Съдия Ейми в България. Това не е идея за наш вариант на американския сериал, в който жена магистрат произнася присъди само срещу непълнолетни престъпници. Идеята е у нас да бъде създаден специализиран детски съд, който да гледа само такива дела. Съответно без да се проточват с месеци и години и с по-ефективни дисциплинарни мерки за малките бандити.
Наскоро Комисията по външната политика на Европейския парламент гласува проектодоклада за България, в който една от препоръките за борбата с престъпността бе да бъдат създадени съдилища за непълнолетни.
А такива случаи у нас стават все по-често - деца извършват жестоки престъпления. Ученик уби 13-годишната си съседка в Ямбол миналата седмица. Във Варна преди ден деца от Музикалната гимназия жестоко раниха с нож 19-годишен младеж, за да го ограбят.
"Сега системата не работи добре и един такъв детски съд би могъл да бъде много полезен, в САЩ неслучайно има такъв", коментира пред "Сега" подп. Виолета Аланджийска, началник на група "Детска престъпност" в СДВР, която подкрепя предложението.
Според нея напоследък много малко непълнолетни престъпници се изпращат във възпитателни училища или социално-педагогически интернати.
Процедурата е сложна и дълга. Полицейската преписка се изпраща в прокуратурата. Прокурорът я разглежда и пише постановление: ако престъплението е много тежко - убийство или въоръжен грабеж, - се образува следствено дело и се минава по каналния ред. Ако провинението обаче не е с висока степен на обществена опасност, се отменя наказателното производство. Материалите се изпращат в местната комисия по борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, където се образува възпитателно дело. С последните законодателни промени вместо обществен защитник
за правата на детето се грижи адвокат
Това според полицаите не е много добра идея, защото комисията не е съставена от юристи и така тя не е равностойна на адвокат.
В крайна сметка се взема някакво решение. Ако то е, че детето трябва да бъде изпратено във възпитателно училище или интернат. Становището отива в районния съд. Той е последната инстанция, която постановява дали това да стане или не. Практиката показва, че магистратите обикновено са против. Случвало се е мотивът им да е, че детето рисува хубаво и е по-добре да развива таланта си, нищо, че вече е рецидивист в кражбите например, коментират от Детска педагогическа стая.
Те са убедени, че ще е от полза, ако полицейската преписка отива директно в детския съд.
"Той може да работи директно със специализирани прокурори, полицаи и дори социални работници и така цялата история на детето да се разгледа, да се установи каква е причината да върши престъпления - дали не е малтретирано или принуждавано. Освен това пак може да има местни комисии, но не както е сега - някакви хора между другото да го вършат, а да са платени - психолози, педиатри, обществени възпитатели", казва подп. Аланджийска.
Според нея добре ще е като възпитателна мярка да се прилага и пробацията - присъдата, заместител на ефективната, при която се полага общественополезен труд. За децата той може да е без тежко физическо натоварване, но пък мярката предвижда специален наблюдател на работата им - пробатор, който може да следи, че хлапакът не кръшка.
"Има деца, които почват да вършат престъпления от съвсем малки, срещу тях са приложени всички възпитателни мерки и следващата крачка е Бойчиновци. Защо да ги вкарваме в затвора?", казва полицайката.
Тя е убедена, че действащият Закон за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни е почти неприложим. Например санкции като малките престъпници да не могат да посещават определени места, да се срещат с определени хора, както и да си сменят местоживеенето. Това практически е невъзможно, защото изобщо не е ясно кой орган следи изпълнението на тези мерки. А още по-абсурдно е да се очаква, че детето няма да смени адреса си, ако семейството прави това.
Според юристи създаването на специализиран детски съд не може да стане лесно, защото според конституцията това трябва да стане със закон. Би могло обаче в рамките на отделните съдилища да бъдат определени магистрати, които приоритетно да гледат такива дела.
Алкохолът
Докато държавата реши ще има ли детски съд или не, децата ще продължават да вършат престъпления. Все повече вече го правят не просто от нужда. Най-много са циганчетата джебчии, но се увеличава броят на хлапетата от добри семейства, понякога дори богати, които се превръщат в бандити под въздействието на алкохол, казват от СДВР. А той е една от причините за нарастващата агресия у децата. Когато са пили, те са по-лесно дразними, смятат, че са по-силни от другите, опитват се да показват превъзходство. Понякога се стига до тежки последици, като случай от миналата година, когато при грабеж старец пада на земята и умира от удара. Все по-често 16-17-годишни младежи извършват грабежи, плашейки с пистолет-играчка или по-лошо - с нож. Ако жертвата се уплаши и даде каквото му искат, е добре. Но понякога момчета, които владеят бойни изкуства или просто са по-ербап, решават да се защитят. Тогава може да стане страшно - има ли хладно оръжие, последиците са непредвидими.
Те имат и друг потресаващ опит с децата и алкохола - момичета, откарани след интоксикация в "Пирогов". Пили преди контролно, "за да отпуснат нервата".
От СДВР за пореден път се оплакват от продажбата на алкохол и свободен достъп на непълнолетни в дискотеки дори след полунощ. При проверките си в такива заведения те редовно се натъкват на пияни младежи. Толкова са агресивни, че викат, не се подчиняват, крещят срещу нас: "Кои сте вие, бе?", разказва служител на МВР. В един от случаите той и колегите му попаднали на дискотека, в която капацитетът бил за 300 души, а вътре имало три пъти повече. Когато разбрали, че вътре има полицаи, децата
започнали да ги замерят с бутилки минерална вода,
и дори с камъни, които кой знае откъде донесли.
В такива случаи полицаите не могат да направят нищо, освен да отведат хлапетата в РПУ-то и да се обадят на родителите да ги приберат. Нелепото е, че нерядко има хора (по правило също пияни), които са възмутени как може полицаите да "закачат" децата им и на всичкото отгоре да притесняват самите тях по никое време.
Всеки път, когато сме правили такива проверки, сме канили представители на отделите за закрила на детето към социалното министерство, но те не идват с нас - това става в късен час, в почивните дни, и няма извънредно заплащане, разказват полицаи.
Според тях има недомислици в Наредба за реда и условията за извършване на търговска дейност на Столична община. Тя забранява продажбата и сервирането на алкохол и тютюн на лица под 18 години, но достъпът е ограничен само за деца до 16 години, ако не са с пълнолетен придружител. Излиза, че непълнолетните между 16 и 18 години не се считат за деца. А така наречените детски дискотеки почти никога не се правят по правилата - задължително да има по един възрастен отговорник на 10 деца. Както и полицията да е уведомена 24 часа преди това. В противен случай тя има право да забрани мероприятието.
Не само алкохолът обаче е причина за агресията у младежите. Психиката им е такава. Сега е модерно да са груби и наперени, за да влязат в желаната от тях приятелска група, трябва да се държат като герои. Наскоро при хайка за нередовни пътници в градския транспорт от автобусите са свалени 75 непълнолетни от елитни гимназии. Освен че нямали билет, те се държали брутално и отправяли заплахи към контрольорите.
Полицаите са изумени в какво са се превърнали и някои от днешните момичета. Разследвайки изнасилване на непълнолетна девойка, установили, че тя просто се е прибрала много късно и е излъгала родителите си, че е изнасилена, за да се оправдае. Или: докато друга жертва давала показания в полицията, звъннала няколко пъти от мобилния си телефон, за да съобщи на различни хора, че е изнасилена. Сякаш да се похвали. Жена криминалист била потресена, когато попаднала на момиче, платило на едно от най-харесваните момчета, за да правят секс. Така всички вече щели да знаят, че не е девствена.
каре
Психолози: Родителите имат вина
Много родители отказват да го приемат, но често причината за агресията у децата им са самите те. Те създават или дори практикуват насилие. Те го подкрепят с безмълвното си безразличие или се срамуват и страхуват да признаят собствената си вина, самооправдавайки се, казват детски психолози.
Когато върху дете се упражнява насилие, дори и психологическо, у него винаги се изгражда компенсаторен механизъм за освобождаване на тези емоции. В трудни ситуации то налага мнението си чрез насилствени способи. А изборът друго дете, както и немощен старец да са обект на насилието е разбираем - то разпознава собственото си безсилие да се противопостави, обясняват специалистите.
Детето гради своите ценности сред хората, с които живее. Към тях то изгражда доверие и респект, копира кое е добро и кое лошо. А лошите примери са много - малтретирането в семейството, родителите алкохолици, борбата за надмощие, отмъщението, лансираният в медиите образ на преуспелия престъпник, за когото няма наказание.
Родителите често знаят номера на обувките на детето си и колко джобни има. Това успокоява съвестта им, че са грижовни. Но не се питат колко познават детето си, уважават ли личността му, казват ли му искрено "извинявай", обръщат ли внимание на неговите преживявания. Дори да им се струват смешни или глупави.
каре
ЦИФРИ
907 деца на възраст от 14 до 17 години са регистрирани за престъпления през 10-те месеца на годината в София. Малко успокоение е, че за същия период на 2004 г. те са били повече - 980. Отчитат се обаче само непълнолетните, малолетните не носят наказателна отговорност.
4 от децата тази година са извършили убийство - онези, които умъртвиха възрастен мъж и изгориха трупа му след отказ да им препише жилището си. 2 хлапета са извършили изнасилвания, а 5 - блудство. 462 - кражби, а 108 - за грабежи. 178 са задържани с наркотици, 132 - за нарушаване на реда, 28 - за нанасяне на телесни повреди, и 27 - за посегателства върху автомобили.