлет", а не "Ромео и Жулиета". Вместо жизнерадостната и четивна творба на Бокачо "Декамерон", авторите на учебното съдържание по литература за 10 клас са предпочели "Ад" на Данте Алигери. Вярно е, че с Дантевата творба се поставя началото на съвременната европейска литература, но колко са в България прочелите и разбрали това произведение? "Приказка за стълбата" на Хр. Смирненски е заложена в учебниците по литература за 8 клас. На тази възраст (15 години) човек все още няма развито алегорично мислене и на практика произведението остава неразбрано (добре, че се изучава отново в 12 клас). Без коментар остава изучаването на приказката за възрастни "Малкият принц" на Екзюпери в начален курс!
Образователната система е консервативна, тя трудно приема новостите и промените. Това донякъде е положително качество, защото е превантивна мярка срещу всеки нов министър, решил да прави "грандиозни" промени, и е признак на традиция и приемственост. Но от друга страна, последните 15 години от българския обществен живот са много динамични. Появиха се нов тип медии (интернет), пазарът се отвори за чужди телевизии, между които и много с изцяло документален характер. Информационният поток е огромен. Всичко това налага нов подход в избора и предлагането на учебно съдържание. Необходимо е то е адекватно на възрастта на обучаваните и на изискванията на времето, а сред методите на преподаване все по-често да присъстват съвременните технологии.
Проблемът в часовете по литература не е само в избора на произведения. Другият, по-сложният проблем, отново следствие от новите източници на информация, е липсата на навици за четене и учене. Творба с обем една страница звучи заплашително, а произведение като "Под игото" направо стряска. Четенето е социален феномен. Чрез писмения текст се запазва паметта на човечеството и тя се предава на поколенията. Четенето е последната крачка преди писането, а от там до мисленето разстоянието е малко. Усвоил и това умение, човек от "консуматор" на факти се превръща в носител на познание. В този ред на мисли адекватно е да се постави въпросът - подготвени ли са за живота учениците в края на своето образование? Притежават ли социални умения и навици? Безспорно те се ориентират добре в света около себе си, една част от тях работят през лятото, за да помагат на родителите си. Но могат ли да разсъждават? Могат ли да защитават мнението си и да спорят градивно? Да напишат молба или CV според утвърдените модели и без правописни грешки? Или в популярна телевизионна игра от предложените четири възможни отговора да познаят как се е казвала съпругата на Христо Ботев? Или по-страшно - имат ли навици да се трудят? Защото първото умение на труд, което усвоява човек последователно и целенасочено, е ученето. А дали в училище не придобиват умението да паразитират? Въпроси, на които точно в този момент категоричен отговор не може да бъде даден. И за съжаление, когато го получим, може да бъде вече късно. Трябва ли цяло едно поколение да става жертва на недомислиците, апатията и безсилието на обществото?
*Авторът е учител по литература
"Четенето е последната крачка преди писането, а от там до мисленето разстоянието е малко."
Значи какво, ние "не пишещите" не мислим така ли...?